BALIKESİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Balıkesir 4 Proje İle 47. TÜBİTAK Türkiye Finalinde

      22-25 Mart 2016 tarihleri arasında Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Kapalı Spor Salonu’nda düzenlenen TÜBİTAK 47. Ortaöğretim Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması Eskişehir Bölge Finali Sergisi, 25 Mart 2016 Cuma günü kapanış ve ödül töreni ile sona erdi.
Balıkesir 4 Proje İle 47. TÜBİTAK Türkiye Finalinde

     Afyonkarahisar, Balıkesir, Bilecik, Bursa, Çanakkale, Eskişehir, Kütahya ve Yalova illerinden 1769 proje arasından seçilen en iyi 100 projenin sergilendiği bölge sergisi sonrasında gerçekleşen kapanış programı ve ödül törenine Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna, Eskişehir Milletvekili Harun Karacan, Muharip Hava Kuvvetleri ve Hava Füze Savunma Komutanı Korgeneral Mehmet Şanver, Osmangazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Gönen, Osmangazi Üniversitesi Rektör Yrd. Prof. Dr. Bahattin Acat, Eskişehir İl Milli Eğitim Müdürü Necmi Özen, Balıkesir İl Milli Eğitim Müdür V. Ahmet Cengiz ve Balıkesir İl Milli Eğitim Şube Müdürü Rabiye Kahraman, öğretmen ve öğrenciler katıldı.

      Açış konuşmalarını yapan TÜBİTAK Eskişehir Bölge Koordinatörü ve Osmangazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Eyüp Artvinli, yarışmanın asıl amacının öğrencileri proje tabanlı öğrenme sürecinde çalıştırarak onlara hayatları boyunca ihtiyaç duyacakları becerilerin kazandırılması olduğunu belirterek ödüllerin birer araç olduğunun unutulmaması gerektiğini vurguladı.

     Eskişehir İl Milli Eğitim Müdürü Necmi Özen konuşmalarında, gençlerden bizlerin rahat ve huzurlu yaşaması için toprağa düşen şehitlerimizi unutmamalarını ve onlardan emanet aldıkları ülkemizi daha ileri götürmek için özveriyle çalışmalarını istedi.

     Geleceğin, bilim ve teknoloji alanındaki çalışmalarını kararlılıkla sürdüren gençlerin elinde olacağını söyleyen Osmangazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Gönen, böylesine anlamlı bir etkinliğe ev sahipliği yapmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

ESAS YARIŞ BİRLİKTE GÜZELLİKLER ÜRETME YARIŞIDIR

     Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna, yarışmaya katılan tüm gençleri kutlayarak, tüm projelerin ayrı ayrı çok değerli olduğunu belirtti. Bilimin temelinde insanın kendini bilmesinin yattığını ifade eden Azim Tuna, esas yarışın birlikte güzellikler üretme yarışı olduğuna dikkat çekti. 

“ESKİŞEHİR BÖLGESİ’NDE EN ÇOK PROJE ÜRETEN İL” UNVANINA  BALIKESİR 2. KEZ SAHİP OLDU

    Bu yıl 47.’si gerçekleştirilen TÜBİTAK Ortaöğretim Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması Eskişehir Bölge Finalinde, ilimiz, aralarında Eskişehir, Bursa, Çanakkale, Bilecik, Yalova, Kütahya, Afyon ve Yalova’nın bulunduğu 8 ili geride bırakarak “Eskişehir Bölgesi’nde En Çok Proje Üreten İl” unvanına 2. kez sahip olmuştur. Bölge sergisine katılmak için 8 ilden 1769 proje başvurusu gerçekleştirilmişken, bu başvuruların 436’sı Balıkesir’den yapılmıştır. Okullarımızın gerçekleştirdiği 13 proje, ilk 100’e girerek bölge sergisine katılmaya hak kazanmıştır.

47. TÜBİTAK ESKİŞEHİR BÖLGE FİNALİNDE BALIKESİR, ESKİŞEHİR VE BURSA’DAN SONRA PROJESİ EN ÇOK SERGİLENEN 3. İL OLDU

     TÜBİTAK Ortaöğretim Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışmasında 2 yıldır “Nicelikte Bölge 1.si” olan ilimiz geçtiğimiz yıl Eskişehir Bölge Finaline 4 proje ile katılırken bu yıl sayıyı 13’e yükselterek nitelikte de %300’den fazla artış sağlayarak ilimiz tarihinde bir ilki gerçekleştirdi. 47. TÜBİTAK Eskişehir Bölge Finalinde 18 proje ile Eskişehir, 14 proje ile Bursa, 13 proje ile Balıkesir projesi en çok sergilenen 3. il oldu

HER BRANŞTAN İLK ÜÇE GİREN PROJELERİN ÖĞRETMEN VE ÖĞRENCİLERİ ÖDÜLLENDİRİLDİ

      TÜBİTAK 47. Ortaöğretim Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması Eskişehir Bölge Finalinde her branştan ilk üçe giren projeler ödüllendirildi. İl Milli Eğitim Müdür Vekilimiz Ahmet Cengiz, yarışmada üçüncü olan projelerin sahibi öğretmen ve öğrencilere ödüllerini takdim etti.

BALIKESİR, ESKİŞEHİR BÖLGESİNİ TÜRKİYE FİNALİ’NDE TEMSİL EDECEK OLAN 20 PROJEDEN 4’ÜNE SAHİP OLDU

     Bölge Finali değerlendirmesinde de nicelikte yakaladığı başarıyı nitelik artışında da sürdüren ilimiz geçtiğimiz yıla göre Türkiye Finali’ne proje gönderme başarısında da %300’den fazla artış sağladı. Bölge Finali’nden 4 birincilik ve 3 ikincilik ödülü ile dönen ilimiz Eskişehir Bölgesini Türkiye Finali’nde temsil edecek olan 20 projeden 4’üne sahip olmasıyla öne çıktı. İlimizden birinci olan projeler Coğrafya, Teknolojik Tasarım, Psikoloji ve Tarih; ikinci olan projeler ise Kimya, Fizik ve Biyoloji branşlarında hazırlandı.

     Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerinden Fen Liselerine kadar Tarih, Coğrafya, Psikoloji, Sosyoloji, Türk Dili ve Edebiyatı, Değerler Eğitimi, Teknolojik Tasarım, Fizik, Kimya, Biyoloji, Matematik ve Bilgisayar branşlarında hazırlanan en iyi 100 projenin sergilendiği TÜBİTAK 47. Ortaöğretim Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması Eskişehir Bölge Finali Sergisini 8 binden fazla kişi ziyaret etti.

     Balıkesir İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak, Eskişehir Bölge Finalinde sergilenmeye hak kazanan 13 projeden birinci olan 4 projemizin okullarını, öğretmen ve öğrencilerini tebrik ediyor, 2-6 Mayıs 2016 tarihlerinde Ankara’da düzenlenecek olan Türkiye Finalleri’nde üstün başarılar diliyoruz.

ÖDÜL ALAN PROJELERİMİZ

     BİRİNCİLİK ÖDÜLÜ ALAN PROJELER

S.N.

İlçe

Branş

Okul

Proje

1

Altıeylül

Coğrafya

Kurtdereli Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

Oynuyorum, Eğleniyorum, Balıkesir Şehrini Öğreniyorum

2

Gönen

Teknolojik Tasarım

Sarıköy Çok Programlı Anadolu Lisesi

Toprak Analizi Yapılarak Çeltik Üretimi İçin Uygun Yetiştirme Ortamının Sağlanması ve Sulama Sisteminin Oluşturulması

3

Karesi

Psikoloji

Bilim ve Sanat Merkezi

Üstün Ve Özel Yetenekli Ortaokul Öğrencilerinin Bilimsel Yaratıcılıkları İle Stem Alanlarına Yönelik Tutumları Arasındaki İlişki Ve Stem Puanlarının Çeşitli Değişkenler Açısından İncelenmesi

4

Karesi

Tarih

Fatma-Emin Kutvar Anadolu Lisesi

Bora Adanmış Bir Ömür: Muharrem Girgin

İKİNCİLİK ÖDÜLÜ ALAN PROJELER

S.N.

İlçe

Branş

Okul

Proje

1

Edremit

Kimya

Fernur Sözen Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

Prina (Zeytinyağı Fabrika Atığı), Polistren, Cam Köpüğü Ve Odun Talaşı Gibi Atık Malzemelerden Yararlanarak Dayanıklı Ve Hafif Polimer Kompozit Üretimi

2

Karesi

Biyoloji

Özel Balıkesir Doğa Anadolu Lisesi

Folik Asitin Ht29 (Kolon Kanseri Kanseri Hücre Hattı) Ve Huvec (Sağlıklı İnsan Damar Endotel Hücre Hattı) Üzerindeki Sitotoksik Etkisinin Araştırılması

3

Karesi

Fizik

Bilim ve Sanat Merkezi

İç Mekânlarda Özelleştirilebilir Aydınlık Düzeyi Sabitleyici

 

29-03-2016  29-03-2016

29-03-2016  29-03-2016

29-03-2016  29-03-2016

29-03-2016  29-03-2016

29-03-2016  29-03-2016

29-03-2016  29-03-2016

29-03-2016

Kasaplar Mahallesi Sındırgı Caddesi No 1/A Altıeylül / BALIKESİR - 0 266 277 10 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.