BALIKESİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

12. Sınıf Öğrencileri “Geleceğe İz” Seminerinde Buluştu

      12. sınıf öğrencilerinin hedeflerini şekillendirmeyi, kariyer gelişimlerini sağlamayı ve meslek seçimlerini gerçekçi olarak planlamayı amaçlayan “Geleceğe İz” eğitim semineri başladı. 
12. Sınıf Öğrencileri “Geleceğe İz” Seminerinde Buluştu

GELECEĞE İZ SEMİNERİNE 4500 12. SINIF ÖĞRENCİSİNİN KATILIMI HEDEFLENMEKTEDİR

    İl Milli Eğitim Müdürlüğünün GMKA tarafından desteklenen “Balıkesir Kariyer Akademi” projesi kapsamında  22 Aralık 2015 Salı günü başlanan, saat 13.30-15-30 saatleri arasında 4 oturum halinde  Yeni Öğretmenevi’ nde gerçekleştirilmeye başlanan 25 Aralık 2015 Cuma günü sona erecek olan “Geleceğe İz” eğitim seminerine en az 4500 12. sınıf öğrencisinin katılımı hedeflenmekte olup eğitmen Ayşe Zeynep Terim Ekin, yaşamda kendine ve geleceğe yatırımın önemi, hayatı bir bütün olarak ele almak ve geliştirmek, değişim, değişim için geçmişin, şimdinin ve geleceğin farkında olmak, mevcut kaynakların farkına varmak ve hayalleri hedeflere dönüştürmek konu başlıkları altında sunumlarını gerçekleştirecektir.

    23 Aralık 2015 Çarşamba günü gerçekleştirilen “Geleceğe İz” eğitim seminerine İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Cengiz ile İl Milli Eğitim Şube Müdürü Yusuf Yalçın da katıldı.

SİZLERİN GELECEĞİ İÇİN ÇOK ÇALIŞIYORUZ

   İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Cengiz öğrencilere hitaben yapmış olduğu konuşmalarına, “İl genelinde 186 bin öğrencimiz ve 14 bin öğretmenimizle büyük bir kurumuz. Balıkesir İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak sizlerin geleceği için gerçekten çok çalışıyoruz. Öğretmenlerinizle birlikte sizleri en iyi üniversitelerde ve en iyi mesleklerde görmek istiyoruz.” sözleriyle başladı.

EN DOĞRU OLAN AHLAKLI, KARAKTER SAHİBİ VE İYİ İNSAN OLMAK

   Ardından, hayalsiz ve idealsiz insan olamayacağını sözlerine ekleyen İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Cengiz sözlerini şöyle sürdürdü: “Hepinizin bir hayali olsun. Gelecekte doktor, mühendis, öğretmen olmak isteyebilirsiniz ama bunun yanında iyi insan olmak, ahlaklı insan olmak, karakter sahibi olmak bence en doğrusu. Bizler için asıl önemli olan da bu. Bugün en iyi okullarda okuyan ama buna rağmen karakter sorunu yaşayan bireylerle karşılaşabiliyoruz. Biz istiyoruz ki sizin idealiniz bir profesör, bir bilim adamı, bir Atatürk, bir İbn-i Sina olsun. Bunun bir tek yolu var; o da çok çalışmak.”  

BİR SAAT ÇALIŞIN AMA İSTİKRARLI ÇALIŞIN

    İbn-i Sina’da İngiliz Prof. Spencer, Emile Zola da bir çok kitaplar yazmışlar. Yazdığı kitaplarının sırrını sorduğunuzda günde sadece iki saat çalıştım ama hergün. İbn-i Sina diyor ki, “Ben Bağdat’ta sabah namazı kıldıktan sonra kuşluk vaktine kadar her gün iki saat çalıştım ve kitaplar yazdım. Emili Zola da aynı şekilde günde sadece üç saat çalıştım. O yüzden diyorum ki, bir saat çalışın ama istikrarlı çalışın.” sözleriyle konuşmalarını tamamladı.

HAYATINIZI ŞEKİLLENDİRMEK KENDİ ELİNİZDE

    Eğitmen Ayşe Zeynep Terim Ekin öncelikle kendisi ve akademik kariyeri hakkında bilgi vererek başladığı seminerde, öğrencilere somut örneklerle ve samimi bir dille hitap etti.

     Öğrencilere gözlerini kapatmalarını ve zor bir anlarında önem verdikleri kişiyi düşünmelerini istedi. Hayatı şekillendirmenin kendi ellerinde olduğunu ve ne olmak istediklerini belirlemelerini istedi. Herkesin birer Çin Bambusu gibi olduğu örneğinin yanı sıra, yaşamda kendine ve geleceğe yatırımın önemi, yaşam çarkı, hayatı bir bütün olarak ele almak ve geliştirmek, hayali olan kişi, gelecek ancak hayalleri olanlar tarafından inşa edilir, değişim, değişim için şimdinin, geçmişin ve geleceğin farkında olmak, düşünen değil yapan kazanır, harekete geçerek geleceğe yol almak, sahip olunanlar, kaynakların farkına varmak ve hayalleri hedeflere dönüştürmek, hedef’ in özellikleri, geleceğe doğru adım atmak için dilekleri hedeflere dönüştürmenin yolları, hayal’ den aksiyona giderken sabotajcı ve motive edicilerin varlığı, kendi kendimizi nasıl sabote ediyor yada motive ediyoruz, akıl ve yürek el ele başlıkları altında sunumunu gerçekleştiren eğitmen Ayşe Zeynep Terim Ekin, öğrencilerin yoğun ilgisi eşliğinde sunumunu tamamladı.

      22 Aralık 2015 Salı günü başlayan “Geleceğe İz” eğitim semineri 25 Aralık 2015 Cuma günü sona erecektir.

 

24-12-2015  24-12-2015

24-12-2015  24-12-2015

24-12-2015  24-12-2015

24-12-2015

Kasaplar Mahallesi Sındırgı Caddesi No 1/A Altıeylül / BALIKESİR - 0 266 277 10 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.