BALIKESİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

BENGİ İle Birlikte Daha İleriye

   Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı, Balıkesir Eğitimde Niteliği Geliştirme ve İzleme (BENGİ) projesi “Öğretmen Buluşmaları” kapsamında Edremit’te eğitim yöneticileri ve öğretmenlerle bir araya geldi.
BENGİ İle Birlikte Daha İleriye

YENİ BAŞARI HİKAYELERİNİ BİRLİKTE YAZACAĞIZ

     BENGİ Projesi yürütme ekibi adına bir sunum gerçekleştiren İl Milli Eğitim Müdürümüz Yakup Yıldız, Sayın Valimiz Ersin Yazıcı’nı himayelerinde hayata geçirdiğimiz BENGİ Projesinin, eğitim ve öğretimin niteliğini artırıp, Balıkesir´de birliktelik ruhunu yakalamak adına güzel bir proje olduğunu belirtti. “Balıkesir’in eğitim camiamızdan beklediği fedakarlığı gönülden ve severek yapacak ortak değerlerimizi paylaşarak geleceğimizi kuracak ve inşallah her sene daha ileriye giderek yeni başarı hikayelerini birlikte yazacağız.” dedi.

PROJELER MEYVELERİNİ VERMEYE BAŞLADI

     BENGİ Projesi ile ilgili bilgiler veren Kaymakam Ali Sırmalı da, "Sayın Valimizin başlatmış olduğu BENGİ Projesi ile ilçemizde Akademik Başarı, Değerler Eğitimi, Sosyal- Kültürel- Sanatsal- Sportif Faaliyetler, Okul-Aile- Toplum Çalışmaları alanlarında oluşturulmuş projeler okullarımızda başarı ile uygulandı. BENGİ Projesi 1 yaşında. Özellikle Akademik Başarı alanında ilçemizde Kaymakamlığımızın, Belediyemizin katkılarıyla uygulanan projeler de meyvelerini vermeye başladı. İlçemizin projelerde gösterdiği başarılardan dolayı çok mutluyuz." dedi.

EN GÜZEL YATIRIM GELECEĞE YAPILAN YATIRIM

     En güzel yatırımın geleceğe olan yatırım olduğunu vurgulayan Kaymakam Sırmalı, "Çocuklarımızın sosyal yaşam alışkanlıklarını kazanmaları, iletişim kurabilme yeteneğine sahip olabilmeleri, sorumluluk bilinci ile özgüven sahibi güçlü bireyler olmalarına katkı sağlayacak faaliyetler yapmaya çalışıyoruz. Bundan sonra da bu etkinliklerimiz yapılmaya devam edecektir. Geleceği emanet ettiğimiz yarınlarımızın en iyi koşullarda eğitim alabilmesi ve sosyal kültürel aktivitelerden en iyi şekilde faydalanabilmesi amacıyla çıktığımız bu yolda öğrencilerimize fırsat eşitliği sağlayabilmek, ulaşamadıkları mekânlara ulaştırabilmek, gidemedikleri yerlere götürebilmek için elimizden geldiğince çalışıyoruz. Çocuklarımızın yüzünde bir nebze de olsa mutluluk görebiliyorsak bu bizim projemizin başarıya ulaştığının en önemli kanıtıdır." dedi.

EN BÜYÜK FAKTÖR EĞİTİM

     Balıkesir´de eğitimin kalitesinin artması için gayret gösterdiklerini vurgulayan Vali Yazıcı ise, " Bir ülkenin gelişmesinde, kalkınmasında en büyük faktör eğitimdir. Bu nedenle sürekli olarak okullarımızı ziyaret ediyoruz, öğretmen ve öğrencilerimizle sohbetler yapıyoruz." dedi.

ÖNCELİKLİ KONU: EĞİTİM

     Öğrencilerin akademik başarılarının yanında, milli, manevi ve insani değerlere sahip olarak yetişmelerinin de çok ama çok önemli olduğunu belirten Vali Yazıcı, " Balıkesir´de göreve başladığımda önem verdiğim en öncelikli konu eğitim olmuştur. Bu amaçla Balıkesir´de eğitim seviyesini daha üst noktalara taşımak ve eğitimde fiziki problemleri çözmek adına çok ciddi çalışmalar başlattık ve bu çalışmalarda önemli mesafeler kaydettik." dedi.

TAKIM RUHU İLE HAREKET ETMELİYİZ

     Balıkesir´de eğitimde bilimsel kalitenin artması için takım ruhu ile hareket edilmesi gerektiğini vurgulayan Vali Yazıcı, "Takım ruhu olmadan, bir okulda huzur, güven ve başarı ortamı oluşturulamaz. Her konuda olduğu gibi eğitim-öğretim konusunda da hedef belirlemelisiniz. Yüreğinizi işin içine koymadan yol alınmıyor. Onun için işinizi sevmezseniz kesinlikle verimli olamazsınız. Amacımız öğrencileri sadece bilgiyle donatmak değil, bir sınava, bir üst sınıfa veya bir üst okula hazırlamak değil,  ahlaklı, kişilikli, başarılı ve mutlu bireyler olarak hayata hazırlamaktır." dedi.

DEĞERLER EĞİTİMİNE ÖNEM VERMELİYİZ

     BENGİ Projesi hakkında değerlendirmelerde bulunan Vali Yazıcı,  " BENGİ Projesi´nin öne çıkan yönü eğitime mercek tutması ve başta kamu kurumları ve sivil toplum örgütlerinin BENGİ Projesi´nin içinde yer alması hususudur. 12 hatta 13 yıl bize teslim edilen bir nesil var elimizde, elbette ailenin öğrencilere verdiği eğitim önemlidir fakat öğretmenlerin öğrenciler üzerinde etkisi de çok büyük olmuştur. Yıllardır değerler eğitimi sadece Din Kültürü öğretmenlerine aitmiş gibi düşünüldü. Oysaki BENGİ Projesi değerler eğitimini tüm başlıklar ve alanlar etrafında görür. Bir esnaftan bahsederken onu diğer insanlardan farkını ´Doğru´, ´Dürüst´ gibi kavramlarla ifade ederiz, oysaki bu kavramlar tüm insanlarda zaten olması gereken kavramlardır. İşte bu değerler öğrencilere nasıl kazandırılır bunun derdinde olmalıyız." dedi.

EĞİTİM TOPLUMLARIN EN ÖNEMLİ KONUSUDUR

     Balıkesir genelinde eğitim kurumlarının en iyi düzeye yükselmesi, öğrencilerin başarılı olmaları için ne gerekiyorsa yapılmaya devam ettiğini belirten Vali Yazıcı, şunları söyledi: "Eğitim ve öğretim, Vali olarak ilimizde en öncelikli konularım arasında yer alıyor. Öğretmenlerin eğitimde kaliteyi yükseltmek adına il bazında ve ilçe bazında aktif çalışmalarını gördükçe mutlu oluyorum. Eğitimde her daim ve her zaman elimizden gelen tüm çaba ve gayreti göstermeye çalışıyoruz. Eğitim toplumların en önemli konusudur. İlin eğitim durumunu en üst seviyeye çıkarmak için hep birlikte çalışıyoruz.  Çocukların kabiliyetlerini tespit ederek aileleri ile işbirliği içinde, öğrencileri iyiye, doğruya, güzele yönlendirmemiz lazım. Tabii eğitim sadece okul idaresinin, öğretmenlerin görevi değil. Veliler, öğrenciler, öğretmenler, okul idareleri tüm toplum bu işten sorumlu olmalıdır." diye konuştu.

BAŞARI İNANMAKLA BAŞLAR!

    Başarının tesadüfi olmadığını söyleyen Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı, " Çocuklarımıza en iyi eğitimi vermeye çalışmak en önemli görevimiz olmalıdır. Başarılı olmak için inanmak ve büyük hedefler koymak lazım. Bu başarınız topluma, vatana ve millete başarılı hizmet olarak geri dönecektir. Biz buna inanıyoruz. Birlik ve beraberlik içerisinde çalışmaya devam edin. Bu anlamlı seferberlikte; sefer arkadaşlarımız olan öğrencilerimize, öğretmenlerimize, velilerimize, eğitim yöneticilerimize, proje destekçilerimize ve BENGİ´ye kendi imzasını atan tüm kardeşlerime teşekkür ediyorum. "  dedi.

 

21-09-2017  21-09-2017

21-09-2017  21-09-2017

Kasaplar Mahallesi Sındırgı Caddesi No 1/A Altıeylül / BALIKESİR - 0 266 277 10 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.