BALIKESİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

“Balıkesir Özel Eğitim Günleri” Çalıştayı Sona Erdi

        03-04 Eylül 2015 tarihinde gerçekleştirilen “Balıkesir Özel Eğitim Günleri” Çalıştayı kapanış töreni Altıeylül Öğretmenevi toplantı salonunda yapıldı.
“Balıkesir Özel Eğitim Günleri”  Çalıştayı Sona Erdi

      “Balıkesir Özel Eğitim Günleri” Çalıştayı İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Cengiz, İl Milli Eğitim Müdürü Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Birimi Şube Müdürü Fahri Acar, Altıeylül İlçe Milli Eğitim Müdürü İbrahim Çelik, Karesi İlçe Milli Eğitim Müdürü Ramazan Konakbay, Karesi Rehberlik ve Araştırma Merkezi Şenol Yılmaz ve Altıeylül ve Karesi ilçemizde çalışan 181 Özel Özel Eğitim Okulu idarecileri ve öğretmenlerinin katılımıyla gerçekleştirildi.

      “Balıkesir Özel Eğitim Günleri” Çalıştayına konuşmacı olarak Eskişehir Anadolu Üniversitesi Öğr.Gör.Dr. Çimen Acar, Öğr.Gör.Dr. Nuray Öncül, Arş.Gör. Özgül Aldemir, Arş.Gör.Özlem Dalgın katıldı. 1. Gün, “Davranış Yönetimi”, BEP ve Öğretim Programı Hazırlama”, “Gelişim Yetersizliği Olan Öğrencilere Öğretim Sunmada Güncel Uygulamalar”, “Aileleri Anlama ve Ailelerle İşbirliği İçinde Çalışma”, 2. Gün, “Aileleri Anlama ve Ailelerle İşbirliği İçinde Çalışma”, “Davranış Yönetimi”, “BEP Hazırlama ve Programda Uyarlama Yapma”, “ Öğretimsel Uyarlamalar” konularında bilgi verildi.

       Balıkesir İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından hazırlanan Karesi Belediyesi ve Balıkesir Rehberlik ve Araştırma iş birliğinin katkı sağladığı “Balıkesir Özel Eğitim Günleri” Çalıştayı kapanış töreninde İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Cengiz, katılan tüm öğretmenlere hoş geldiniz diyerek başladığı konuşmalarına, İl Milli Eğitim Müdürü Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Birimi Şube Müdürü Fahri Acar’a ve çok değerli hocalarımıza teşekkür ederek devam etti.

ÖZEL EĞİTİM ALANI ZOR VE ÖZEL FEDAKARLIK İSTEYEN BİR ALAN

       “Özel eğitim alanı zor ve özel fedakarlık isteyen bir alan. Bu alanı seçerken bile bir çoğunuz tereddüt etmiştir. Bu özel öğrencilerle iletişim kurmak, onlara öğretim metotlarıyla bilgi aktarmak, çok zor bir durum. Dolayısıyla bu da eğitimi ve okulda aldığımız eğitimin ardından kendinizi yenilemenizi, yeni yaklaşımları, yeni bilgileri mutlaka edinmemizi gerektiriyor. Bu bilgilere sahip olunması gerektiğini düşünüyorum. Burada Balıkesir Necatibey Eğitim Fakültesi ve Fen Edebiyat Fakültesi ile iş birliği halindeyiz. Diğer kurumlarla da bilgi alışverişinde bulunuyoruz. Ama Özel Eğitim Alanı en yakın Eskişehir Anadolu Üniversitesi’nde var, maalesef Balıkesir’imizde yok. Bu konuda Eskişehir Anadolu Üniversitesi’nden çok değerli hocalarımız geldiler burada bizimle bilgilerini paylaştılar. Kendilerine teşekkür ediyorum.

DEVLETİMİZ SON ZAMANLARDA ÖZEL EĞİTİMLE İLGİLİ ÇOK BÜYÜK ÇALIŞMALAR YAPIYOR.

        Devletimiz son zamanlarda özel eğitimle ilgili çok büyük çalışmalar yapıyor. Bunu en iyi bilen sizlersiniz. Özellikle bu zihinsel engelli ve korunmaya muhtaç çocuklarımızın 2006 yılında çıkan yasadan sonra bir çok avantajlar elde ettiğini ailelere bu konuda hem maddi hem de üretimsel anlamda destek verildiğini biliyoruz. Özellikle rehabilitasyon merkezlerinin MEB’e bağlandıktan sonra bu çocukların bizimle birlikte eğitimlerini daha iyi almaya başladığını yakından gözlemliyor, birçok kişinin de dua ettiğini biliyoruz. Çocuğun 2-3 saat evinden annesi ve babasından ayrılıp sizlerle birlikte artı eğitimle davranışlarının değişmesi birçok veliyi mutlu ediyor. Bu anlamda hükümetimiz, devletimiz sosyal sorumluluğun gereği olan çocuklara karşı bir nebze de olsa borcunu ödemiştir diye düşünüyorum. 

İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ OLARAK  BALIKESİR’DE ÖZEL EĞİTİME ÇOK ÖNEM VERİYORUZ.

      Biz, Balıkesir’de özel eğitime çok önem veriyoruz. Bununla ilgili daha önce de çalıştaylar, seminerler oldu. Bu toplantılarda da özellikle Eskişehir’de olduğu gibi Balıkesir’de de  bir özel eğitim bölümünün açılması gerektiğini defaatle  vurguladım. Bizzat Eğitim Fakültesine resmi olarak yazımızı da yazdık. Rektöre şifai olarak söyledik. Şu anda ilimizde 11 tane Eğitim Kurumu, 22 tane Özel Eğitim Rehabilitasyon Merkezi ve Bilim sanat Merkezimiz var.

BURHANİYE TAŞPINAR’DA 3. BİLİM SANAT MERKEZİNİ AÇMAK İÇİN MÜCADELE VERİYORUZ

       Öğrenme engelli çocuklar kadar üstün zekalı çocukların da bu bilgilerden ve projelerden yararlanması gerekmektedir. Sadece il merkezimizde bir tane Bilim Sanat Merkezimiz var. Bandırma’da da bir Bilim Sanat Merkezi açtık. Özel Öğretim Genel Müdürümüze de gösterdiğimiz Burhaniye Taşpınar’da 3. Bilim Sanat Merkezini açmak için mücadele veriyoruz. Özel Öğretim Genel Müdürümüz de Bilim Sanat Merkezimizin ne kadar güzel çalıştığını, birçok Avrupa, Tübitak Projeleri yaptığını gördüler. Balıkesir’in de coğrafi olarak üç ayaklı olduğu gerçeğinin yanında ta 150-200 km uzaktan gelen bu öğrencilerin 2- 3  gün eğitim almak yerine 1 gün eğitimle almak  zorunda kaldığını görünce de bize hak verdiler. Önümüzdeki günlerde de bu Bilim Sanat Merkezleri ile ilgili bir sınav yapılacak. Buralar biz artı özellikli master ve doktoralı öğretmenlerimizi almaya gayret göstermekteyiz. Bakanlığımızın yapacağı bu sınavlarda siz değerli öğretmenlerimizi de görmekten mutlu olacağız.

ÖZEL EĞİTİM OKULLARININ DAHA DA ARTMASI İÇİN ÇABALIYORUZ

       Özel Eğitim bizim için çok önemli. İlimiz genelinde 185 bin öğrenciden 3 bin 300 öğrencinin Özel Eğitim Okulları ve Rehabilitasyon Merkezlerinde ya da kaynaştırma şeklinde eğitim alıyor. Özel eğitim okullarının daha da artması için çabalıyoruz. İstiyoruz ki ‘İşitme Engelliler’ okulumuz da ‘Görme Engelliler’ okulumuzda burada olsun ama bölgesel olarak dağılımı dikkate aldığımızda görme engelli ve işitme engelli okulu açacak kadar bizim öğrencimiz yok.  Bu nedenle çocuklarımızı Çanakkale’ye ve diğer illere aktarıyoruz. Çocuklarımızın eğitimi çok önemli. Onun için sizler çok önemlisiniz. Bunu yaşayan bilir. Sizler biliyorsunuz. Bu bir fedakarlık. Bu nedenle özel eğitim öğretmenlerimize huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Çalıştayımızın hayırlı ve başarılı olmasını diliyorum.” sözleriyle konuşmalarını tamamladı.

       2 gün boyunca devam eden “Balıkesir Özel Eğitim Günleri” Çalıştayına konuşmacı olarak katılımından dolayı Eskişehir Anadolu Üniversitesi Öğr.Gör.Dr. Çimen Acar, Öğr.Gör.Dr. Nuray Öncül, Arş.Gör. Özgül Aldemir, Arş.Gör.Özlem Dalgın’a İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Cengiz, Altıeylül İlçe Milli Eğitim Müdürü İbrahim Çelik, Karesi İlçe Milli Eğitim Müdürü Ramazan Konakbay teşekkür etmelerinin ardından toplu fotoğraf çekimiyle çalıştay sona erdi.

 

  

  

  

  

  

  

Kasaplar Mahallesi Sındırgı Caddesi No 1/A Altıeylül / BALIKESİR - 0 266 277 10 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.