BALIKESİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

BENGİ İle Değerlerimizi Önemsiyoruz

   Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı, Balıkesir Eğitimde Niteliği Geliştirme ve İzleme Projesi (BENGİ) “Öğretmen Buluşmaları” kapsamında Bigadiç ilçemizde eğitim yöneticileri ve öğretmenlerle bir araya geldi.    
BENGİ İle Değerlerimizi Önemsiyoruz

     Düzenlenen toplantıya Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı, Bigadiç Kaymakamı Altuğ Çağlar, Bigadiç Belediye Başkanı İsmail Avcu, İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Yıldız, kamu kurum ve kuruluşların müdürleri, eğitim yöneticileri ve öğretmenler katıldı.

BENGİ, BALIKESİR’İN BÜTÜN EĞİTİM ORTAMLARINDA SİNERJİ OLUŞTURMAYI HEDEFLİYOR

    Balıkesir Eğitimde Niteliği Geliştirme ve İzleme  (BENGİ) projesi yürütme ekibi adına bir sunum gerçekleştiren İl Milli Eğitim Müdürümüz Yakup Yıldız BENGİ projesinin içeriği hakkında bilgi verdi. BENGİ projesinin ilimizdeki bütün eğitim ortamlarında sinerji oluşturmayı hedefleyen bir proje olduğunu ifade etti. Projenin “Akademik Başarı”, “Değerler Eğitimi”, “Sosyal-Kültürel-Sportif Faaliyetler “ ve “Okul-Toplum-Aile İşbirliği” başlıklarında dört ayaktan oluştuğunu kaydetti.

EN ÖNCELİKLİ GÖREV: EĞİTİM

     Eğitimin en öncelikli görevleri olduğunu ifade eden Bigadiç Kaymakamı Altuğ Çağlar da, "Eğitim; kamu yönetiminde ve toplum hayatında en önemli hizmet ve öncelik alanımızdır. Gelecekte ülkemizi yönetecek, söz sahibi olacak bireyler yetiştirmek için öğrenmeyi teşvik etmeli, öğrendiği bilgileri analiz ve sentez yapma yeteneklerini geliştirmeli hatta yeni fikirler üretmelerine fırsat tanımalıyız." dedi.

DEĞERLER EĞİTİMİNE ÖNEM VERMELİYİZ

     Vali Ersin Yazıcı ise öğretmenlere hitap ettiği konuşmasında, sadece sınavlara hazırlanan değil, ilim ve irfan sahibi gençlerin yetiştirilmesi gerektiğini dile getirerek, "Değerler eğitimine önem vermeliyiz" dedi. Vali Ersin Yazıcı, öğretmenlerin sadece öğretim programlarının uygulayıcısı olmadıklarını vurgulayarak, öğrencilere değer kazandırmada öğretmenlere çok önemli görevler düştüğünü belirtti.

HAVA, SU, EKMEK KADAR GEREKLİ

     Değerler eğitiminin herkese hava, su, ekmek kadar gerekli olan değerleri kapsadığını dile getiren Vali Yazıcı, sevginin, doğruluğun, dürüstlüğün, paylaşmanın, yardımlaşmanın, iyilik ve merhamet duymanın, çalışkanlığın, hoşgörünün birer değer olduğunu ifade etti.

EĞİTİMİN TEMELİNİ DEĞERLER EĞİTİMİ OLUŞTURMALIDIR

     BENGİ Projesinde yeni bir öğretinin olmadığını ifade eden Vali Yazıcı, "Bildiklerimizi hatırlatma projesidir. Bunları herkes biliyor. Ancak, proje ile bildiklerimize dikkat çekmek istedik. Biz burada eğitime mercek tutmak istiyoruz. Burada ana sorumlu sizlersiniz. Buraya yapabileceklerimizi yazdık. Herkes en iyisini yapma gayreti içinde olacak. Okul olarak, sınıf olarak, birey olarak en iyisini yapma gayreti içinde olalım. Okulda yaptıklarımız çarşıda konuşulur olacak. Bir sinerji olacak. Bunun yararını önümüzdeki dönemde gereceğiz. İsterseniz yapabilirsiniz. Bir takım değerlerimizi kaybetmeye başladık. Birçok değer, ilkokulda ve ortaokulda öğreniliyor. Lütfen çocuklarımıza değerlerimizi öğretelim.  Bir milletin bütün fertlerinin, özellikle de genç neslin kendi değerlerini ve evrensel değerleri öğrenmesi, özümsemesi ve bütün bunları sosyal hayatta davranış haline dönüştürebilmesinin yegâne yolu, elbette ki eğitimdir. Öyle ise, evimizde ve okullarımızda verdiğimiz eğitimin temelini Değerler Eğitimi oluşturmalıdır. Öğretmenin branşı ne olursa olsun, sınıfa girdiği anda değerler eğitimine önem vermeli.  Herkes işini dürüstçe yapmalı. Birçok değerlerimizi veremediğimiz için olumsuzluklar yaşanmaktadır. "dedi.

SEVGİ MERKEZLİ BİR YOL

     Öğretmenlerin başarılı olması için sevgi merkezli bir yol çizmeleri gerektiğini belirten Vali Yazıcı, "Okullarımızda değerler eğitimine yönelik çalışmaları gerçekleştirirken bunu okul kültürünün bir parçası haline getirmek için çaba sarf etmeliyiz. Ortak değerlerin yeni nesillere kazandırılmasının sadece bir dersin ya da bir öğretmenin işi olmadığını, dolayısıyla başta aile olmak üzere toplumun her kesimine büyük sorumluluklar düştüğünü belirtmek isterim.´´ diye konuştu.

SONRADAN BU ALIŞKANLIĞI KAZANDIRMAK ÇOK ZOR

     İnsanları onurlandırmanın çok önemli olduğunu vurgulayan Vali Yazıcı, "BENGİ´de akademik başarıdan, etik değerlere ve sosyal kültürel faaliyetlere kadar çok şey var. Herkes bu projeye katkı sağlasın. Başarıları ödüllendirelim. Öğrencilere okuma alışkanlığı kazandıralım. Böyle olursa büyük devlet oluruz. Okuma alışkanlığı da, ilk, orta ve lisede kazanılıyor. Sonradan bu alışkanlığı kazanmak çok zor." dedi.

     Vali Yazıcı konuşmasının sonunda öğretmenlerin sorularını yanıtladı.

 

19-05-2017  19-05-2017

19-05-2017  19-05-2017

19-05-2017  19-05-2017

19-05-2017  19-05-2017

19-05-2017  19-05-2017

19-05-2017

Kasaplar Mahallesi Sındırgı Caddesi No 1/A Altıeylül / BALIKESİR - 0 266 277 10 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.