BALIKESİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

“4. Ulusal Kimya Eğitimi Kongresi” Ayvalık´ta Başladı

       Balıkesir Üniversitesi Necatibey Eğitim Fakültesi, MEB Öğretmen Yetiştirme ve Eğitimi Genel Müdürlüğü ve Türkiye Kimya Derneği işbirliğinde düzenlenen "4. Ulusal Kimya Eğitimi Kongresi" 7-10 Eylül 2015 tarihlerinde Balıkesir’in Ayvalık ilçesi Cunda Uygula Oteli’nde  başladı.
“4. Ulusal Kimya Eğitimi Kongresi” Ayvalık´ta Başladı

   Balıkesir Üniversitesi Necatibey Eğitim Fakültesi, MEB Öğretmen Yetiştirme ve Eğitimi Genel Müdürlüğü ve Türkiye Kimya Derneği işbirliğinde düzenlenen “4. Ulusal Kimya Eğitimi Kongresi” 7-10 Eylül 2015 tarihlerinde Balıkesir’in Ayvalık ilçesi Cunda Uygula Oteli’nde  başladı.

    “4. Ulusal Kimya Eğitimi Kongresi” ne Balıkesir Valisi Mustafa YAMAN, MEB Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürü Doç. Dr. Ali YILMAZ, MEB Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürü Daire Başkanı Nalan DEMİR, MEB Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürü (Eğitim Uzmanı) Osman YILDIRIM, MEB Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Şube Müdürü Yaşar YENİÇERİOĞLU ve MEB Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Şube Müdürü Hülya UĞUR, Ayvalık Kaymakamı Namık Kemal NAZLI, Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi GENCER, Edremit Belediye Başkanı Kamil SAKA, Karesi Belediye Bşk.Yrd. Mürsel SABANCI,  Balıkesir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kerim ÖZDEMİR, Balıkesir Üniversitesi NEF Dekanı Prof Dr. Fatih SATIL, Balıkesir Üniversitesi FEF Dekanı Prof.Dr. Hakan KÖÇKAR, İl Milli Eğitim Müdürümüz Yusuf CENGİZ, İl Milli Eğitim Şube Müdürü Yusuf YALÇIN, Ayvalık İlçe Milli Eğitim Müdürü Erkan BİLEN, Burhaniye İlçe Milli Eğitim Müdürü Sabri PEKŞEN, Gömeç İlçe Milli Eğitim Müdürü Güner BAHADIR, Balıkesir Üniversitesi Öğretim Üyeleri, Şube Müdürleri ve öğretmenler katıldı.

     Saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı ile başlayan “4. Ulusal Kimya Eğitimi Kongresi” programa katılamayan Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip UĞUR’un mesajının okunmasıyla devam etti.

BU YILKİ KONGREYE EV SAHİPLİĞİ YAPMAKTAN GURUR VE MUTLULUK DUYUYORUZ

     Kongre Düzenleme Kurulu adına Kongre Düzenleme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Canan NAKİBOĞLU konuşmalarında, “ Kongremiz geleneksel olarak bir üniversitenin ev sahipliğinde 2 yılda bir gerçekleştirilmekte. Bu yılki kongreye ev sahipliği yapmaktan ve sizleri aramızda görmekten gurur ve mutluluk duyuyoruz. Dört gün boyunca kongremiz süresince ülkemizden ve yurt dışından katılan konuşmacılarımızın sunumlarının yanı sıra toplam 137 çalışma sunulacaktır. Bu çalışmaların yanında düzenlendiği yörenin tarihi ve kültürel değerlerin tanıtımına da katkı sağlamaktadır. Bu süreçte katkı sağlayan herkese teşekkür eder saygılar sunarım.” sözlerine yer verdi.

İLK DEFA 2007 YILINDA KİMYA KONGRESİ’Nİ İSTANBUL’DA BAŞLATAN TÜRKİYE KİMYA DERNEĞİDİR

       Atatürk Üniversitesi Kazım Karabekir Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa SÖZBİLİR, Kimya Derneği adına yaptığı konuşmalarında, “Özellikle ilk defa 2007 yılında Kimya Kongresi’ni İstanbul’da başlatan Türkiye Kimya Derneğidir ve sistematik olarak 2 yılda bir sürdürmektedir. 2019 yılı Kimya alanında aktif olarak faaliyetlerde bulunulacaktır. 2019 Kimya Kongresi İstanbul Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenmesi planlanmaktadır. Çünkü Türkiye’de ilk defa Kimya eğitimi sistematik olarak İstanbul’da başlamıştır.” sözlerinin ardından Kimya Derneği’nin akademik çalışmaları hakkında bilgi verdi.  

       İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf CENGİZ , Balıkesir Üniversitesi Necatibey Eğitim Fakültesi, MEB Öğretmen Yetiştirme ve Eğitimi Genel Müdürlüğü ve Türkiye Kimya Derneği tarafından ortaklaşa organize edilen 4. Ulusal Kimya Eğitimi Kongremize “Hoş geldiniz” sözleriyle başladı.

ÖĞRETMENLERİMİZİN HİZMET İÇİ EĞİTİM YOLUYLA YETİŞTİRİLMESİNİ HER ZAMAN DESTEKLİYORUZ

       “Burada geçen yıl Haziran ayında özellikle ortaokul öğrencilerimiz bilimsel tutum edinebilme adına ‘Değerlerine Sahip Çıkıyorum Çocuk Kongresi’ düzenlediler. Balıkesir Üniversitesi Necatibey Eğitim Fakültesi ve Fen Edebiyat Fakültesi işbirliğinde bu organizasyonu gerçekleştirdik. Bu yıl ise “4. Ulusal Kimya Eğitimi Kongresi”ni gerçekleştirmenin onurunu ve sevincini yaşıyoruz.

      Bizler öğretmenlerimizin hizmet içi eğitim yoluyla yetiştirilmesini her zaman destekliyoruz. Öğretmen Eğitimi Genel Müdürlüğümüz de bu konuda birçok çalışmalar yapıyor. Özellikle kuram ve uygulamanın buluşması bizim için çok önemli. Öğretmenlerimize soru hazırlama teknikleri konusunda paylaşımlarda bulunulan “Değişim Balıkesir’den Başlıyor”, dezavantajlı öğrencilerimize yönelik “İpek Böceği”, “Rengarek” ve “Nar”,  özellikle Disleksi çocuklarımıza yönelik “Farklılığı Farket”  gibi bir çok projemizde Balıkesir Üniversitesi ile iş birliği içinde olduk. Bu yıl da projelere devam edeceğiz. Ayrıca Bilim Sanat Merkezi’nde okuyan Üstün Yetenekli öğrencilerimizin projelerinde de Balıkesir Üniversitesi Necatibey Eğitim Fakültesi ile Fen Edebiyat Fakültesini yanımızda görüyoruz. Bizler bu iş birliğinden çok memnunuz ve bu iş birliğinin devam etmesini diliyoruz. Bizlere sinerji ve enerji katıyor. Bu duygu ve düşüncelerle ülkemize, bilim dünyasına öğrencilerimize ve öğretmenlerimize iyi sonuçlar getirmesini diliyor saygılar sunuyorum.” sözleriyle tamamladı.

KONGREDE EMEĞİ GEÇEN HERKESE TEŞEKKÜR EDİYORUM

       Balıkesir Üniversitesi NEF Dekanı Prof. Dr. Fatih SATIL konuşmalarında, “100 yıllık geçmişi olan Necatibey Eğitim Fakültesi’nin böyle bir kongreye ev sahipliği yapmasından dolayı üniversitem adına gurur ve mutluluk duyduğumu belirtmek isterim. Kongrede emeği geçen herkese teşekkür ediyor, kongrenin verimli geçmesini ümit ediyor, saygılar sunuyorum.” sözlerine yer verdi.

ÖĞRETMENLERİMİZİN GEREK BİLDİRİLİ GEREKSE DİNLEYİCİ OLARAK BU TÜR FAALİYETLERE KATILMALARINI ÇOK ÖNEMSİYORUZ 

     MEB Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürü Doç. Dr. Ali YILMAZ,  “4. Ulusal Kimya Eğitimi Kongresi” ne “Hoş geldiniz” sözleriyle başladığı konuşmalarını, “Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü ile değişik üniversitelerimiz ve Kimya Derneği işbirliği ile gerçekleştirdiğimiz bu faaliyet bizi gerçekten memnun etmekte. Bizim faaliyetlerimiz sadece kimya eğitimiyle değil diğer branşlarda da üniversitelerimizle el birliği içinde sürdürülmekte. Nitekim bu faaliyetimiz devam ederken 10 Eylül günü ODTÜ’de Fizik Eğitimi Kongresi de aynı zamanda başlayacak ve değişik üniversitelerimizde değişik branşlardaki bu tür faaliyetlerimiz giderek devam etmekte bu da bizi son derece memnun etmekte.

       MEB Teşkilat ve Görevleri hakkında kanun ile öğretmenlerimizin hizmet öncesi hizmet içi yetiştirilmesi görevi MEB Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğüne tebliğ edilmiş bir görevdir. Biz hizmet öncesi yetiştirmede üniversitelerimizle sürekli iş birliği halinde programlarımıza ve özellikle de pedagojik formasyon açısından iş birliğine önem veriyor ve bu yolla da öğretmenlerin hizmet öncesi yetiştirilmesini sağlamaya çalışıyoruz. 1980 öncesi istihdam eden ve yetiştiren kurum olarak MEB tek kurum olarak varlığını sürdürürken YÖK yasasıyla birlikte Öğretmen yetiştirme işi tamamen YÖK’e devredilmiş ve çeşitli tartışmalar içinde 1981 yılından beri bu şekilde devam etmekte. İkinci önemli görev hizmet içi yetiştirme. Bugün burada bizim açımızdan son derece önemli olduğuna inandığımız bir kesiti görevimizin. Buraya biz bu tür faaliyetlere öğretmenlerimizin gerek bildirili gerekse sadece dinleyici olarak katılmalarını çok önemsiyoruz. Nitekim burada Kimya öğretmenimizin, Fen Bilgisi öğretmenimizin de bulunduğunu biliyor ve bundan duyduğumuz memnuniyeti dile getirmek istiyorum. Öğretmenlerimiz üniversitelerle bu yolla temas kurdukları için ve üniversiteden fazlaca uzak olmamak üzere yeni gelişmeleri bizzat kaynağından izleme şansı buluyorlar. Bunu teşvik için de öğretmenlerimize ulusal ve uluslararası kongrelere bildirili katılmaları halinde maddi katkı sağlamayı planlıyor ve düşünüyoruz.

       Bu kongrenin 3. sü KTÜ’de yapıldığında Canan hocamın heyecanını ve Balıkesir’de yapılması gayretlerini orada görmüş ve son derece takdir etmiştim. Nitekim orada yansıyan sinerji burada gözleniyor ve gerçekten güzel organizasyon ile 4.sünü burada gerçekleştiriyoruz. Başta Balıkesir Üniversitemiz, Fakültemiz ve katkı veren herkese teşekkür ediyor, 2017 yılının taliplisinin kim olacağını merak ettiğimi ifade ederek kongrenin hepinize hayırlı olmasını diliyor, saygıyla selamlıyorum.” sözleriyle tamamladı.

BU FAALİYETLERİN ÜNİVERSİTEMİZDE GELİŞTİRİLMESİ VE ARTIRILMASINI DİLİYORUM

         Balıkesir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kerim ÖZDEMİR, “Balıkesir Üniversitemiz 1992’de kurulan üniversitelerden birisidir. Dolayısıyla 35 bini aşkın kayıtlı öğrencisi, 2 bine yakın da idari ve akademik personeli bulunmakta. Balıkesir ekonomik ve sosyal hayatı için önemli faaliyetler icra etmektedir. Üniversitelerin önemli akademik faaliyetleri kongre ve sempozyumlardır.  Bu faaliyetlerin de üniversitemizde geliştirilmesi ve artırılmasını diliyorum.

        Bilimi üretmek ve tüm toplum katmanlarına yaymak, bilgi ve teknoloji çağına uygun fertler yetiştirmek üniversitelerimizin temel görevleri arasında yer almaktadır. Bu bağlamda düzenlenmekte olan kongreler, sempozyumlar, çalıştaylar, seminerler de oldukça önem arz etmektedir. Balıkesir Üniversitesi Necatibey Eğitim Fakültesi, MEB Öğretmen Yetiştirme ve Eğitimi Genel Müdürlüğü ve Türkiye Kimya Derneği işbirliğinde düzenlenen “4. Ulusal Kimya Eğitimi Kongresi” de üniversitemizin büyük destek verdiği nitelikli bilgi üretimi ve paylaşımı sürecinin son örneklerinden birisi olmaktadır. Şahsım ve Üniversitemiz adına bu kongre organizasyonunda katkıları için MEB Öğretmen Yetiştirme ve Eğitimi Genel Müdürlüğü ve Türkiye Kimya Derneği, Kongre Düzenleme Heyetine teşekkür ediyorum. Kimya Eğitimi Alanında öğretim elemanlarını, Lisansüstü öğrencilerini ve öğretmenlerimizi bir araya getirerek karşılıklı etkileşimi sağlamayı amaçlayan kongremizin Kimya Eğitimi alanı ve Kongremizin katılımcıları için başarılı ve verimli geçmesini diliyor teşekkür ediyorum.”  sözleriyle tamamladı.

TÜRKİYE’Yİ DOYURAN İL VE GÜNEY MARMARA’NIN İNCİSİ BALIKESİR

       Balıkesir Valisi Mustafa YAMAN, “Dağlıca’da şehit olan güvenlik kuvvetlerimize Allah’tan rahmet, yaralılarımıza da şifa diliyorum. Şunun da bilinmesini istiyorum ki Türkiye Cumhuriyeti Devleti Türk Silahlı Kuvvetleriyle Emniyet Mensuplarıyla ve tüm kamu görevlileriyle sizleri değerli milletinden aldığı destekle terör belasını kökünü kazımaya azmetmiştir ve kararlıdır. Bu bela ülkemizin gündeminden en kısa zamanda çıkıp gidecektir.

        Başta Balıkesir Üniversitesi Rektörü ve değerli mesai arkadaşlarına, Dekanımıza ve çok heyecanlı gördüğüm ve bu heyecanını haklı bulduğum Canan Hocamıza huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Sayın Genel Müdürümüz nezdinde Milli Eğitim Bakanlığımıza ve Milli Eğitim Camiamıza teşekkürlerimi belirtmek istiyorum. Bu kadar güçlü bir dernek olan ve böylelikle verdikleri destekle Türkiye’deki üniversiteleri sorumlu hale getirecek olan Kimya Derneğine teşekkür ediyorum. Tüm emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Türkiye’yi doyuran il ve Güney Marmara’nın incisi diyoruz Balıkesir’e. Kongremizin hayırlı olması dileklerimle hepinize saygılar sunuyorum.” sözleriyle konuşmalarını tamamladı.

       Balıkesir Valisi Mustafa YAMAN ile Balıkesir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kerim ÖZDEMİR Balıkesir Büyükşehir Belediyesi adına Karesi Belediye Başkan Yardımcısı Mürsel SABANCI’ya Teşekkür Belgesi sunmalarının ardında “4. Ulusal Kimya Eğitimi Kongresi” açılış töreni sona erdi.

 

  

  

  

  

  

  

  

Kasaplar Mahallesi Sındırgı Caddesi No 1/A Altıeylül / BALIKESİR - 0 266 277 10 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.