BALIKESİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

“Bandırma Kitap Günleri” nde Okur-Yazar Buluşması

  Balıkesir Valiliği, Bandırma Kaymakamlığı ve Bandırma Belediyesince Balıkesir Eğitimde Niteliği Geliştirme ve İzleme (BENGİ) projesi kapsamında  düzenlenen “Bandırma Kitap Günleri” 02 Ekim 2017 Pazartesi günü yoğun bir ilgiyle kapılarını kitapseverlere açtı.
“Bandırma Kitap Günleri” nde Okur-Yazar Buluşması

     Balıkesir Eğitimde Niteliği Geliştirme ve İzleme (BENGİ) Projesi kapsamında 02 – 08 Ekim 2017 tarihleri arasında Cumhuriyet Meydanında gerçekleştirilecek “Bandırma Kitap Günleri”  açılış törenine Bandırma Kaymakamı Günhan Yazar´ın yanı sıra; Balıkesir Milletvekili Mehmet Tüm, Bandırma Belediye Başkanı Dursun Mirza, İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Yıldız, kamu kurum ve kuruluşlarının yetkilileri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, öğrenciler ve basın mensupları katıldı.

USTA KALEMLER,  02-08 EKİM 2017 TARİHLERİNDE BANDIRMA’DA..

     02-08 Ekim 2017 tarihlerinde her gün 11.00 – 22.00 saatleri arasında Bandırma Cumhuriyet Meydanında gerçekleştirilecek “Bandırma Kitap Günleri”, ülkemizin önde gelen yazarlar ve yayınevlerine ev sahipliği yapacak. On yedi tanınmış yazarın kitapseverler ile bir araya geleceği ve binlerce kitabın sergileneceği “Bandırma Kitap Günleri” nde yazarlar, okuyucularla söyleşi etkinliğinde buluşacak ve kitaplarını imzalayacaklar. “Bandırma Kitap Günleri”  kapsamında, ortaokul öğrencilerine kumbara dağıtılacak olup çocuklar, harçlıklarını biriktirerek indirimli kitap satın alabilecektir.

KİTAP OKUMA, ZORLA DEĞİL SEVDİREREK YAPILMALIDIR

     Ülkemizde kitap okuma oranının düşük olduğuna değinen Bandırma Belediye Başkanı Dursun Mirza yaptığı konuşmada, “Kitap bizi aydınlığa yöneltir. İlimizde Sayın Valimizin öncülüğünde kitap okuma günleri düzenlenmektedir. Kitap okuma, zorla değil sevdirerek yapılmalıdır. Hem kitap okumaya katkıda bulunması hem de kitap okumayı tüm Bandırma’ya yaymak amacıyla böylesine bir etkinliği başlattık. Bu yıl ilkini gerçekleştirdiğimiz ve büyük bir ilgiyle karşılaştığımız ‘Bandırma Kitap Günleri’ni geleneksel hale getirip her yıl devam ettireceğiz. Bandırma ile gurur duyuyorum. Başta Sayın Kaymakamımız olmak üzere İl Milli Eğitim Müdürümüze ve destek veren herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

ÇOK DAHA GÜZEL NOKTALARA ERİŞECEĞİZ

     Konfüçyüs’ün, “Çiçeklerle dolu bir bahçe ve kitaplarla dolu bir ev” hayalini hatırlatarak konuşmalarına başlayan İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Yıldız, “Ne güzel bir hayal ve bir dua. İnşallah bu hayal Türkiye’mizin her yerinde gerçeğe dönüşür. Geçen yıl Sayın Valimizin himayelerinde başlatılan BENGİ Projesi kapsamında haftanın iki günü, 20 dakikalık zaman dilimi içerisinde, çocuklarımıza kitap okuma alışkanlığını kazandırma amacıyla yürüttüğümüz çok güzide çalışmalarımız oldu. Bu çalışmalarda emeği geçen başta Bandırma Kaymakamımız, Bandırma Belediye Başkanımız ile emeği geçen tüm eğitim yöneticisi ve öğretmenlerimize teşekkürü bir borç biliyorum. Bandırma’dan Susurluk’a, Sındırgı’dan Ayvalık’a kadar genişleyen bu güzelliklerin tüm Türkiye’ye yayılacağına, okuma oranımızın sizlerin gayretleri ve bizlerin çalışmasıyla değişeceğine ve çok daha güzel noktalara erişeceğimize yürekten inanıyorum.” sözleriyle konuşmalarını tamamladı.

KİTAP OKUMA ORANINI YÜKSELTMEK İÇİN BÜTÜN KURUMLARA SORUMLULUKLAR DÜŞÜYOR

     Bandırma 17 Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Özdemir konuşmalarında bir ülkenin ne kadar çok kitap okuduğu, okumaya ne kadar çok kitap ayırdığının bir gelişmişlik ölçüsü olduğunu belirterek kitap okuma adına bu tür etkinliklerin oldukça anlamlı olduğunu ifade etti. Kitap okuma oranını yükseltmek için bütün kurumlara sorumluluklar düştüğünü sözlerine ekleyerek, “Kitap okumadığımız zaman öğrenemiyor, öğrenemediğimizde de uygulayamıyoruz.” dedi.

GEÇEN YIL İLÇEMİZDE BU KAPSAMDA YÜZ BİNE YAKIN KİTAP OKUNDU

     Bandırma Kaymakamı Günhan Yazar konuşmalarında, Sayın Valimizin öncülüğünde Balıkesir’de başlatılan BENGİ Projesi kapsamında öğrencilerin okullarında her gün 20 dakika kitap okuduğunu belirterek, "Geçen yıl ilçemizde bu kapsamda yüz bine yakın kitap okundu. Ben de bu sayede beş kitap bitirdim. Çocuklara kitap okumak adına alternatifler oluşturmamız gerekiyor. Bugünkü fuar bizim için çok önemli. Bandırma Belediyemize, zaman ayırıp geldikleri için değerli yazarlarımıza çok teşekkür ediyorum. İnşallah geleceğimiz kitap açısından çok daha güzel olacak. Ahmet Ümit’in ifadesi ile inşallah ‘Kitabın da su gibi ekmek gibi ihtiyaç maddesi olduğunu gördüğümüz günleri görürüz.’ ” sözleriyle konuşmalarını noktaladı.

     Balıkesir Milletvekili Mehmet Tüm konuşmalarında, Bandırma Kaymakamlığına, Bandırma Belediyesine ve bu faliyetin gerçekleşmesinde emeği geçen herkese teşekkür etti.

     Protokol üyeleri tarafından açılış kurdelesini kesilmesinin ardından, yayın evlerinin hazırlamış olduğu stantlar gezildi. Yazarlar, kitaplarını imzaladı.

“BANDIRMA KİTAP GÜNLERİ”NİN YAZARLARI

     Ahmet Ümit, Mario Levi, Osman Balcıgil, Murat Güloğlu, Bestami Yazgan, İlber Ortaylı, Hasan Ali Toptaş, Aşkım Kapışmak, Ayşe Kulin, Sunay Akın, Hayati İnanç, İsmail Küçükkaya, Enver Aysever, Cansu Canan Özgen, Umut Güner, Pelin Çift ve İclal Aydın.

 

03-10-2017  03-10-2017

03-10-2017  03-10-2017

03-10-2017  03-10-2017

03-10-2017  03-10-2017

03-10-2017  03-10-2017

03-10-2017  03-10-2017

03-10-2017  03-10-2017

Kasaplar Mahallesi Sındırgı Caddesi No 1/A Altıeylül / BALIKESİR - 0 266 277 10 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.