BALIKESİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Balıkesir’de Örgün ve Yaygın Eğitimi Kursları Başlıyor

      Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından hazırlanan yönerge doğrultusunda İl Milli Eğitim Müdürlüğümüze bağlı tüm okul, İmam Hatip Ortaokulu, Lise ve Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüklerindeki çalışmalar ve hazırlıklarımız tamamlanmış durumda olup 2015-2016 Eğitim Öğretim Yılı “Destekleme Kursları” 1 Ekim 2015 tarihi itibariyle başlayacaktır.
Balıkesir’de Örgün ve Yaygın Eğitimi Kursları Başlıyor

“DESTEKLEME KURSLARI” AÇILIYOR

       İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Cengiz, “Destekleme Kursları” konusunda yaptığı açıklamada, “ Anayasa Mahkemesi’nin verdiği kararla birlikte dershaneler yasal dayanaklarını kaybetmiş olup dershaneler bundan böyle sona ermiştir. Milli Eğitim Bakanlığı Anayasa Mahkemesi’nin ilgili kararını takiben Ağustos  ayı içinde yayınladığı yönetmelik de bu duruma resmiyet kazandırmıştır. Dershanelerin hukuksal ve pedagojik açıdan hiçbir karşılığı kalmamıştır. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan yönerge doğrultusunda hazırlıklarımızı tamamladığımız “Destekleme Kursları” 1 Ekim 2015 tarihi itibariyle başlayacaktır. Branşında başarılı ve deneyimli öğretmenlerimiz sayesinde başarılı olacağınıza yürekten inanıyorum.

BÜTÜN ÇABAMIZ, BALIKESİR’DE EĞİTİMİ ZİRVEYE TAŞIMAKTIR

      ‘Çocuklarımız geleceğimizdir.’ Çıktığımız bu yolda öğrencilerimizin Temel Eğitimden Ortaöğretime geçiş sınavlarında başarılı olmaları noktasında “Destekleme Kursları” ile gelecekteki hedeflerine ulaşması için çalışmaktayız. Öğrencilerimizin araştıran, sorgulayan, yeteneklerinin ve değerlerinin farkında olan, sosyal, kültürel, sportif ve sanatsal alanlarla ilgilenen bireyler olması amacındayız. Balıkesir İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak değerli öğrencilerimize ve velilerimize hizmet etmekten onur ve gurur duyuyoruz. Bütün çabamız, Balıkesir’de eğitimi zirveye taşımaktır. Geleceğimizin teminatı gençlerimizi “Destekleme Kursları” na müracaat etmelerini bekliyor, hedefledikleri mesleklere ulaşabilmek için çok çalışmalarını istiyoruz.” sözlerine yer verdi.

“DESTEKLEME KURSLARI” NA NASIL BAŞVURACAĞIZ?

     İlimizdeki tüm Ortaokul, İmam Hatip Ortaokulu ve Liselerde öğrenim gören öğrencilerimiz öncelikle kendi okul idarelerine başvuracaklardır. Öğrenci kendi okulunda kurs için yeterli öğrencinin bulunamaması durumunda ise okul, öğrenciyi ikamet adresine en yakın okula yönlendirerek kurslardan yararlanma imkanı sağlayacaktır. Açık Lise ve Açık Ortaokul öğrencilerimiz de kurs imkanlarından yararlanabileceklerdir. 20 yaş altı Açık Lise ve Açık Ortaokul öğrencilerimiz İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerine müracaat ederek kendi durumlarına ve uygun okul türüne göre İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerince yerleştirileceklerdir. Ayrıca Açık Ortaokul Açık Lise ve Açık Mesleki Eğitim Lisesi öğrencilerimizden mezun durumunda olup üniversitelere yerleşemeyen ve 20 yaş üzerimdeki öğrencilerimiz kendilerine en yakın İlçe Halk Eğitim Merkezilerine başvurarak ücretsiz kurslarımızdan yararlanabileceklerdir.

“DESTEKLEME KURSLARI” 1 EKİM 2015 TARİHİNDE BAŞLAYACAK

       Başvurular Eylül ayının ilk haftası itibariyle alınacak “Destekleme Kursları” 1 Ekim 2015 tarihinde başlayacak olup YGS, LYS ve Ortak Sınavlara (TEOG) hazırlık eğitimleri verilecektir. Okullarda işlenen derslerin yanı sıra sosyal ve sportif alanlarda da etkinlikler düzenlenebilecektir. Sınıflar en az 10, en fazla 20 öğrenci olacak şekilde planlanacaktır.

BRANŞINDA BAŞARILI VE DENEYİMLİ ÖĞRETMENLER DERS VERECEK

       “Destekleme Kursları” mız, öğrencilerimizin talepleri doğrultusunda ve kurslarda görev almak için müracaat eden öğretmenlerden bilgi ve tecrübesi ile branşında başarılı, deneyimli ‘Öğretmen Grafiği’ ve alanlarda hizmet içi programları tamamlamış öğretmenler öncelikli olacaktır. Eğer açacağımız kurslarda öğretmen yetersizliği yaşanırsa dışarıdan aranan özelliklere sahip ücretli öğretmenler de görevlendirilebilecektir.

VELİLERİMİZ “DESTEKLEME KURSLARI” NA HERHANGİ BİR ÜCRET ÖDEMEYECEKTİR

    Velilerimiz, çocuklarını herhangi bir ücret ödemeden “Destekleme Kursları” na gönül rahatlığıyla gönderebileceklerdir. Velilerimiz ve öğrencilerimizi mağdur etmeden başarılı olmayı hedefliyoruz.

GELECEĞİMİZİN TEMİNATI TÜM ÖĞRENCİLERİMİZİ KURSLARIMIZA BEKLİYORUZ

       2015-2016 Eğitim Öğretim Yılı örgün ve yaygın eğitim kurslarını açmak üzere 20 ilçemizdeki Halk Eğitim Merkezlerimizde toplamda 184 dersliği, 181 Ortaokulda 1519 dersliği ve 110 Lisede de 1169 dersliği bu “Destekleme Kursları” ndan yararlanmak üzere planlamış durumdayız.

      Geleceğimizin teminatı tüm öğrencilerimizi “Destekleme Kursları” mıza bekliyoruz. 

 

  

  

  

Kasaplar Mahallesi Sındırgı Caddesi No 1/A Altıeylül / BALIKESİR - 0 266 277 10 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.