BALIKESİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Akıllı Çocuklar “Akılcı İlaç Kullanımı” nı Bilir

   Karesi Zübeyde Hanım Anaokulu’nun minik öğrencileri “Akılcı İlaç Kullanımı” konusunda bilgilendirildi.
Akıllı Çocuklar “Akılcı İlaç Kullanımı” nı Bilir

    Balıkesir İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Balıkesir Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği tarafından ilimizdeki anaokulu, ilkokul, ortaokul ve liselerde öğrenim gören öğrencilerimize yönelik yapılan “Akılcı İlaç ve Antibiyotik Kullanımı Eğitimi” açılış ve tanıtım toplantısına,  Balıkesir İl Milli Eğitim Müdürümüz Yakup Yıldız, Balıkesir Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Dr.Murat Yeşilbaş, Balıkesir İl Sağlık Müdür Yardımcısı Akılcı İlaç Kullanımı İl Koordinatörü Dr.Erhan Kocadereli, Balıkesir Halk Sağlığı Müdürü Uzm.Dr. Refik Budak, İl Milli Eğitim Şube Müdürleri İslam Aktepe ve Fatih Aka, başhekimler, öğretmen ve öğrenciler katıldı. 

“AKILCI İLAÇ KULLANIMI”NI ÖNEMSİYORUZ

     Balıkesir Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Dr.Murat Yeşilbaş, ilacın önerildiği biçimde, önerilen dozda ve zamanında kullanımının çok önemli olduğunu vurguladığı konuşmalarında akılcı olmayan ilaç kullanımı sonucunda, ilacın etkisinin olmaması ya da kişinin sağlığını bozabilecek düzeyde etkisinde artış, antibiyotiklere karşı direnç gelişimi gibi olumsuz sonuçlar meydana gelebileceğini belirtti. İlimizde “Akılcı İlaç Kullanımı”nı çok önemsediklerini ve bu konuda okullarda öğrencilere yönelik eğitimlere hız kesmeden devam edeceklerini sözlerine ekledi.

ÖĞRENCİLERİMİZ VE VELİLERİMİZ DAHA DA BİLİNÇLENECEK

     Balıkesir İl Milli Eğitim Müdürümüz Yakup Yıldız konuşmalarında, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de yanlış ve gereksiz ilaç kullanımının sağlığımızı olumsuz etkilediğini belirterek Balıkesir Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliği ile Müdürlüğümüz arasında yapılan protokolle ilimizdeki anaokulları, ilkokullar, ortaokullar ve liselerde “Akılcı İlaç Kullanımı” konusunda eğitimler planlandığını ifade etti. Okullarımızda gerçekleştirecek “Akıllı İlaç Kullanımı”na yönelik bu eğitim faaliyetleri ile hem öğrencilerimiz hem de onların vasıtasıyla velilerimiz daha da bilinçleneceğine inandığını sözlerine ekleyerek Balıkesir Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliği başta olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür etti.

     Karesi Zübeyde Hanım Anaokulu’nun minik öğrencileri ile “Akılcı İlaç Kullanımı” konusunda bir süre sohbet edildi.

AKILCI İLAÇ KULLANIMI NEDİR?

     Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), bir insanlık hakkı olarak sağlık ve sağlığa erişmekte eşitlik ilkesinden hareketle, ilaca erişe bilirliğin uzun vadeli ilaç politikalarının ayrılmaz bir parçası olarak görülmesi gerektiği sonucuna varmıştır. Daha geniş bir çerçeveden bakıldığında bu konu tüm sağlık politikasının bir parçası  olarak değerlendirilmiştir. Tüm dünyada yanlış, gereksiz, etkisiz ve yüksek maliyetli ilaç kullanımı çeşitli boyutlarda sorunlara neden olmaktadır. Bu etkiler arasında hastalık ve ölüm oranlarında artış olması,  ilaçların yan etki riskinin artması, kaynakların yanlış tüketilmesiyle sonuçta temel ilaçlara bile ulaşılabilirliğin azalması, acil ve temel ilaçlara karşı gelişebilecek dirence dayalı olarak, tedavinin ekonomik ve sosyal maliyetinin artması sayılabilir. Bu nedenlerden dolayı dünyada çeşitli çözüm yolları üretilmeye, geliştirilmeye çalışılmıştır. Bu bağlamda dünyada “Akılcı İlaç Kullanımı (AİK)” çalışmaları başlatılmıştır.

02-03-2017  02-03-2017

02-03-2017  02-03-2017

02-03-2017  02-03-2017

02-03-2017  02-03-2017

02-03-2017  02-03-2017

02-03-2017

Kasaplar Mahallesi Sındırgı Caddesi No 1/A Altıeylül / BALIKESİR - 0 266 277 10 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.