BALIKESİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

BALIKESİR’DEN TÜBİTAK’TA REKOR ÜSTÜNE REKOR

TÜBİTAK 50. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması Türkiye Finaline 6 proje ile katılan Balıkesir; 1 birincilik, 2 üçüncülük, 1 tanesi teşvik ödülü, 1 özel ödül olmak üzere 5 derece ile rekor bir başarı elde etti.
BALIKESİR’DEN TÜBİTAK’TA REKOR ÜSTÜNE REKOR

Lise öğrenimine devam etmekte olan öğrencileri temel, sosyal ve uygulamalı bilim alanlarında çalışmalar yapmaya teşvik etmek, çalışmalarını yönlendirmek ve bilimsel gelişmelerine katkıda bulunmak amacıyla TÜBİTAK Bilim İnsanı Destek Programları Başkanlığınca düzenlenen “Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması Türkiye Finali” 12 Nisan 2019 Cuma günü Ankara ATO Congresium Uluslararası Kongre ve Sergi Salonunda gerçekleştirildi.

TÜBİTAK 50. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması Türkiye Finalinde; Karesi Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Bilim ve Sanat Merkezi öğrencilerinden Sude AKSARAY ve Serenay AKGÜN, öğretmenleri Nihal Arı KORKUSUZ danışmanlığında hazırlamış oldukları “Kablosuz Veri Aktarımı ve Flex Sensör Kullanılarak Öğrenebilen Protez El Tasarımının Geliştirilmesi” projesi ile Türkiye Birinciliğine ve Prof. Dr. Saadet BÜYÜKKALACA özel ödülüne layık görülmüşlerdir.

Karesi Sırrı Yırcalı Anadolu Lisesi öğrencilerinden Buse ÖZENÇ ve Yasemin Eda ÜSTÜN, öğretmenleri Seher DALGIÇ danışmanlığında hazırlamış oldukları “Otizm Spektrum Bozukluğu Sosyolojisi: Ailelerin Sosyal İzolasyonu, Toplumla Yabancılaşması Ve "Otizm" Metaforlarının Belirlenmesi (Balıkesir Örneği)” projesi ile;

Karesi Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Bilim ve Sanat Merkezi öğrencilerinden Onur GÖK ve Esat ÇETİNTAŞ, öğretmenleri Yunus Emre AVCU danışmanlığında hazırlamış oldukları “Öğrenenlerin Dijital Vatandaşlık Algısını Güçlendirmeye Yönelik Üç Boyutlu Dijital Öğrenme Deneyimi Tasarımı: Discity©” projesi ile Türkiye Üçüncülüğüne layık görülmüşlerdir.

Yarışmaya “Değerler Eğitimi” alanında katılan Karesi Şule Yüksel Şenler Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencilerinden İrem BERBEROĞLU ve Zeynep TUZLUK, öğretmenleri Harun İKİZ danışmanlığında hazırlamış oldukları “Virbil Virüsler ve Bilgisayarların Savaşı Oyunu İle Çocukların İnterneti Güvenli Ve Etik Kullanımı” projesi ile Teşvik Ödülüne layık görülmüşlerdir.

08-12 Nisan 2019 tarihleri arasında Ankara’da gerçekleşen Final Yarışması, her alanda “Birincilik”, “İkincilik”, “Üçüncülük” ve “Teşvik Ödülleri” alan öğrencilere ve danışman öğretmenlerine para ödülü ve başarı belgeleri verilmesi ile sona erdi.

Ayrıca yarışmanın final aşamasında “Birincilik”, “İkincilik”, “Üçüncülük” ödülü alan öğrenciler, üniversite sınavına girdikleri ilk yıl, ödül aldıkları alanla ilgili bir bölümü seçmeleri durumunda üniversite giriş puanlarına eklenmek üzere yarışmada aldıkları derece ile orantılı ek katsayı uygulamasından yararlandırılacaktır.

BU GURUR HEPİMİZİN

İl Millî Eğitim Müdürümüz Yakup YILDIZ: “Ülkemizi 2023 hedeflerine taşıyacak nitelikli insan kaynağını yetiştirmek; öğrencilerimize yaşadıkları topluma, dünyaya dair bir şeyleri iyileştirme ve hayallerindeki projeleri hayata geçirebilme motivasyonu kazandırmak en önemli hedefimiz.

6 proje ile katıldığımız TÜBİTAK 50. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması Türkiye Finalinde; 1 birincilik, 2 üçüncülük, 1 tanesi teşvik ödülü, 1 özel ödül olmak üzere 5 derece ile rekor bir başarı elde ettik. Bizlere bu gururu yaşatan öğrencilerimizi; onları yetiştiren değerli öğretmenlerimizi tebrik ediyorum.

İlimizde bilim kültürünün yaygınlaşması, çocuklarımızın çağın gerektirdiği bilgi donanımına sahip bireyler olarak yetişmesi yönündeki bu güzel çalışmaların artarak devam etmesini temenni ediyor; Valimiz Sayın Ersin YAZICI Beyefendi başta olmak üzere bizlere sonsuz destek sunan kıymetli idarecilerimize teşekkürü bir borç biliyorum.” dedi.

14-04-201914-04-201914-04-201914-04-201914-04-201914-04-201914-04-201914-04-201914-04-201914-04-201914-04-201914-04-201914-04-2019

Kasaplar Mahallesi Sındırgı Caddesi No 1/A Altıeylül / BALIKESİR - 0 266 277 10 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.