BALIKESİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

6 Adet GMKA Projesi İmza Töreni

D     Balıkesir İl Milli Eğitim Müdürlüğü okul/kurumlarınca Güney Marmara Kalkınma Ajansı (GMKA)’ya sunulan kabul edilen 6 adet sosyal kalkınma mali destek projesinin sözleşme imza töreni GMKA Genel Sekreteri Esra KOCABAŞ, İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf CENGİZ, Karesi İlçe Milli Eğitim Müdürü Ramazan KONAKBAY, Dursunbey İlçe Milli Eğitim Müdürü Ümit GÖKDEMİR, İl Milli Eğitim Şube Müdürleri Yusuf YALÇIN ve Rabiye KAHRAMAN ile proje sahibi imza yetkili kişilerin katılımıyla Güney Marmara Kalkınma Ajansı’nda 23.07.2015 tarihinde saat 13.30’da imzalandı.
6 Adet GMKA Projesi İmza Töreni

BAŞARILI 13 PROJEDEN 6’SI İLİMİZDEKİ EĞİTİM ÖĞRETİM KURUMLARINA AİT

       2015 yılı için toplam bütçesi 2 Milyon TL olan Sosyal Kalkınma Mali Destek Programı kapsamında başvurusu alınan 136 projeden 13 tanesi başarılı bulunarak asil listede; 51 tanesi ise yedek listede yer almıştır. Kurumlarımızca hazırlanan projelerden ilimize Kalkınma Bakanlığı tarafından 1.072.080 liralık bütçe aktarılmıştır. Başarılı 13 projelerden 6 tanesi İlimizde faaliyet gösteren eğitim öğretim kurumlarımıza aittir.

BU BAŞARILI 6 PROJENİN BÖLGEMİZ VE İLİMİZ İÇİN HAYIRLI OLMASINI DİLİYORUM

        GMKA Genel Sekreteri Esra KOCABAŞ yaptığı teşekkür konuşmasında, “ Güney Marmara Kalkınma Ajansı Sosyal Kalkınma alanında bu yıl İl Milli Eğitim Müdürlüğü bizi şaşırtmadı. Çok güzel ve başarılı projelerle geldiler. Başarılı 13 projelerden 6’sı ilimizde faaliyet gösteren İl Milli Eğitim Müdürlüğümüze bağlı eğitim öğretim kurumlarımıza aittir. İzleme aşamasının da önceki yıllarda da sıkıntısız şekilde tamamlanacağını düşünüyorum. Bölgemiz için, ilimiz için hayırlı olmasını diliyorum. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

20 İLÇEDE DE BAŞARININ ARTIRILMASINI HEDEFLİYORUZ

     “İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf CENGİZ, imza töreni öncesi yaptığı teşekkür konuşmasında “Öncelikle çok değerli başkanımız, ilçe müdürlerimiz, okul müdürlerimiz, sevgili basın mensuplarımız imza törenimize hoş geldiniz. GMKA mali destek kapsamında ortaklaşa hazırladığımız 6 tane projemiz 2015 yılı itibari ile geçti. Bu il projesi geçen okul müdürü arkadaşlarımızı, ilçe müdürlerimizi özellikle tebrik ediyorum. Bizlere yoğun desteklerinden dolayı başta Sayın Valimiz Mustafa YAMAN’a, Büyükşehir Belediye Başkanımız Ahmet Edip UĞUR’a, GMKA Genel Sekreteri Esra KOCABAŞ hanıma, çok değerli GMKA yöneticilerine huzurlarınızda teşekkür ediyorum.

       Öğrencilerimiz bizim için çok önemli ve onlara yaptığımız hizmet her şeyden daha anlamlı. Şu anda Balıkesir İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak  “Balıkesir Kariyer Akademi” adı altında Bilgi İşlem ve Eğitim Teknolojileri Birimi Şube Müdürü Yusuf YALÇIN hocamızın bu projesi ile bir anlamda Balıkesir’de “Balıkesir Kariyer Akademi” ile başarıyı artırmayı hedefliyoruz. Bu proje ile gerekli çalışmalar yaparak soru analizleri ve ölçme değerlendirme aşamaları noktasında çalışmalar gerçekleştireceğiz. Bu proje bizim için çok önemli. Her ne kadar İl Milli Eğitimin projesi gibi görünse de tamamen 20 ilçeyi kapsayan ve 20 ilçede de başarının artırılmasını hedefleyen projedir.

DURSUNBEY 2 PROJE İLE EN BAŞARILI PROJELERE SAHİP İLÇE OLDU

        Dursunbey’den 2 proje geçti. Dursunbey Atatürk Ortaokulu “Ailenle Kucaklaş, Zararlı Maddelerden Uzaklaş” projesi ile Dursunbey Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi “Hayal Et, Gerçeğe Dönüştür” projeleri. İlçe olarak en başarılı projeler buradan çıktı.

       Karesi Balıkesir Muharrem Hasbi Anadolu Lisesi’nin “Sağlığı Seçiyorum Harekete Geçiyorum” projesi, Bigadiç Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi “Üreterek Öğreniyorum” projesi, Sındırgı Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi “Tasarımdan Üretime” projesinde emeği geçen İlçe müdürleri, okul müdürü ve bütün çalışan arkadaşlara teşekkür ediyorum.

PROJE NOKTASINDA ÇOK ÇALIŞMALAR YAPIYORUZ

      Bütçeyle de alakalı olarak geçen yıllara oranla daha az projemiz geçti ama oranlama yaptığımızda %54 oranla GMKA’dan destek aldık. Bizler idareciler ve öğretmenler olarak proje noktasında çok çalışmalar yapıyoruz. Sadece GMKA projeleri değil bunun yanında Avrupa projeleri de yazıyoruz. İstiyoruz ki üretime yönelik de daha güzel projeler gerçekleştirelim. Hepinize çok teşekkür ediyorum.” sözlerine yer verdi.

       GMKA Genel Sekreteri Esra KOCABAŞ, İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf CENGİZ, proje sahibi imza yetkili kişilerin katılımıyla imzalandı.

      Toplu fotoğraf çekiminin ardından imza töreni sona erdi.

KABUL EDİLEN PROJELERE AİT BİLGİLER

1.  Balıkesir İl Milli Eğitim Müdürlüğü “Balıkesir Kariyer Akademi” Projesi:

134.000,00 TL bütçeli proje; bölgedeki ortaöğretim ve üniversite mezunu işsizler ile lise son sınıf öğrencilerinin kariyer ve danışmanlık hizmeti almalarını sağlayarak, temel yetkinliklerinin geliştirilmesini; bölgedeki genç nüfusun istihdam edilebilirliğini arttırarak, bölgenin beşeri sermayesinin beceri ve yetkinliklerinin geliştirilmesine katkı sağlanmasını amaçlamaktadır. Proje kapsamında: Kariyer Gelişim Merkezi Kurulması, Fiziki mekân geliştirme çalışmaları, Çalışma ziyaretleri, Anket uygulamaları, Kısa film gösterimi, Öğretmen ve öğrenci eğitimleri/seminerleri, 20 rehber öğretmene verilecek koçluk eğitimleri, Internet sitesi oluşturma, Yaygınlaştırma toplantıları gibi faaliyetler gerçekleştirilecektir.

2.    Dursunbey Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi “Hayal Et, Gerçeğe Dönüştür” Projesi:

Ahşap Öğrencilerin bilgi ve becerilerini arttırarak sanayi kuruluşlarına yetenekli ara eleman temin etmek, genç nüfusun istihdamını bölge içinde gerçekleştirerek; 188.000,00 bütçli projenin hedefi dışa göç veren ilçenin bu sıkıntısını bir nebze olsun giderebilmektir. Ayrıca öğrencilerin yeni teknoloji ürünü, ahşap makinelerle kendilerini geliştirmeyi ve bunları kullanarak mezun olduktan sonra, bu makinelerle ilgili kendi işlerini kurup bölge ekonomisine katkı sağlamaları hedeflenmektedir” Proje kapsamında, ‘Ahşap CNC Lazer Kesim’ ve‘Ahşap CNC Torna Makinesi’ alınacaktır. Öğrenciler yeni makinelerle masa, sandalye, sehpa ayağı ve küpeşte gibi her türlü silindirik ürünler yapacaklardır. Ahşap Lazer Kesim Makinesiyle el isçiliği, ahşap süsleme isçiliği, oyuncak yapımı, reklam malzemeleri yapımı gibi ürünlerin nasıl meydana getirildiği öğretilecektir.

3.    Dursunbey Atatürk Ortaokulu “Ailenle Kucaklaş, Zararlı Maddelerden Uzaklaş” Projesi:  87.000,00 bütçeli proje kapsamında son zamanlarda gündemden düşmeyen ve 10-18 yaş arası gençlerimiz için büyük bir tehlike arz eden madde bağımlılığı konusunda toplumda farkındalık oluşturulması amaçlanmaktadır. Proje, madde bağımlılığı tedavisine yönelik değil gençlerin zararlı maddelerden uzak durması adına önleyici nitelikteki etkinlikleri içermektedir. Proje ile gençlerin boş zamanlarında yönelebilecekleri zararlı ortamlar yerine farklı sportif ve sosyal alanlar oluşturulması planlanmıştır. Projenin bir diğer amacı da, ebeveyn-çocuk arasındaki iletişimi ve etkileşimi artırarak aile bağlarını güçlendirmektir. Böylelikle aile ve sosyal bağları daha kuvvetli olan çocuklarımızın karşılaştıkları problemleri sağlıklı ortamda çözmeleri ve dış dünyadaki olumsuz ortamlardan uzak durmaları hedeflenmiştir.

4.      Balıkesir Muharrem Hasbi Anadolu Lisesi “Sağlığı Seçiyorum Harekete Geçiyorum” Projesi

Muharrem Hasbi Anadolu Lisesi, Karesi İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, T.C. Ziraat Bankası Fen Lisesi, Rahmi Kula Anadolu Lisesi, İstanbulluoğlu Sosyal Bilimler Lisesi ve Zühtü Özkardaşlar Anadolu Lisesi ortaklığında hazırlanan ve Karesi Belediyesi’nin iştirakçisi olduğu projenin toplam maliyeti 188.728,00 TL’dir. “Toplumun zararlı maddelerden korunması ve başta gençler olmak üzere zararlı madde bağımlılarının rehabilitasyonu ve topluma kazandırılması” program önceliğine yöneliktir.

Bu proje ile okullara gençlerin spor ve sanat faaliyetlerini gerçekleştirebilecekleri alanlar oluşturulacak ve okullarda sanatsal ve sportif faaliyetler gerçekleştirilecektir. Proje ile proje ortağı okullarda 1 Fitness Salonu, 2 Yapay Tırmanış Duvarı, 1 Müzik Sınıfı, 1 Müzik Kayıt Stüdyosu, 1 Açık alan Spor parkuru oluşturulacak, 34 adet bisiklet ve bu alanlarda kullanılacak spor malzemesi ve müzik aleti ve ekipmanı alınacaktır.

5.      Bigadiç Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi “Üreterek Öğreniyorum” Projesi

GMKA Sosyal Kalkınma Mali Destek Programının 2015 yılı önceliklerinden “Toplumun zararlı maddelerden korunması ve başta gençler olmak üzere zararlı madde bağımlılarının rehabilitasyonu ve topluma kazandırılması”, “Çalışma çağındaki nüfusun istihdam edilebilirliğinin arttırılması”, “Toplumsal dayanışmanın ve sivil toplum etkinliğinin geliştirilmesi” amaçlarını taşıyan “Üreterek Öğreniyorum” isimli projemiz Bigadiç Kaymakamlığı, Bigadiç Belediyesi, Bigadiç İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Bigadiç Esnaf ve Sanatkârlar Odasının ortak; Bigadiç Eti Maden İşletmeleri, BİŞOKOP ve BORÇİM’in de iştirakçi kurumlar olarak yer aldığı projemiz 222.545,00 TL’lik bütçeye sahiptir.

Proje ile “Çalışma çağındaki nüfusun istihdam edilebilirliğinin arttırılması” amaçlanmıştır. Proje kapsamında alınacak 1 adet CNC Tezgahı ve25 Bilgisayar ile Bilgisayarlı Sayısal Kontrol(CNC- Computer Numerical Control), takım tezgahı ve okulumuz diğer makina ve tezgahlarından faydalanarak programlama, kontrol ve üretim iş ve işlemleri ilçemizdeki gençlere öğretilecek. Bu gençlerin istihdam edilmelerine katkı sağlanacaktır.

 6.      Sındırgı Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi “Tasarımdan Üretime” Projesi

 Sındırgı Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezince hazırlanan ve GMKA Tarafından desteklenmeye uygun görülen projeler kapsamındaki ´TASARIMDAN ÜRETİME ´ adlı proje GMKA Genel Sekreterliği ve Sındırgı Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi müdürlüğünce imzalanarak yürürlüğe girdi. Toplam süresi 6 ay olan proje ile Sındırgı Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi Mobilya ve İç Mekan tasarımı alanından mezun olacak öğrencilerin istihdam edilebilirlik oranlarının arttırılması için Mobilya ve İç Mekan Tasarımı Alanı Atölyesi teknolojik ekipmanlarla donatılacak, böylelikle okulumuz öğrencileri çağa uygun atölyemizde eğitim görerek sektörün beklentileri doğrultusunda gerekli bilgi ve becerileri kazanmaları sağlanacak Projenin Toplam Maliyeti  192.720,00 TL. Proje maliyetinin 167.563,00 Tl sı GMKA tarafından karşılanacak, geri kalan 25.157,00 TL sı Sındırgı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından karşılanacaktır.

 

  

  

  

  

  

Kasaplar Mahallesi Sındırgı Caddesi No 1/A Altıeylül / BALIKESİR - 0 266 277 10 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.