BALIKESİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

“Minik 112” Projesi Balıkesir Atköy İlkokulu’nda Tanıtıldı

        Sağlık Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı işbirliğinde gerçekleştirilen “Minik 112” projesi  Balıkesir’de Atköy İlkokulu’nda tanıtıldı.  
“Minik 112” Projesi Balıkesir Atköy İlkokulu’nda Tanıtıldı

       Sağlık Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı işbirliğiyle sağlık hizmetlerinin ulaşılabilirliğinin ve kalitesinin artırılması, acil sağlık hizmetlerinin sunumu, “112 Acil Çağrı Hattı” nın gereksiz aranmasının önlenmesi ve trafikte ambulansın geçiş önceliğine özen gösterilmesi konularında başlatılan çalışma kapsamında öğrencilerimizin Acil Sağlık Hizmeti konusunda temel bilgilerle donatılmasını amaçlayan ve 20 ilçede uygulanacak olan “Minik 112” projesinin tanıtım programı, İl Milli Eğitim Müdürümüz Yusuf CENGİZ, İl Sağlık Müdürü Op.Dr.Servet KOCAGÖZ, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Hüseyin AŞIK, İl Sağlık Şube Müdürü Dr. Ahmet KÖSE, Altıeylül İlçe Milli Eğitim Müdürü İbrahim ÇELİK, Altıeylül İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Nevzat İNAL, Atköy İlkokulu Müdürü Banu AKGÜN, Sağlık Personeli, Atköy Muhtarı ve Azaları,  Atköy İlkokulu öğretmen ve öğrencilerinin katılımıyla 8 Ekim 2015 Perşembe günü saat 14.00’da Atköy İlkokulu bahçesinde gerçekleştirildi.

      “Minik 112” projesinin tanıtım programı saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

BU TÜR EĞİTİMLERİN TOPLUMUMUZUN GELECEĞİNİ OLUMLU OLARAK ŞEKİLLENDİRECEĞİNE İNANIYORUM

        Programda ilk olarak Atköy İlkokulu Müdürü Banu AKGÜN bir konuşma yaptı. Okul Müdürü, “ İlimizde ‘Minik 112’ projesi kapsamında verilecek eğitimlerin ve düzenlenecek etkinliklerin başlangıç noktasının okulumuz olmasından onur duyduklarını belirterek “Hoş geldiniz, şeref verdiniz.” sözleriyle başladığı konuşmalarını, “Okulumuz Atköy İlkokulu 1945 yılında halk tarafından tek derslikli olarak inşa edilmiştir. 1968 yılında okul nüfusunun artması nedeniyle devlet tarafından tekrar inşa edilerek 5 derslikli hale getirilmiştir. Bu yıl itibariyle okulumuzda 7 derslik bulunmakta 126 öğrencisiyle taşımalı eğitim vermektedir. Okulumuz 7 öğretmen ve bir Müdür Yetkili öğretmen kadrosuyla eğitim ve öğretime devam etmektedir. “Minik 112” projesinin sağlıklı toplum bilincini yerleştirmek için öncelikle okul çocuklarını hedef kitle olarak belirlemesinden büyük sevinç duyuyorum. Sağlık Bakanlığı’nın Milli Eğitim Bakanlığı ile koordineli olarak okullarda uygulanmak üzere başlattığı “Minik 112 “projesiyle çocuklarımızın 112 Sağlık Hizmetlerine olan duyarlılığın artacağı bir gerçektir. Çocuklarımıza erken yaşlarda bu tür etkinliklerle gelecek eğitimlerin toplumumuzun geleceğini olumlu olarak şekillendireceğine inanıyor, projede emeği geçen herkese teşekkür ediyor, özverili çalışmalarında başarılar diliyoruz.” sözleriyle tamamladı.

112’Yİ GEREKSİZ YERE MEŞGUL ETMEMEMLİYİZ 

       İl Sağlık Müdürü Op.Dr.Servet KOCAGÖZ 112’nin önemi hakkında bilgi verdiği konuşmasında, "Ambulansa yol vermenin hayata yol vermek olduğunu bilmeliyiz. Bizler başladığımızda 27 istasyonumuz varken şu an 43 istasyona ulaştık.   Bizler sağlık hizmetlerinin niteliğini artırırken, en kısa zamanda ve en iyi şekilde sağlık hizmetlerini sunuyoruz. Kar, kış, sis, tipi demeden 24 saat  hizmet veren 112 sevdalısı arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum. En zor şartlarda Balıkesir halkının hizmetindeler. Günlük 6 bin civarı çağrı alıyoruz. Bunların çoğu gereksiz çağrı. Onun için 112’i gereksiz yere meşgul etmemeliyiz. Hem lüzumsuz çağrıların önüne geçmek hem de çocuklarımızı bilinçlendirmek istiyoruz. Ayrıca mahallerde, köy muhtarlarına, azalara, öğretmenlere, gönüllü olan herkese bu eğitimleri vererek bilinçli bir toplum oluşturacağız. Hepinize katılımlarınızdan dolayı teşekkür ediyorum.” sözlerine yer verdi. 

İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜMÜZ YUSUF CENGİZ’DEN ATKÖY’E YENİ BİR OKUL MÜJDESİ

        İl Milli Eğitim Müdürümüz Yusuf CENGİZ protokolü selamlayarak başladığı konuşmalarını değerli minik öğrencilerimize hitaben “Nasılsınız?” sözleriyle devam etti. “Bugün Sağlık Müdürlüğümüzce ortaklaşa yürüttüğümüz “Minik 112” projesini tanıtmak için buradayız. Sağlık Müdürümüzle birlikte bu projeyi burada bir şenlik havasında tanıtalım istedik. Bugün gerçekten çok hoş bir manzarayla karşı karşıyayız. Bu ortamı hazırladıklarından dolayı okul müdürümüze ve öğretmenlerimize teşekkür ediyorum. Sağlık Müdürlüğümüzün özellikle çocuklarımıza ve gençlerimize yönelik güzel projeleri var. Farkındalık oluşturma adına “Minik 112” projesinin burada tanıtılması çok önemli. Bu yıl Atköy İlkokulu çevre köylerden öğrencilerin de gelmesiyle taşımalı ilkokul oldu. Okulumuz eski bir yapı ve yeterli değil. İhtiyacımızı karşılamamakta.” sözlerine yer veren İl Milli Eğitim Müdürümüz Yusuf CENGİZ, öğrencilere dönerek “Okulunuzu seviyor musunuz? Okumayı da seviyorsunuz değil mi? Bizler sizin daha iyi bir okulda okumanızı istiyoruz. Size yeni bir okul yapalım mı?” sorularını yöneltti. Öğrencilerin evet yanıtı üzerine önümüzdeki yıl yeni bir okul yapma sözü verdi. Sadece Atköy’e değil Milli Eğitim Bakanlığımız, Sayın Valimiz ve Sayın Büyükşehir Belediye Başkanımızla görüşerek önümüzdeki yıllarda yakın köylerde nüfus yoğunluğu fazla olduğu için yeni bir okulun yanında depreme dayanıklı olmayan diğer okulları da yenilemek istiyoruz. Bu projenin bütün Balıkesir’imize ve öğrencilerimize hayırlı olmasını diliyor, teşekkür ediyorum.” sözlerine yer verdi.  

      Sağlık personeli tarafından Atköy İlkokulu öğrencilerine yönelik karşılıklı soru, cevap şeklinde gerçekleşen sunumda yaralanmalar ve 112 Acil Çağrı Merkezinin hangi durumlarda, nasıl aranması ve gereksiz aramaların yapılmaması gerektiği hakkında bilgiler verildi. Öğrenci ve 112 Personelinin birlikte hazırladıkları gösteriyle  yaralanan bir çocuğa yapılacak yardım uygulamalı olarak katılımcılara anlatıldı. İl Milli Eğitim Müdürümüz Yusuf CENGİZ, 112’yi aradı ve Ambulans talep etti. Ambulansın gelmesiyle temsili olarak yaralı, görevli sağlık personelince ambulansa taşındı. Ardından Ambulans öğrencilere tanıtıldı.

       “Minik 112” projesi tanıtım programı, Protokol ve Atköy İlkokulu öğretmen ve okul öğrencileri  birlikte  çekilen hatıra fotoğrafı ile sona erdi.

 

                                                     

  

  

  

  

  

  

  

Kasaplar Mahallesi Sındırgı Caddesi No 1/A Altıeylül / BALIKESİR - 0 266 277 10 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.