BALIKESİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

“Değişim Balıkesir’ den Başlıyor “ Projesinin Üçüncü Basamak Çalışmaları Sona Erdi

       Balıkesir İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz tarafından ilk iki basamağı 2014-2015 Eğitim- Öğretim yılında gerçekleştirilen “Değişim Balıkesir’ den Başlıyor” Proje çalışmasının üçüncü basamağı 28 Eylül- 2 Ekim tarihleri arasında Balıkesir yeni öğretmen evinde gerçekleştirildi. Proje çalışmasının üçüncü etabının açılışı 28 Eylül tarihinde yapılmıştır. İl Milli Eğitim Şube Müdürümüz Yusuf YALÇIN ve Balıkesir Üniversitesi Necatibey Eğitim Fakültesi Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Kimya Eğitimi Bölümü Öğretim Üyesi Prof.Dr. Canan NAKİBOĞLU’nun önderliğinde Prof.Dr. Hülya GÜR, Doç. Dr. Ertan ÖRGEN, Doç.Dr. Öznur KARAAĞAÇ ve Yrd. Doç.Dr. Özlem KARAKOÇ’un katkıları ile proje çalışmaları 2 Ekim 2015 Cuma günü sona erdi.
“Değişim Balıkesir’ den Başlıyor “ Projesinin Üçüncü Basamak Çalışmaları Sona Erdi

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI ABİDE SINAV UYGULAMASINI PLANLIYOR

       Son yıllarda bilgi, öğrenme ve teknolojideki gelişmeler, bilgi toplumunun ortaya çıkmasını sağlamıştır. Bilgi toplumunda, araştıran, yaratıcı, yenilikçi, problem çözme ve karar verme becerileri gelişmiş insana ihtiyaç duyulmaktadır. Küreselleşmenin de etkisiyle ekonomik, sosyal, kültürel vb. alanlardaki değişimler, eğitim alanında da değişiklikleri zorunlu kılmaktadır. Bu değişimlerin bir parçası olarak ülkeler var olan eğitim sistemini geliştirmek, eğitim sistemlerinin, ülkelerin iktisadi açıdan gelişmek için ihtiyaç duyduğu insan sermayesini yetiştirmedeki başarısını tespit etmek ve diğer ülkelerin eğitim sistemleriyle karşılaştırma yapmak için çok sayıda ülkenin dahil olduğu uluslar arası değerlendirme uygulamalarına katılmaktadır. Bu tür çalışmalara örnek olarak TIMMS, PISA ve PIRLS verilmektedir. Ülkemizde de bu tür bir değerlendirme yapmak amacıyla öğrencilerin üst düzey düşünme becerilerini ölçecek ABİDE (Akademik Becerilerin İzlenmesi ve Değerlendirilmesi) adı verilen bir sınav uygulaması yapılması Milli Eğitim Bakanlığımız tarafından planlanmaktadır.

BALIKESİR’DEKİ ÖĞRETMENLERİMİZİN ABİDE SINAVLARINA UYGUN NİTELİKLİ SORULAR ÜRETMELERİ SAĞLANIYOR

      Eğitim kalitemizi artırma noktasında, eğitim faaliyetlerinin sınıftaki uygulayıcısı olan öğretmenlerin niteliklerinin geliştirilmesi önem taşımaktadır. Türkiye’deki eğitim kalitesini artırmak amacıyla yapılacak olan bir çalışmanın öğretmen niteliklerini geliştirmek ve iyileştirmek için öğretmenlere yeni öğrenme ve düşünme yaklaşımlarının öğretilmesini ve bu konuda uygulamalar yapmalarının sağlanmasını gerektirir. Eğitim kalitesinin artırılmasında ve üst düzey becerileri ölçen nitelikli soruların hazırlanmasını da gerektirir. Bu amaçla başlayan projenin üçüncü basamağı ile öğretmenlerimizin ABİDE sınavlarına uygun nitelikli sorular üretmeleri ve aynı zamanda çalışma sırasında öğrencilerin üst düzey düşünme becerilerinin nasıl ölçüleceği konusunda derinlemesine bilgi edinmelerinin sağlanması planlanmıştır.

  

 

  

  

  

  

Kasaplar Mahallesi Sındırgı Caddesi No 1/A Altıeylül / BALIKESİR - 0 266 277 10 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.