BALIKESİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

BENGİ, Balıkesir’e Farkındalık Katmaya Devam Ediyor

   Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı, Balıkesir Eğitimde Niteliği Geliştirme ve İzleme (BENGİ) projesi “Öğretmen Buluşmaları” kapsamında Balya ilçemizde eğitim yöneticisi ve öğretmenlerle bir araya geldi.
BENGİ, Balıkesir’e Farkındalık Katmaya Devam Ediyor

    Balya Çok Programlı Anadolu Lisesi’nde düzenlenen toplantıya Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı´nın yanı sıra Balya Kaymakamı Fatih Topuz, İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Yıldız, daire amirleri, eğitim yöneticileri ve öğretmenler katıldı.

BENGİ, BALIKESİR’DE ÇIĞ GİBİ BÜYÜYOR

   İl Milli Eğitim Müdürümüz Yakup Yıldız, Balıkesir Eğitimde Niteliği Geliştirme ve İzleme  (BENGİ) projesi yürütme ekibi adına bir sunum gerçekleştirerek eğitimcilere BENGİ projesinin detaylarını anlattı.  Birliktelik ruhuyla adeta bir çığ gibi büyüyerek ilimize farkındalık katan BENGİ projesi ile okullarımız arası diyaloğun hızla arttığını belirti. Balıkesir’de eğitim ve öğretimin niteliğini ve kalitesini artıran BENGİ projesinin öğrencilerimizin eğlenerek öğrenen mutlu bireyler olarak yetişmesine katkı sağladığını sözlerine ekledi.

     Balya Kaymakamı Fatih Topuz ise, projeye büyük önem verdiklerini söyledi.

     BENGİ´nin çok yönlü bir eğitim projesi olduğunu ifade eden Kaymakam Topuz,  "Bu proje doğrultusunda ilçemizde eğitimin kalitesinin artırılması konusunda tüm projeyi biz bir görev olarak değil hayatımızın, geleceğimizin ve en önemli değerimiz olan çocuklarımızın yarınlarına ışık tutmak için bir sorumluluk bilinci ve boynumuzun borcu olarak görüyoruz." dedi.

CİDDİ BİR SORUMLULUK BİLİNCİ KAZANDIRILACAK

     Balya´da büyük bir inançla çalışmaya devam ettiklerini belirten Kaymakam Topuz, "Projenin ana başlıkları olan Akademik Başarı, Değerler Eğitimi, Sanatsal, Kültürel ve Sportif Faaliyetler ile Aile ve Toplum çalışmalarının bir bütün olarak hayata geçirilmesi sadece eğitimcilerin katılımıyla tek başına yeterli olamayacağından proje kapsamında sürekli olarak ziyaretler yapılmış ve ziyaretlerde öğrencilerle, velilerle, sivil toplum kuruluşlarıyla, kamu kurum ve kuruluşlarıyla bir araya gelinerek ilçemizde eğitimin kalitesini artırmak için neler yapabileceği konusunda çalışmalar yapılmış ve yapılmaya devam edilmektedir. Bu çalışmalar neticesinde tüm paydaşlarımızla geleceğimiz olan yavrularımızın yetiştirilmesinde ciddi bir sorumluluk bilinci kazandırılmaya çalışılmıştır." dedi.

BAŞARI HİKÂYELERİ ÖĞRENCİLERLE PAYLAŞILDI

     Eğitimde kalitenin artmasında olmazsa olmazlardan biri olan kitap okuma bilincinin kazandırılması için tüm okullarda kitap okuma saatleri düzenlendiğini söyleyen Balya Kaymakamı Fatih Topuz, "Bu çalışmada öğrenciye okuma alışkanlığının kazandırılması en temel amacımızdır. Ancak bilindiği gibi çocuklarımız için en büyük rol model bizler ve anne babalarında bu etkinliğe dahil olması gerekmektedir. Bu nedenle velilerle sık sık bir araya gelinmeye çalışılmış ve okullarımızda uygulanan okuma saatlerine veli katılımı da sağlanmaya başlanmıştır. Ayrıca tüm kamu kurum ve kuruluş temsilcileri de okuma etkinliğine dahil edilmiştir. Aynı zamanda ilçe genelinde kariyer günleri düzenlenerek katılımcılar başarı hikâyelerini öğrencilerimizle paylaşmış ve gelecek konusunda tecrübelerini öğrencilerimize aktarmışlardır. "dedi.

DEĞERLER EĞİTİMİNE BÜYÜK ÖNEM VERİYORUZ

     Değerler eğitimine de büyük önem verdiklerini ifade eden Kaymakam Topuz, "Toplumda erdemli bireylerin varlığı güçlü bir Türkiye için büyük önem arz etmektedir. Çocuklarımızın kendileri, aileleri ve ülke geleceği için değerlerimizle yoğrulmuş olması her türlü başarıyı beraberinde getirecektir. Bu amaçla eğitimde yapılan her bir dokunuş, gelecekte ülkemizi yönetecek, söz sahibi olacak bireyler yetiştirmek için gerekli olduğu kadar bireylerin bilgi dağarcığı da artırılarak olaylar karşısında analiz ve sentez yapma yetenekleri gelişecek hatta yeni fikirler üretmeleri de kazandırılmış olacaktır. BENGİ Projesiyle ilimizde eğitim kalitesinin çok daha iyi yerlere geleceği ve ülke geleceğine yön verecek çocuklarımızın yetiştirilmesinde duyduğumuz inanç ve sorumluluk duygusunu taşımak bizler için ayrı bir onur ve gurur kaynağı olmuştur." şeklinde konuştu.

     Sunumun ardından konuşma yapan Vali Ersin Yazıcı da, "Hep birlikte bir sinerji oluşturmamız ve bu kentteki eğitim seviyesini biraz daha yukarılara çıkartmamız gerek." dedi.

BAŞARININ SIRRI DEVAMLILIKTIR

     Eğitim niteliğinin artırılması adına yapılacak her türlü çalışmayı destekleyeceklerini ifade eden Vali Yazıcı,"Hayatımızı şekillendiren eğitimdir. Eğitimde süreklilik esastır. Başarıların elde edilmesi için başlattığımız çalışmalarımıza, projelerimize aralıksız devam ediyoruz. Eğer bir şeyi yapmayı gerçekten çok istiyorsanız, başarmak için elinizden gelen her şeyi yaparsınız. Normalden fazla çalışır ve yapmanız gerekenleri ertelemezsiniz. Başarı, ancak onu istediğiniz takdirde gelecektir. Başarının sırrı devamlılıktır. İnsanoğlunun isteyip de başaramadığı bir şey yoktur. Biz de başarabilecek imkânlara, öğretmenlere sahibiz.  İnsan bir şeyin doğru olduğuna inanıyorsa ondan vazgeçmesi söz konusu olmaz. Küçük dokunuşlarla büyük bir başarı elde edebileceğimize inanıyoruz." diye konuştu.

BENGİ ÇOK KAPSAMLI BİR EĞİTİM PROJESİ

     Eğitimde başarılı olmak için sanatsal ve spor faaliyetlerinin de önemine değinen Vali Ersin Yazıcı, "BENGİ çok kapsamlı bir eğitim projesi.  BENGİ hem yabancı dil öğretimini, hem kültürel faaliyetleri, hem sosyal faaliyetleri, hem sportif faaliyetleri, hem de akademik ilerlemeyi temel almaktadır. Eğitim temelli yaklaşımdan kendini kurtarıp, hem eğitimi hem de öğretimi kapsayan bir projedir. "dedi.

BALIKESİR´DE BİR FARKINDALIK OLUŞTURACAĞIZ

     Eğitimin, her alanda kaliteli insan yetiştirebilmesi için bütün dünyada kabul görmüş değerleri ve kriterleri olduğunu söyleyen Vali Yazıcı, "Biz de bunları uygulama gayreti içerisinde olacağız. Projeyle aslında hedeflediğimiz bu bildiğimiz şeyleri Milli Eğitim Bakanlığımızın talimatı olarak, Bakanlık politikası olarak, eğitim politikası olarak çeşitli mevzuatlarla düzenlenmiş konuları hep birlikte tüm okullarımızda en ücra merkezimizden il merkezimize kadar her noktada  aynı düzeyde aynı ciddiyet ve inançla uygulama gayretine girişeceğiz. Balıkesir´de bir farkındalık oluşturarak eğitimdeki başarımızı daha üst noktalara taşıma gayretinde olacağız. Projedeki amacımız sadece akademik başarı değil. Akademik başarı her şey değil. Hatta benim için dürüst, düzgün, etrafına güven veren, işini düzgün yapan iyi bir insan yetiştirmek her şeyin önünde. Hep beraber bu toplumda yaşıyoruz. Yetiştirdiğimiz ve toplumun çeşitli hizmetlerinde bulunan toplumun ihtiyaçlarını karşılayan fırıncısından polisine, ayakkabı tamircisinden terzisine doktoruna kadar herkes bu topluma çevresindeki insanlara hizmet üretiyor. Bu insanların hepsi dürüst olmalı. Etrafındaki insanlara güven verebilmeli, sözü senet olmalı. İnsani ve ahlaki değerleri taşıyan insanlar olmalı." dedi.

BENGİ PROJESİ İLE NİTELİK ARTIYOR

     Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı, bütün kamu görevlilerinin görevlerini eksiksiz yapması halinde memleketin çok şeyler kazanacağını söyledi. BENGİ projesi ile eğitim kalitesinin iyileştirilmesinin amaçlandığını anlatan Vali Ersin Yazıcı, öğretmenlerden çok çalışmalarını istedi.

 

23-05-2017  23-05-2017

23-05-2017  23-05-2017

23-05-2017  23-05-2017

23-05-2017  23-05-2017  

23-05-2017  23-05-2017

 

 

Kasaplar Mahallesi Sındırgı Caddesi No 1/A Altıeylül / BALIKESİR - 0 266 277 10 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.