BALIKESİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Balıkesir’de Göreve Yeni Başlayan Öğretmenlere Uyum Eğitimi Semineri Verildi

    Balıkesir’e ilk defa atanan öğretmenlere, alışık  olmadıkları coğrafi, kültürel ve sosyo-ekonomik şartların olumsuz etkilerinin azaltılarak, mesleğe mutlu bir şekilde başlamaları, mesleki algı ve motivasyonlarının arttırılması amacıyla uyum eğitimi semineri düzenlendi.
Balıkesir’de Göreve Yeni Başlayan Öğretmenlere Uyum Eğitimi Semineri Verildi

     Balıkesir’e ilk defa atanan öğretmenlere uyum eğitimi semineri, İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf CENGİZ, Milli Eğitim  Müdür Yardımcıları Mustafa SOLAK, Mustafa URAS, Altıeylül İlçe Milli Eğitim Müdürü İbrahim ÇELİK, Karesi İlçe Milli Eğitim Müdürü Ramazan KONAKBAY, Şube Müdürleri Mustafa GÜLEÇ, Ferhan ŞAHİN, Fahri ACAR’ın katılımlarıyla Hüma Hatun Mesleki Teknik ve Anadolu Lisesi Konferans Salonu’nda 14 Ekim 2015  Çarşamba günü saat 09:30´ da gerçekleştirildi.

      Seminer, saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

TÜRKİYE’NİN EN GÜZEL, EN HUZURLU ŞEHRİNE HOŞ GELDİNİZ 

       İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf CENGİZ göreve yeni başlayan öğretenlere yaptığı açılış konuşmalarına, “ Balıkesir ilimiz öğretmenlerimizin çok tercih ettiği bir il olması nedeniyle şu an için bir öğretmen açığımız olmadığı gibi 1500 civarında de norm kadro fazlası öğretmenimiz bulunmaktadır. Sizlerin Balıkesir’i tercih etmenizden dolayı çok mutluyuz. Türkiye’nin en güzel, en huzurlu şehrine hoş geldiniz. ” sözleriyle başladı.

ÖĞRETMEN BİRER SİMYACI GİBİ EN DEĞERSİZ MADENİ BİLE ALTINA ÇEVİREBİLME ÖZELLİĞİNE SAHİP OLMALIDIR 

      “Öğretmenlik kutsal bir meslek. Eğer maddi beklentilerinizi bir tarafa bırakırsanız uğraşı alanı olarak dünyanın en güzel mesleği. Kur’an-ı Kerim’in ilk ifadesi de “oku” dur. Bu anlamda öğrenen ve öğreten olmak çok güzel bir duygu. Sizler de öğretmenliğe ilk adımı attınız. Öğrencilerinizle buluşacaksınız. Nasıl başarıyla öğretmen olmuşsanız kurumumuzu da başarıya ulaştırmanızı diliyorum. İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak hedefimiz başarıya odaklı eğitimdir. En güzel öğretme metotlarıyla öğrenciyi başarıya ulaştırabilmektir. Gayemiz en güzeli en doğruyu öğretmektir. Artık öğrenci değilsiniz. Yapacağınız her hareket toplum tarafından izlenecek ve Öğrencileriniz sizi önder, lider olarak görecek onlara rol-model olacaksınız. Sizler bizim için çok önemlisiniz.

      Öğretmenlik insan yetiştirme sanatıdır. Öğretmen kültür ve değer aktarıcısıdır. Öğretmen birer simyacı gibi en değersiz madeni bile altına çevirebilme özelliğine sahip olmalıdır. Sizlerin de öğrencilerinizin yeteneklerini keşfedip topluma kazandırma göreviniz var. Tıpkı sizin hayatınıza yön veren öğretmenlerinizin olduğu gibi.”

ÖĞRETMENLİK BİR SEVGİ İLE YAPILAN BİR MESLEKTİR 

      Farklı örnekler vererek ve samimi bir dille sözlerine devam eden İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf CENGİZ, öğretmenliğin bir sevgi ile yapılan bir meslek olduğuna değindi.  “Öğrencilerinizi, mesleğinizi sevin. Sınırlarınızın dışına çıkın. Çocuklarımızın yeteneklerini keşfedin. Hayatınızın her safhasında ve mesleğinizde üç şeyin çok önemli olduğunu unutmayın. Doğru, güvenilir ve sabırlı olmanız. Yeni görevinizde üstün başarılar diliyorum.” sözleriyle konuşmalarını tamamladı.

Balıkesir’e ilk defa atanan öğretmenlere uyum eğitimi semineri,  İl Milli Eğitim  Müdür Yardımcısı Mustafa SOLAK´ın, “Öğretmenlik Mesleğinde Değerler ve Etik” , “İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerinin Kurumsal Yapısı (Kurum Yapısı, Kurum Yöneticileri, Kurum Görevlileri)” , İl Milli Eğitim Şube Müdürü Rabiye KAHRAMAN’ın “Çevreye Uyum Eğitimi” (Sosyo-Ekonomik Yapı, Tarihi Doku, Coğrafi Özellikler)” , “İl ve İlçenin Tarihi ve Kültürel Dokusu” ile ilgili sunumlarının ardından sona erdi.

       Daha sonra bir grup öğretmene, Mimar Sinan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Altıeylül Yeni Öğretmenevi ve Akşam Sanat Okulu, Hüma Hatun Mesleki Teknik ve Anadolu Lisesi ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü büroları tanıtıldı.

 

  

  

  

Kasaplar Mahallesi Sındırgı Caddesi No 1/A Altıeylül / BALIKESİR - 0 266 277 10 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.