BALIKESİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Balıkesir’de 165 Okulumuza “Beslenme Dostu Okul” Sertifikası

   Milli Eğitim Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı tarafından yürütülen "Beslenme Dostu Okullar" programı kapsamında 2017-2018 eğitim öğretim yılının ilk döneminde Balıkesir’de sertifika almaya hak kazanan okullar ödüllendirildi.
Balıkesir’de 165 Okulumuza  “Beslenme Dostu Okul” Sertifikası

     Balıkesir İl Sağlık Müdürlüğünde düzenlenen törene İl Milli Eğitim Müdürümüz Yakup Yıldız, İl Halk Sağlığı Müdür Yardımcısı Uzm. Dr. Refik Budak, İl Halk Sağlığı Şube Müdürü Dt. Ömür Akyıldız Ereğiz, Altıeylül İlçe Milli Eğitim Müdürü İbrahim Çelik, İl Milli Eğitim Şube Müdürleri İslam Aktepe, Ferhan Şahin, Fatih Aka, Halk Sağlığı Müdürlüğü yöneticileri ve ödül alan okulların yöneticileri ve öğrenciler katıldı.

     Saygı duruşu ve İstiklal Marşımız ile başlayan programa, Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı arasında 21 Ocak 2010 tarihinde imzalanan protokol kapsamında “Beslenme Dostu Okullar Programı” ve yapılan çalışmalar hakkında bilgi verilmesi ile devam edildi.

BALIKESİR’DE 165 OKULUMUZA  “BESLENME DOSTU OKUL” SERTİFİKASI

     Okulların sağlıklı beslenme ve hareketli yaşam konularında teşvik edilmesi ve öğrenci sağlığının geliştirilmesi amacıyla Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı arasında 21 Ocak 2010 tarihinde imzalanan protokol ile “Beslenme Dostu Okullar Programı” ülkemizde başlatılmıştır.

     “Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı” kapsamında okullarda obezite ile mücadelede yeterli ve dengeli beslenme ve düzenli fiziksel aktivite alışkanlığının kazandırılması amacıyla ilimizde “Beslenme Dostu Okullar Programı” yürütülmektedir.

        İlimizde öğrenim gören öğrencilerin daha sağlıklı nesiller olarak yetiştirilmesi ve buna bağlı obezite, diyabet, kalp hastalıkları ve hipertansiyon gibi hastalıkların gelişme riskinin önüne geçilmesi amacıyla ilimizde “Beslenme Dostu Okullar Programı” kapsamında iyi uygulama örnekleri gösteren okullar “Beslenme Dostu Okul” sertifikası almaya hak kazanmaktadır. Bu okullarda zayıf, hafif kilolu-obez grubunda yer alan öğrenciler tespit edilerek, bu öğrencilere “Toplum Sağlığı Merkezleri”nde görev yapan diyetisyenler tarafından diyet danışmanlığı hizmeti verilmekte ve takipleri devam etmekte olup program kapsamında yeterli kriterleri sağlayamayan okul yöneticilerine yönelik toplantılar yapılmakta ve konunun önemi vurgulanıp okulların bu programa teşvik edilmesi sağlanmaktadır. 

       “Beyaz Bayrak” sahibi okulların gönüllü olarak katıldığı “Beslenme Dostu Okullar Programı” ile bu eğitim öğretim yılının ilk döneminde 81 okulumuz sertifika almaya hak kazanmış olup toplam 165 okulumuz “Beslenme Dostu Okul” olarak eğitim-öğretime devam etmektedir.

     Balıkesir’in eğitim yöneticilerine okullarının temizliğine ve intizamına gösterdikleri ilgi,  alaka ve hassasiyet dolayısıyla teşekkür eden İl Milli Eğitim Müdürümüz Yakup Yıldız, ilimizdeki “Beslenme Dostu Okul” sertifikasına sahip tüm okullarımız ile “Sağlıklı Beslenme ve Fiziksel Aktivite” konulu yarışmada derece alan öğrencilerimizi kutlayarak bu başarının artarak devam etmesi dileğinde bulundu.

     “Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı” kapsamında 81 okulun müdürlerine sertifikaları ile “Sağlıklı Beslenme ve Fiziksel Aktivite” konulu yarışmada derece alan öğrencilerimize ödülleri İl Milli Eğitim Müdürümüz Yakup Yıldız, İl Halk Sağlığı Müdür Yardımcısı Uzm. Dr. Refik Budak ve diğer protokol üyeleri tarafından takdim edilmesinin ardından program sona erdi.

“SAĞLIKLI BESLENME VE FİZİKSEL AKTİVİTE” KONULU RESİM, ŞİİR VE KOMPOZİSYON DALINDA DERECE ALAN ÖĞRENCİLERİMİZ

ADI SOYADI

OKUL ADI

ŞUBE

KATEGORİ VE DERECESİ

Sıla OCAK

Karesi Fatih Ortaokulu

8/B

Kompozisyon Dalında Birinci

Zeynep KAĞANOĞLU

Karesi Şehit Jandarma Teğmen Cengiz Evranos Ortaokulu

7/C

Kompozisyon Dalında İkinci

Nazlı SAVRAN

Karesi Şehit Jandarma Teğmen Cengiz Evranos Ortaokulu

6/C

Şiir Dalında Birinci

Yusuf BÜLBÜL

Karesi-Bakacak Şehit Yüksel Bayhan Ortaokulu

7/B

Şiir Dalında İkinci

Reyhan GÖLGE

Karesi Fatih Ortaokulu

7/C

Şiir Dalında Üçüncü

Rüzgar KAÇAR

Karesi - Özel Bahçeşehir İlkokulu

3/B

Resim Dalında Birinci

Ece Su CILIZ

Karesi- Özel Bahçeşehir İlkokulu

4/B

Resim Dalında İkinci

Ahmet Burak KARAGÖZ

Altıeylül Hatice Fahriye Eğinlioğlu İlkokulu

3/G

Resim Dalında Üçüncü

 

13-12-2017  13-12-2017

13-12-2017  13-12-2017 

13-12-2017  13-12-2017

13-12-2017  13-12-2017

13-12-2017  13-12-2017

13-12-2017  13-12-2017

13-12-2017  13-12-2017

13-12-2017                                                                                              

Kasaplar Mahallesi Sındırgı Caddesi No 1/A Altıeylül / BALIKESİR - 0 266 277 10 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.