BALIKESİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

94 Şehidimize 94 Bin Fidan

      Çanakkale Savaşı´nda şehit olan 94 Balıkesir Lisesi öğrencisi için 100. yıl anısına "94 Şehidimize 94.000 Fidan" projesi açılış töreni 19 Mart 2015 Perşembe günü saat 13.00´ da Organize Sanayi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi´nde  düzenlendi. 
94 Şehidimize 94 Bin Fidan

         Balıkesir Valiliği, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Orman Bölge Müdürlüğü ve Balıkesir İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde imzalanan protokol kapsamında “94 Şehidimize 94.000 Fidan” projesi açılış töreni Balıkesir Valisi Mustafa YAMAN, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Birol ŞAHİN, Cumhuriyet Başsavcısı Sadık BÖLEK, Rektör Kerim ÖZDEMİR, Karesi Kaymakamı  Ahmet ERDOĞDU, Altıeylül Kaymakamı Bayram GALE, Jandarma Komutanı Ömer ARIK, İl Emniyet Müdürü Feridun BOZ, İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf CENGİZ,  Orman Bölge Müdürü Hüseyin YALÇIN diğer daire amirleri ve öğrencilerin   katılımlarıyla 19 Mart 2015 Perşembe günü saat 13:00 da Organize Sanayi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde gerçekleştirildi.

       Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasının ardından  Balıkesir Lisesi öğrencilerinden Arzum ATAY’ın “Destanı Kelimelere Sığdırmak” adlı yazıyı okumasıyla tören başladı.

        Gazi Üniversitesi Emekli Öğretim Görevlisi Mustafa FİRENGİZ’in “Çanakkale Şehitlerine” şiirini okumasıyla devam etti.

TUTSAK OLMAKTANSA ÖLMEYİ TERCİH EDEN BİR NESİLDİ ONLAR

         İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Yusuf CENGİZ, konuşmalarına “Çanakkale Şehitlerine” adlı şiirden bir bölüm okuyarak başladı.

       “Milletimizin ölüm-kalım savaşı olan ve halkımızın da “ Harb-i Umumi” dediği 1.Dünya Savaşında düvel-i muazzamaya karşı, dillere destan bir mücadele verdik ve neticesinde yüzbinlerce insanımız şehit oldu.

       Ülkemizin her yerinden lise öğrencileri, henüz 15-16 yaşlarındayken şehit oldular.

        1885 yılında eğitime başlamış, tarihi bir geçmişe sahip ve o dönemin en önemli okullarında olan  Balıkesir Sultani İdadisi’den Çanakkale Savaşlarına İzci (Keşşaf) olarak katılan 94 öğrencimiz  bir daha geri dönmeyip tümü şehit olmuştur.

      Balıkesir Lisesi’nin 1914, 1915, 1916, 1917 yıllarına ait sınıf geçme defterleri incelendiğinde gerçekten insanın yüreğini burkan müthiş bir gerçekle karşılaşırız. 1915-1916 yılında 12.sınıf yoktur. 11. sınıf öğrencilerinden ise sadece iki kişi kalmıştır.

     İsmail Hakkı Uzunçarşılı, Balıkesir Lisesi Müdürü iken hazırladığı ve 1924 de yayınladığı Balıkesir Sultani İdadîsi Salnamesi’nde kuruluşundan bu yana Balıkesir Lisesi’ni bitirenlerin listelerini verirken, Balıkesir Lisesinin 1916 –1917 yılı kayıtlarında “1332-1333 ders yılı mektep mevcudu : Bu ders yılında Harb-i umumi münasebetiyle mektebin 12. 11. ve 10. sınıflarında talebe bulunmadığından sınıflar 9. sınıfla başlıyor.” notuna  dikkati çekmektedir.

       Din ve vatan için “ Tutsak olmaktansa özgür ölmeyi” tercih eden bir nesildi onlar…

      Çanakkale Savaşlarının devam ettiği yıllarda, öğrenimlerini yarıda bırakarak vatan savunmasına gönüllü koşan ve bir daha dönmeyip tümü şehit olan 94 koç yiğidimiz, ciğer parelerimiz, on beşlilerimiz… Hepsinin ruhları şad olsun.

        Bu duygu ve düşüncelerle Çanakkale şehitlerimizi andığımız bu günlerde tekrar “Çanakkale ruhu” nu yaşamasını diliyor, saygılar sunuyorum.” sözleriyle konuşmalarını tamamladı.

ŞEHİTLERİMİZİN AZİZ HATIRALARI ÖNÜNDE SAYGIYLA EĞİLİYORUM

       Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Sayın Birol ŞAHİN, konuşmalarına “Genç kardeşlerimiz ülkesinin bulunduğu o dönem içerisinde bile bile ölmeye ama ölümün en güzeli olan şahadet mertebesine ulaşmak için o iman ve bilinçle okullarını bırakıp cepheye koştular ve şehit oldular. Yaşları 15-16’dı. Evlatlarını cepheye gönderen anne babaların ve bu kardeşlerimizin aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyorum. Ruhları şad olsun.” sözleriyle başladı.

       “Anneleri şehit annesi, babaları şehit babası oldular. Unvanların en güzeline sahip oldular. Bu genç kardeşlerimiz de hayatlarını vatanları için inançları için feda ettiler. Bu noktadan sonra bizlere düşen o genç kardeşlerimizin yaşadığı vatan sevgisini, imanı yaşamak, yaşatmak.

        İnancımız gereği şehitlerin ölmediğine inananlardanız. 100 yıl sonra bu şehit kardeşlerimiz 94 Bin fidana can veriyorlar. Yaşamlarını devam ettiriyorlar. İnşallah bizlere düşen de bu süreci bu inanç içinde yaşatarak ülkemizi  en zor fedakarlık olan canını veren şehitlerimizin anısını yaşatmak olacaktır. Bu projeyi Sayın Valimiz ve Sayın Büyükşehir Belediye Başkanımız çok önemsemişlerdir. Bugün aramızda bulunamayan Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Ahmet Edip UĞUR’un selam ve saygılarını iletiyorum. Bu duygu ve düşüncelerle sizlere saygı ve selamlarımı sunuyorum.” sözleriyle konuşmalarını tamamladı.

BUGÜN 94 ŞEHİDİMİZİN ANISINI YÜCELTME GÜNÜDÜR

        Valimiz Sayın Mustafa YAMAN konuşmalarına, “Bugün, Çanakkale´nin geçilemediğinin,  vatanımızın bölünemeyeceğinin tüm dünyaya haykırıldığı gündür. Bugün, 1914-1917 yılları arasında Balıkesir Lisesi’nde öğrenim gören ve Çanakkale Savaşı´na gönüllü katılıp bir daha dönememiş ve tümü şehit olmuş 94 öğrenci- şehidimizin anısını yüceltme günüdür.” sözleriyle başladı.

       “Çanakkale Zaferi’nin 100. Yılını kutladığımız bugün, bir hilal uğruna batan nice güneşlerin yanında, 94 gencecik fidanımızın Vatan uğruna, İstiklal uğruna kanlarıyla suladıkları bu kutsal vatan topraklarına, onlar adına fidan dikmenin onurunu ve gururunu yaşıyoruz.

        Kurtuluş Savaşı´nın ilk ve en kuvvetli hareketi olan, temeli Balıkesir’de atılan Kuva-i Milliye ruhu tüm vatana buradan yayılmış ve milli mücadele kazanılıncaya kadar nice gencecik fidanlar 94 şehidimiz gibi toprağa düşmüştür. Ancak, Şehitler ölmez, ya toprak olup ölümsüzleşirler ya da bayrak olup ebedileşirler.

         Vatanımızı kanlarıyla sulayan, alınyazısını bir kez daha kanla yazan gencecik yiğitlerimize, şehitlerimize sesleniyorum. Ey ülkemin Çanakkale’yi geçilmez kılan isimsiz kahramanları. Elleri toprak kokan ecdadımız, ekmeğimiz, kavgalarımız, sevdalarımız uğruna, vatan uğruna, saçlarına kınalar yakılarak kurbanlıklar gibi cepheye uğurladıklarımız. Hürriyet, onur ve namus uğruna daha çocuk yaşta hudut boylarında şehadete yolladıklarımız. Bağımsızlığımız, toprağımız, aldığımız her nefes sizden kalan mirasımızdır. Yüz yıldır sizi ve Çanakkale ruhunu bir an bile unutmadık. Ruhunuz şad olsun aziz şehitlerimiz.” sözleriyle tamamladı.

   

           Balıkesir Kadriye Kemal Gürel Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi öğretmen ve öğrencilerinin söylediği türküler izleyenler tarafından büyük beğeni aldı.

          Tören bitimine istinaden Balıkesir Lisesi Çanakkale Şehitleri anısına düzenlenecek orman için Gökköy Mevkiinde fidan dikimi gerçekleştirildi.

 

94 Şehidimize 94.000 Fidan  94 Şehidimize 94.000 Fidan

94 Şehidimize 94.000 Fidan  94 Şehidimize 94.000 Fidan

94 Şehidimize 94.000 Fidan  94 Şehidimize 94.000 Fidan

94 Şehidimize 94.000 Fidan  94 Şehidimize 94.000 Fidan

94 Şehidimize 94.000 Fidan  94 Şehidimize 94.000 Fidan

94 Şehidimize 94.000 Fidan  94 Şehidimize 94.000 Fidan

94 Şehidimize 94.000 Fidan  94 Şehidimize 94.000 Fidan

94 Şehidimize 94.000 Fidan  94 Şehidimize 94.000 Fidan

94 Şehidimize 94.000 Fidan  

Kasaplar Mahallesi Sındırgı Caddesi No 1/A Altıeylül / BALIKESİR - 0 266 277 10 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.