BALIKESİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Balıkesir İş Güvenliği Çalıştayı Başladı

     25-27 Nisan 2016 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan “Balıkesir İş Güvenliği Çalıştayı’’ 25 Nisan 2016 Pazartesi günü başladı.
Balıkesir İş Güvenliği Çalıştayı Başladı

    Yeni Öğretmenevi’nde düzenlenen “Balıkesir İş Güvenliği Çalıştayı’’ na İl Milli Eğitim Müdür V. Ahmet Cengiz,  İl Milli Eğitim Şube Müdürü Ethem Ceran, BEST Temsilcisi Çiler Daban, İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanları katıldı.

    “Balıkesir İş Güvenliği Çalıştayı’’ saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

   İl Milli Eğitim Müdür V. Ahmet Cengiz, “Milli Eğitim Bakanlığının uygulamaya koyduğu insan sağlığını önemseyen insan hayatını tehlikeye sokacak olan durumlardan insanları güvenli hale getirecek çalışmayı ön gören Balıkesir ilimizde gerçekleştirilecek olan üç günlük çalıştayın hayırlı ve uğurlu olmasını temenni ediyorum, Türkiye’ye de örnek olacağına inanıyorum. Programın başlangıcından bu ana gelinceye kadar, uygulama safhasındaki planlanmasında,  her türlü gayreti ortaya koyan bütün yönetici ve katılımcılarımıza teşekkür ediyorum.” sözleriyle başladığı konuşmalarını şöyle sürdürdü: “Bakanlığımızın ortaya koymuş olduğu bu uygulama henüz bütün aşamalarıyla, programıyla tamamen yerli yerine oturmuş bir sürece sahip olmamakla birlikte Temmuz 2016 tarihinden itibaren okullar ve kurum ve kuruluşlar açısından işlerliği daha aktif hale getirilecek ve sorumluluk süreci daha yoğun olacak olan bir döneme girecektir. Bu anlamda siz kıymetli arkadaşlarımızın hem teorik hem pratik bilgilerinizi yenilemek sonrasında görev alanınıza giren ilçelerdeki eğitim kurumlarınıza ve diğer kurumlarımıza yönlendirme, destek verme ve işe sahip çıkma noktasında artık görev ve sorumlulukların büyük bir kısmı size düşmektedir. İş sağlığı önemlidir. İş sahasında, istenmeyen sonuçlara maruz kalmamak için öncesinde ve sonrasında gerekli tedbir alınmalıdır. Can güvenliğini öne çıkaran fedakar İnsanların ortaya koyacağı bu çalıştay üzerinde çok ciddi çalışılmış, örnek çalışmadır. Dolayısıyla sevgi odaklı olmalıdır.  Balıkesir İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak her konuda iş birliği bizim için çok önemlidir. Bu güzel çalışmada yer aldığınız için sizleri yürekten tebrik ediyorum.” dedi.

    “Balıkesir İş Güvenliği Çalıştayı’’ açılış programı BEST Temsilcisi Çiler Daban’ın sunumu ile devam etti.

    6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu yürürlüğe girdiği günden itibaren özel kamu sektörü ayırt etmeksizin tüm işyerleri kapsamına almıştır. Milli Eğitim Bakanlığı konunun hassasiyetine önem vererek yayınladığı 2014/16 sayılı genelgeyle, Bakanlık ve Taşra Teşkilatlarında İş Sağlığı ve Güvenliği çalışmalarının nasıl yürütüleceği ile ilgili bir düzenleme yapmıştır. Bakanlık merkez ve il müdürlüklerinde İşyeri Sağlık ve Güvenlik Birimleri (İSGB) oluşturarak ilk adımı atmıştır. Balıkesir İl Milli Eğitim Müdürlüğü ilk olarak İl Merkezinde İSGB oluşturmuş ve ardından İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerinde de İSG Bürosu oluşumunu tamamlayarak İş Sağlığı ve Güvenliği kanunu ve ilgili yönetmeliklerinin ışığında Okul ve Kurumlarında İş Sağlığı ve Güvenliği çalışmalarına başlamıştır.

   Balıkesir İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz Merkez ve 19 İlçe Bürosunda İş Güvenliği Uzmanı görevlendirmesi yaparak okul ve kurumlarını 1 Temmuz 2016’ya hazır hale getirmeyi hedeflemiştir. Kurulan birim ve bürolar, okul ve kurumların çalışanlar için sağlıklı ve güvenli birer işyeri, öğrenciler içinse güvenli bir eğitim öğretim ortamı oluşturmak için çalışmalar tüm hızıyla sürdürülmektedir.

     Balıkesir İl Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde kurulan İşyeri Sağlık ve Güvenlik Birimleri (İSGB)’ lerin bir bütünlük içerisinde ahenkle çalışmalarını sağlamak ve tüm okul ve kurumlarımızda bir çalışma birlikteliği sağlamak için 25-26-27 Nisan 2016 tarihlerinde “Balıkesir İş Güvenliği Çalıştayı’’ düzenlemiştir. Katılımcılar üç gün boyunca “Risk Değerlendirme Yazılım Programı’’ , “Acil Durumlar ve Acil Durum Planları’’ , “Risk Değerlendirme Rehberi ve Check Listler’’ , “Talimat, Prosedür ve Formlar’’ konularını içeren çalışmalar yapılacaktır.

    “Balıkesir İş Güvenliği Çalıştayı’’ 27 Nisan 2016 Çarşamba günü sona erecektir.

 

26-04-2016  26-04-2016

26-04-2016  26-04-2016

Kasaplar Mahallesi Sındırgı Caddesi No 1/A Altıeylül / BALIKESİR - 0 266 277 10 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.