Haberler "Çağdaş Teknik ve Yöntemler ile Mesleki Eğitimin Kalitesi´nin Arttırılması" Projesi Tamamlandı

"Çağdaş Teknik ve Yöntemler ile Mesleki Eğitimin Kalitesi´nin Arttırılması" Projesi Tamamlandı

            Balıkesir Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi tarafından Güney Marmara Kalkınma Ajansı’nın mali destekleri ile “ Çağdaş Teknik ve Yöntemler ile Mesleki Eğitimin Kalitesinin Arttırılması” isimli projenin uygulaması Valimiz Ahmet TURHAN, Belediye Başkanı İsmail OK, Vali Yardımcımız Selda DURAL, Altıeylül Kaymakamı Bayram GALE, İl Milli Eğitim Müdürümüz Sabri CANER ve Güney Marmara Kalkınma Ajansı Genel Sekreter V. Ekrem ÖZŞEN’in katılımlarıyla gerçekleşen kapanış programı ile tamamlandı.

            Programın açılış konuşmasını yapan Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Müdürü Niyazi DÖNMEZ; "Proje ile öğrencilerin eğitimlerini çağdaş teknik ve yöntemler ile yapmasını ve iş piyasasının beklentileri doğrultusunda öğrencilere mesleki eğitim vererek istihdam edilmelerini sağlamayı hedefledik. 6 ortağımız ve 16 iştirakçimiz ile 6 aylık proje süresi içerisinde 750 öğrencimiz seminerlerden faydalanmış, okulumuza 210.000 TL değerinde yeni araç ve ekipman alınmıştır” dedi. 

              Valimiz TURHAN, Çağdaş Teknik ve Yöntemler ile Mesleki Eğitimin Kalitesinin Arttırılması projesinin kapanış toplantısında yaptığı konuşmada; “Bu projenin hayata geçirilmesinde emeği geçen öğretmenlerimize ve Güney Marmara Kalkınma Ajansına teşekkür ediyorum. Endüstri Meslek Liselerini üniversite okuma hayali olmayan öğrencilerin geldiği okullar olarak görmemek lazım. Birçok işadamı ve sanayici bu okullarımızdan mezun olmuş. Sanayileşme açısından gelişmiş ülkelerin öne çıkan özelliklerinden birisi de teknik ve meslek liselerinin güçlü ve başarılı olmasıdır. İlimiz son dönemde yerli ve yabancı yatırımcıların yatırım yapma düşüncelerinin olduğu bir il haline geldi. İlimize yatırım yapmak isteyen firmaların bizlere sordukları soruların başında ise yeterince kalifiye eleman bulabilir miyiz oluyor. Bizim sanayileşme sürecinde en büyük avantajlarımızdan biriside, meslek liselerine giden öğrenci sayımız normal liselere giden öğrenci sayımızdan fazla ve Türkiye ortalamasının üzerinde. Ben inanıyorum ilerleyen zamanlarda Balıkesir bir sanayi şehri olacak ve sadece sanayi şehri olmakla kalmayıp aynı zamanda tarım, hayvancılık ve turizm şehri olacak. Tabi bunu başarmamız için sanayii doğru konuşlandırmamız gerekiyor” dedi. 

            Öğrencilere de seslenen Valimiz TURHAN; “Sevgili gençler hayalleriniz olduğu müddetçe ümitsiz olamazsınız. Hangi işi yaparsanız yapın, o işi en iyi yapanın siz olması için çaba sarf edin. Sizlere Albert Einstein’ın bir sözünü hatırlatmak istiyorum, Hayal gücü bilgiden daha önemlidir. Hayal kurun ve yaptığınız işi Türkiye’de hatta Dünya’da en iyi yapan kişinin siz olması için çaba sarf edin. Eğitimde çağdaş teknikleri uygulayarak ve sanayicilerimizle işbirliği içerisinde yapacağımız çalışmalar ile Balıkesir ilerleyen dönemde çok daha ileri seviyelerde olacaktır” dedi. 

             Konuşmaların sonunda Valimiz TURHAN, Belediye Başkanı İsmail OK, Vali Yardımcısı Selda DURAL, Altıeylül Kaymakamı Bayram GALE ve Güney Marmara Kalkınma Ajansı Genel Sekreter V. Ekrem ÖZŞEN tarafından proje ortaklarına ve iştirakçilere plaket verildi. Plaket töreni sonrası Valimiz TURHAN ve beraberindekiler, Mobilya ve İç Mekân Tasarım Alanı laboratuarları, Elektrik Elektronik Laboratuarları, Motorlu Araçlar Teknolojisi Alanı Diagnostik Test Cihazı Laboratuarlarını ve Metal Teknolojisi Alanı Kaynak Simülatöründe incelemelerde bulundular. Valimiz TURHAN, incelemeleri esnasında kaynak simülatörüyle kaynak yaparak simülatörü test etti.

             Valimiz TURHAN ayrıca İl Milli Eğitim Müdürü Sabri CANER ve okul müdürü Niyazi DÖNMEZ’e okulda güncel olmayan bölümlerin kapatılarak özel sektörün ihtiyaç duyduğu yeni bölümlerin açılmasını ve eğitimde özel sektör ile işbirliğinin sağlanması talimatı verdi.

Mrk EML Mrk EML Mrk EML Mrk EML Mrk EML Mrk EML Mrk EML Mrk EML Mrk EML Mrk EML Mrk EML Mrk EML Mrk EML  

 Yayın:11.12.2013 - Güncelleme:11.12.2013 - 11:56 - Görüntülenme:450