BALIKESİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Cumhuriyetimizin 94. Yılı Balıkesir’de Coşkuyla Kutlandı

     29 Ekim Cumhuriyet Bayramı´nın 94. yıl dönümü tüm yurtta olduğu gibi ilimizde de coşkuyla kutlandı. 
Cumhuriyetimizin  94. Yılı Balıkesir’de Coşkuyla Kutlandı

     Cumhuriyetimizin 94. yıl dönümü kutlamaları kapsamında 28 Ekim 2017’de Atatürk anıtına çelenklerin sunulması ile başlayan program, 29 Ekim 2017 sabahı Vali Ersin Yazıcı´nın makamında tebrikleri kabulü sonrasında Kuva-yi Milliye Meydanı´nda devam etti.  

     Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı beraberinde Garnizon ve 9. Ana Jet Üs Komutanı Hava Pilot Tuğgeneral Kemal Turan, Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, protokol üyeleri ile törene katılan vatandaşların, askeri birliklerin ve öğrencilerin bayramını kutladı.  

      Başta Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere aziz şehitlerimizin anısına saygı duruşunun ardından İstiklal Marşımız okundu.

     Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan´ın, Cumhuriyet Bayramı nedeniyle Vali Ersin Yazıcı´ya gönderdiği mesajın okunması sonrasında kürsüye çıkan Vali Ersin Yazıcı, Cumhuriyetin 94. yıl dönümünde günün anlam ve önemine dikkat çeken bir konuşma yaptı. 

     Cumhuriyetimizin 94. kuruluş yıl dönümünü Balıkesir´de kutlamaktan büyük bir onur duyduğunu belirten Vali Yazıcı, "Bugün, millî kurtuluş mücadelemizin başarıya ulaşmasının ardından, milletimizin yeni bir devlete ve cumhuriyete kavuşmasının 94. yıl dönümünü kutlamaktayız." dedi.

İDARE EDİLENLER DEĞİL İDARE EDENLER ARASINDA YERİNİ ALACAKTIR

     Cumhuriyetin katlanılan büyük fedakârlıkların sonucunda kurulduğunu söyleyen Vali Yazıcı, " Cumhuriyetimiz, Birinci Dünya Savaşı´nın galipleri olan, zamanın en güçlü devletlerine karşı verilmiş bir bağımsızlık savaşının ve katlanılan büyük fedakârlıkların sonucunda kurulmuştur. Türk Milleti Cumhuriyetin ilanıyla, bağımsızlığı olmadan, başka milletlerin tahakkümü altında asla yaşayamayacağını tarihe bir kez daha yazmış ve ´idare edilenler´ değil ´idare edenler´ arasında yer alacağını göstermiştir. Aziz şehitlerimiz ve gazilerimiz büyük yokluklar içinde verdikleri mücadele sonucu bizlere miras kalan cumhuriyetimizi her daim başarılı ve güçlü kılmak hepimizin boynunun borcudur. Türkiye Cumhuriyetini yıkmak, parçalamak için iç ve dış düşmanlarımız artan bir gayretle faaliyetlerine devam etmektedir. Biz öyle bir milletiz ki asırlarca dünyaya medeniyet yaymış, en güçlü devletleri kurmuşuz. Yüce Türk Milleti geçmişinde hiçbir zaman esaret altında yaşamamış "Ya istiklal ya ölüm" demiştir. Bugünde parolamız aynıdır." dedi.

UYGARLIK YOLUNDA KARARLI BİÇİMDE YÜRÜMEYE DEVAM EDECEĞİZ

     Konuşmasında eğitim vurgusu yapan Vali Yazıcı, "Çocuklarımız ve gençlerimiz Cumhuriyetin en büyük güvencesidir. Eğitime yapılan yatırımın ülkemizin geleceğine yatırım olduğunu hatırda tutarak, Devletimizin sunduğu eğitim olanaklarından çocuklarımızın en iyi şekilde yararlanmalarını sağlamalıyız. Eğitim çalışmalarını desteklemeli, eğitime gereken önemi vermeliyiz. Çünkü en önemli kalkınma gücü eğitimdir. Bugünlere nasıl gelindiğini unutmamalı, şanlı tarihimize, millî benliğimize sahip çıkarak, çağdaş uygarlık yolunda kararlı biçimde yürümeye devam edeceğiz. Halkımızın her bakımdan mutlu olduğu, güçlü, zengin, müreffeh bir Türkiye hedefine ulaşmak için var gücümüzle çalışmayı sürdüreceğiz. Cumhuriyetimizin 100. Yılı olan 2023´e geldiğinde, güçlü demokrasisi, dev ekonomisi, birlik ve beraberliğini daha da pekiştirmiş yapısıyla Türkiye´nin dünyada hak ettiği yere geleceğine inanıyorum." dedi.

TERÖRLE MÜCADELE DEVAM EDECEKTİR

     15 Temmuz vurgusu da yapan Vali Yazıcı, "En son 15 Temmuz 2016 gecesi yaşananlar, milletimizin devletiyle ne kadar bütünleştiğini tartışmasız şekilde bir kez daha teyit etmiştir. 15 Temmuz´da yaşadığımız darbe girişimi sırasında ve sonrasında milletimizin devletine ve demokrasisine sahip çıkması dünyada benzeri az görülür bir kahramanlık örneğidir.15 Temmuz´da terör örgütü FETÖ paralel yapılanmasının gerçekleştirmeye çalıştığı hain darbe girişimi ve benzeri hukuk dışı terör eylemleri Türk Milletini asla yıldıramayacaktır. Şundan tüm vatandaşlarım emin olsunlar: Bugün Türkiye, 15 Temmuz sabahı olduğundan daha güçlü, daha kararlı bir ülkedir. Türkiye Cumhuriyeti Devleti ne pahasına olursa olsun terörle mücadeleye devam edecektir. Bugüne kadar böyle olmuştur, bundan sonra da aynı kararlılıkla yoluna devam edecektir. Bunu herkesin bilmesi lazım." diye konuştu.

BİRLİK VE BERABERLİK VURGUSU

     Türkiye´nin dünyada hak ettiği yere geleceğine inandığını belirten Vali Ersin Yazıcı, "Türkiye´mizin birlik ve beraberliğini sürdürmesi halinde çok daha güçlü ve çok daha müreffeh bir ülke haline geleceği şüphe götürmez bir gerçektir. Bu birlik ve beraberliğin yarattığı güç ile Türkiye Cumhuriyeti´nin her geçen yılda daha da gelişip güçleneceğine olan derin inancımla, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı´nı en içten duygularımla kutlar, Gazi Mustafa Kemal Atatürk´ün aziz hatırası anısında, Kurtuluş Savaşı´nın şanlı şehitlerini, 15 Temmuz şehitlerini ve terörle mücadele ederken yaşamını yitiren şehitleri rahmet ve minnetle, kahraman gazileri de huzurlarınızda bir kez daha şükranla anıyor, teşekkürü borç biliyorum. Hepinizi saygı ve sevgiyle selamlıyorum. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun." şeklinde konuşmasını tamamladı.

     Öğrenciler tarafından okunan şiirler vatandaşlardan büyük alkış alırken, kutlamalar resmi geçit töreninin ardından son buldu.

RESMİGEÇİT TÖRENİ

     Resmigeçit töreni,  Garnizon Komutanlığı, Milli Savunma Üniversitesi Kara Astsubay Meslek Yüksekokulu, Bakım Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı Bando Takımı, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Balıkesir Şubesi,  Balıkesir Mehteran Takımı, sporcular, öğrenciler, yaya askeri birliklerin katılımıyla yapıldı. Büyük beğeni kazanan geçit töreni halkın coşkulu katılımıyla renkli görüntülerin objektiflere yansımasına sebep olurken, öğrencilerin geçişleri de büyük ilgi topladı.

CUMHURİYET COŞKUSU

Kuva-yi Milliye Meydanında düzenlenen törene, Vali Ersin Yazıcı, Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, Garnizon ve 9. Ana Jet Üs Komutanı Hava Pilot Tuğgeneral Kemal Turan, Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, Cumhuriyet Başsavcısı Sadık Bölek, Adli Yargı İlk Derece Mahkemesi Adalet Komisyon Başkanı Fatih Aksoy, Balıkesir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kerim Özdemir, Baro Başkanı Av. Erol kayabay, Vali Yardımcıları ile diğer protokol mensupları, adli ve askeri personel, siyasi parti temsilcileri, kurum müdürleri, öğretmenler, öğrenciler, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

30-10-2017  30-10-2017

30-10-2017  30-10-2017

30-10-2017  30-10-2017

30-10-2017  30-10-2017

30-10-2017  30-10-2017

30-10-2017  30-10-2017

30-10-2017  30-10-2017

30-10-2017  30-10-2017

30-10-2017  30-10-2017

30-10-2017  30-10-2017

 

Kasaplar Mahallesi Sındırgı Caddesi No 1/A Altıeylül / BALIKESİR - 0 266 277 10 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.