BALIKESİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Balıkesir’de BENGİ Eğitim Çalıştayı Yapıldı

   Balıkesir Eğitimde Niteliği Geliştirme ve İnceleme Projesi (BENGİ) çalıştayı, Ayvalık Cunda Uygulama Otelinde yapıldı.
Balıkesir’de BENGİ Eğitim Çalıştayı Yapıldı

   12-13 Kasım 2016 tarihleri arasında Ayvalık Cunda Uygulama Otelinde düzenlenen Balıkesir Eğitimde Niteliği Geliştirme ve İzleme Projesi (BENGİ) “Eğitim Çalıştayı” Balıkesir ili genelinde eğitim-öğretimin kalitesini artırmak, öğrencilerimize bilgiye ulaşma yollarını öğretmek, eğitim personelinin bilgi ve becerilerini yükseltmek, aralarındaki iletişimi ve paylaşımı sağlamak,sürekli araştırma,değerlendirme,analiz yapmak amacıyla Balıkesir ili sınırları içerisinde Milli Eğitim Bakanlığı´na bağlı tüm resmi ve özel okullar ile kurumları kapsayan 183 bin öğrenciye 14 bin personele ve hayat boyu öğrenme ile tüm Balıkesir halkına ulaşmayı hedeflemektedir.

     Çalıştaya, Balıkesir Valisi Sayın Ersin Yazıcı liderliğinde, 20 İlçe Kaymakamımız, Balıkesir Üniversitesi Öğretim Üyeleri,  İl Milli Eğitim Müdürü, 20 İlçe Milli Eğitim Müdürü, İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzde görev yapan tüm yöneticiler, ilimizde faaliyet gösteren kurum ve kuruluş temsilcileri, okul müdürleri ve alanında uzman öğretmenler katıldı.

    2016-2017 eğitim öğretim yılında Balıkesir Valiliğinin himayesinde yürürlüğe konulan ve eğitimde yol haritası niteliğinde bir çalışma olan BENGİ Projesi, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ve İlçe Belediyeler, Balıkesir Üniversitesi, Balıkesir İl Milli Eğitim Müdürlüğü, STK’lar, Diğer Kamu Kurum ve Kuruluşların iş birliğinde gerçekleştirilecektir.

    Balıkesir Eğitimde Niteliği Geliştirme ve İzleme Projesi (BENGİ) Çalıştayı, 170 kişinin katılımıyla oluşturulan 8 çalışma grubu 2 gün süresince 4 oturum halinde, bir araya gelerek, Temel Eğitim, Orta Öğretim, Mesleki ve Teknik Eğitim, Hayat Boyu Öğrenme, Özel Eğitim ve Rehberlik, Ölçme ve Değerlendirme, Özel Eğitim Kurumları ve Din Öğretimi konularını; Akademik Başarı, Okul Toplum Aile İlişkisi, Değerler Eğitimi, Sosyal, Kültürel, Sportif Sanatsal Faaliyetleri 4 ana başlık altında olmak üzere kendi aralarında tartışarak çalışmalarını sürdürecektir. Bütün grupların önerileri yazıldıktan sonra tüm katılımcılarla birlikte madde madde ele alınarak tartışılacaktır. Çalıştayda 2016-2017 eğitim öğretim yılında uygulanacak olan BENGİ Projesinin aşamaları ve temel ilkeleri tespit edilecek ve bir sonuç bildirgesi haline getirilecektir.

VİZYONUMUZ ÜLKEMİZİ 2023-2071 HEDEFLERİNE TAŞIYACAK NESİLLER YETİŞTİRMEKTİR

     Balıkesir genelinde gerçekleştirilmesi planlanan BENGİ projesi ve çalıştay hakkında İl Millî Eğitim Müdürlüğünün çalışmalarını anlatan sunumu ile birlikte programın açılış konuşmasını yapan İl Milli Eğitim MüdürümüzŞahan Çöker, Balıkesir İl genelinde, 14 bin eğitim personeli ve 183 bin öğrencimiz ile birlikte uygulanacak olan BENGİ projesi, eğitim - öğretimin niteliğini ve kalitesini artıran bir proje olmakla birlikte milli ve manevi değerlerine bağlı, ülkemizi 2023 – 2071 hedeflerine taşıyacak nesilleri yetiştirme vizyonu olduğunu ifade etti.

    BENGİ projesiyle her okulun, ihtiyaç ve özelliklerine göre bir eğitim programı geliştireceği ve hiçbir kurumu diğeriyle yarıştırmadan eğitimin niteliğini artıracağı, Fen, matematik, teknoloji ve mühendislik alanlarına ilgi duyan ve akademik başarıları yüksek öğrencilere 19 adet STEM merkezinde, yaptıkları faaliyetlerle kendilerini gerçekleştirme imkanı sunacağı, sosyal – kültürel - sportif ve sanatsal alanlarda yetenekli öğrencileri tespit edip, yetenekleri doğrultusunda ulusal - uluslararası düzeye ulaşmalarını sağlayacağı, bütün çalışmaları değerler eğitimiyle ilişkilendirerek değerler eğitimini, eğitimin her alanına yayıp yaşanabilir kılacağını sözlerine ekledi.

    “Ölçmeden değerlendiremezsiniz.” sözünden hareketle BENGİ projesinin kullandığı yazılım ile öğrenciyi, öğretmeni ve okul tarafından yapılan çalışmaları izleyip, rehberlik edip, destek vereceğini,Meslek Lisesi öğrencilerini ve öğretmenlerini alanları ile ilgili sektörlerle buluşturup, meslek liselerinin kalitesini artırıp, okul sonrası istihdam sağlamak için çalışmalar yapacağı, "Her çocuk özeldir" anlayışı ile özel eğitim ve rehberlik servisini aktif kullanıp öğrencilerimizin kabiliyetleri ve istekleri doğrultusundaki yönlendirme ile özel eğitime ihtiyacı olan çocukların yüzde yüz eğitime erişiminin sağlanacağı, hayat boyu öğrenme faaliyetlerine katılımın artması için çalışmalar yapılacağı bilgisine yer verdi.

   İl Milli Eğitim Müdürümüz Şahan Çöker konuşmalarını, başta Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı olmak üzere BENGİ projesini hayat geçirme noktasında heyecanına ortak olan herkese teşekkür ederek tamamladı.

YENİ BİR VİZYON VE HEDEFLER OLUŞTURMAK AMACINDAYIZ

    Vali Yazıcı ise programda yaptığı konuşmasında, eğitimde ve hayatın her alanında başarı elde etmek için işi kalpten sevmenin önemine vurgu yaptı.
Birlikte alınacak kararların sahadaki uygulamalardan çok daha faydalı olacağını vurgulayan Vali Yazıcı, "BENGİ Projesi, Milli Eğitim Bakanlığımızın politikalarına uygun olarak hazırlandı. Bu proje ile eksik kaldığımız, aksattığımız, başaramadığımız, başarmakta çok zorlandığımız alanları tartışarak bir vizyon veya hedefler oluşturacağız."dedi.

TÜM YÖNETİCİLERİMİZ SAHADA OLACAK

    Eğitimde ve hayatın her alanında başarı elde etmek için dokunmanın önemine işaret eden Vali Yazıcı, bu yüzden de tüm yöneticilerimizin sahada olması gerekiyor dedi.

BİR ÖĞRETMEN HER ŞEYİ DEĞİŞTİREBİLİR

    Balıkesir genelinde akademik anlamda önemli başarıların olduğunu vurgulayan Vali Yazıcı, "Akademik başarıyla birlikte mesleki açıdan da yükseliş ivmesine ihtiyacımız var. Eğitim alanında, küçük bütçelerle hukuk çerçeveleri içerisinde kendi yapacağımız hedefleri hayata geçirmemiz gerekiyor. Balıkesir’de eğitimde bir farkındalık oluşturmamız lazım. Bir öğretmen her şeyi değiştirebilir. Benim öğretmenim dokunarak birçok şeyi başarabilir. Balıkesir’de eğitimi konuşulur hale getirmemiz gerekiyor. Ben buna inanıyorum." dedi.

SADECE TÜRKÇE ÖĞRETMENİNİN GÖREVİ DEĞİLDİR

    Kitap okumayan ve sadece ders kitaplarıyla yetinen öğrencilerin hiçbir zaman yeterince başarılı olamayacaklarını, öğretmenlerden öğrencilerin kitap okumaları için elinden gelen gayreti göstermeleri gerektiğini hatırlatan Vali Yazıcı, "Öğrencilere okuma alışkanlığı kazandırmak sadece Türkçe öğretmeninin görevi değil, görev yapan tüm öğretmenlerimizin görevidir. Geleceğimizi emanet ettiğimiz genç nesillerimizi kitapla tanıştırmak ve okuma alışkanlığı olan bir toplum inşa etmek en önemli vazife ve sorumluluklarımızdandır."dedi.

BU MUTLULUK BİZE YETER

    Eğitimin öncelikli olarak bir gönül işi olduğunu vurgulayan Vali Yazıcı, "Ben şuna inanıyorum eğitim kadrosu isterse bir hareket başlatabilir. Bir kıpırtı yaratabiliriz. Burada oluşturacağımız hareketle çocuklarımızı bir yerlere getirebileceksek bunun mutluluğu bize yeter."dedi.

SONUÇ BİLDİRGESİ RAPORU KAPANIŞ PROGRAMINDA SUNULDU

      13.11.2016 tarihinde katılımcıların, 4. oturum sonunda oluşturduğu sonuç bildirgesini çalıştay genel kuruluna sunması ve önerilerin alınmasının ardından gerçekleştirilen kapanış programında 8 grubun sonuç bildirgesi raporu, Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı ve İl Milli Eğitim Müdürümüz Şahan Çöker tarafından katılımcılara sunuldu.

      2016-2017 eğitim öğretim yılında Balıkesir Valiliğinin himayesinde yürürlüğe konulan ve eğitimde yol haritası niteliğinde bir çalışma olan Balıkesir Eğitimde Niteliği Geliştirme ve İnceleme Projesi (BENGİ) çalıştayı,  “Katılım Belgesi” dağıtım töreni ile sona erdi.

13-11-2016  13-11-2016

13-11-2016  13-11-2016

13-11-2016  13-11-2016

13-11-2016  13-11-2016

13-11-2016  13-11-2016 

13-11-2016  13-11-2016  

13-11-2016  13-11-2016

13-11-2016  13-11-2016

  

  

Kasaplar Mahallesi Sındırgı Caddesi No 1/A Altıeylül / BALIKESİR - 0 266 277 10 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.