BALIKESİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Eğitimde Kalite Yolculuğu BENGİ Balıkesir’de Hayata Geçiyor

 Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı himayesinde gerçekleştirilen "Balıkesir Eğitimde Niteliği Geliştirme ve İzleme (BENGİ) Projesi" Balıkesir’de hayata geçiyor. 
Eğitimde Kalite Yolculuğu BENGİ Balıkesir’de Hayata Geçiyor

     Eğitimde kalite yolculuğu olan Balıkesir Eğitimde Niteliği Geliştirme ve İzleme Projesi (BENGİ) tanıtım toplantısı ve protokol imza töreni 07 Şubat 2017 Salı günü saat 10.30’da Balıkesir Altıeylül Yeni Öğretmenevi’nde gerçekleştirildi.

    Düzenlenen toplantı ve protokol imza törenine Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı, Garnizon ve 9. Ana Jet Üs Komutanı Hava Pilot Tuğgeneral Kemal Turan, Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, Balıkesir Cumhuriyet Başsavcısı Sadık Bölek, Adli Yargı İlk Derece Mahkemesi Adalet Komisyon Başkanı Fatih Aksoy, Balıkesir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kerim Özdemir, Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Özdemir, Baro Başkanı Av. Erol Kayabay, ilçe kaymakamları, ilçe belediye başkanları, fakülte dekanları, il müdürleri, oda temsilcileri, eğitim yöneticileri, hayırseverler, veliler ve öğrenciler katıldı.

   Toplantı saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı´nın okunması ile başladı. Bengi tanıtım filminin seyredilmesinin sonrasında İl Milli Eğitim Müdürümüz Şahan Çöker, BENGİ projesini tanıtan bir sunum gerçekleştirdi. 

BALIKESİR’İN EĞİTİMİNDE YEPYENİ BİR DÖNEM BAŞLIYOR

   İl Milli Eğitim Müdürümüz Şahan Çöker sunumuna, öncelikle BENGİ projesinin logosunun tanıtımıyla başladı. BENGİ isminin Balıkesir’i anlatan, bilinen ve derinliği olan bir marka olduğunu ifade etti. BENGİ projesinin Balıkesir genelinde 14 bin personel, 183 bin öğrenci ile birlikte eğitimin kalitesini artırmak amacıyla uygulanmakta olduğunu öğretmen ve öğrencilerimize büyük fayda sağlayacağını belirtti.

  Gelecek nesilleri 2023 vizyonuna göre yetiştirmek istediklerini sözlerine ekleyen İl Milli Eğitim Müdürümüz Şahan Çöker proje hakkında şu bilgilere yer verdi: “BENGİ’yi 4 ana başlık altında sayabiliriz. Akademik Başarı, Değerler Eğitimi, Sosyal-Kültürel-Sanatsal  Faaliyetler, Okul Aile ve Toplum Çalışmaları başlıkları altında toplayıp projelendirilen BENGİ’ye, hepimizin konuştuğu eğitim-öğretim ile ilgili her şeyi ekleyebiliriz.

BENGİ İZLENİLEBİLİR BİR SİSTEMDİR

     BENGİ’yi diğer projelerden ayıran en önemli özelliklerinden birisi de izlenebilir olması. Kurulan sistem üzerinden dijital olarak veri girişinin yapıldığı ve çalışmaların izlenebilindiği interaktif sistem olması. Her okul özeldir, her öğretmen özeldir. Özel şartları vardır. Biz BENGİ’de okulları, insanları, öğretmenleri, çocukları birbirleriyle yarıştırmıyoruz. Önce bütün çalışanlara diyoruz ki önce okulunuzun fotoğrafınızı çekin. Burada başlangıç noktalarını kendileri olarak belirliyor. Daha sonra bu yazılıma bahsettiğimiz dört ana başlık altında planını giriyor. Yani o okul öğretmenleriyle, müdürüyle, velileriyle, öğrencileriyle ay ay ne yapılacak bütün bunların planlarını giriyorlar. Yani tepeden biz bir şey önermiyoruz. Biz destek olmak için proje sunuyoruz ama okul kendi alanında planlamasını yapıyor. Biz ise yazılım üzerinden destek sağlıyoruz. Kısa bir süre önce Balıkesir’de yüzlerce projenin uygulandığını gördük. Bir kısmını kaymakamlar, belediyeler, öğretmenler yapıyordu. Ama bu projelerin çoğundan bizim haberimiz yok. BENGİ bu anlamda izlenilebilmesi ve eğitimin bütün paydaşlarına bir bütün halinde Balıkesir’de yapılanları gösteriyor olması açısından önemli.

     BENGİ ile gelişmeye en çok ihtiyacı olan okullara okul koordinatörlüğü sistemi uygulanır. Bu sistem kapsamında ilde Vali, İl Milli Eğitim Müdürü; ilçelerde Kaymakam ve İlçe Milli Eğitim Müdürü belirledikleri okullarda izleme ve koordinasyon çalışması yaparlar. Ayrıca kamu eğitim yöneticileri de periyodik olarak okulları ziyaret eder, velilerle yüz yüze temaslarda bulunarak eğitim öğretime destek olurlar.

ÖLÇMEDİĞİNİZ BİR ŞEYİ DEĞERLENDİREMEZSİNİZ

     Okul koordinatörlüğü sistemi hakkında bilgi veren Müdürümüz Şahan Çöker, “Okullarımızın kendilerini ve idarelerini biz olumsuz olarak adlandırmıyoruz ancak okulun bulunduğu sosyo-ekonomik anlamda bazı okullarımız gerek velileri gerek öğrencileriyle desteğe ihtiyaç duymaktadır. Burada pozitif ayrımcılık yapıyoruz. Bu tarz okullarımızı Kaymakamlarımıza, Belediye Başkanlarımıza, il eğitim yöneticilerimize bir şekilde zimmetleyerek okulla ilgilenmelerini sağlıyoruz. Yine öğrencilerimizin akademik başarıları ve diğer sorunları için özellikle 8.sınıf ve 12.sınıf öğrencilerimiz oldukça stresli ve heyecanlı bir ortamdalar. Öğrencilerimiz gerek sosyo-ekonomik şartları gerek psikolojik durumları çok farklılık icabet ettiğinden dolayı biz bu öğrencilerimizi kariyer danışmanlığı olarak birer öğretmenimize zimmetliyoruz. Bu konuda öğretmenlerimiz bu çocukların her türlü sorunlarıyla ilgilenecek ve müdahale etmemiz gereken yerde bizleri bilgilendirecekler. Ölçmediğiniz bir şeyi değerlendiremezsiniz. Onun için akademik başarı anlamında BENGİ bütün öğretmenlerimize destek oluyor.”

AMACIMIZ OKUMA ETKİNLİĞİNİ ÇOCUKLARIMIZIN HAYATINA TAŞIMAK

     BENGİ çocuklarımızda okuma alışkanlığını geliştirmeyi hedefliyor. İl genelinde tüm kademelerde kitap okuma alışkanlığını kazandırmak için okul yönetimleri tarafından yapılacak planlamayla haftada 2 gün 20’şer dakika okuma etkinliği yapılacak. Tabi burada amacımız etkinliği sadece sınıfta bırakmak değil. Çocuğun hayatına taşımak. Bu etkinliklere hepinizin katılmasını bekliyoruz. Okullarımızda kariyer sahibi başarılı şahsiyetlerle ilgili köşeler oluşturacağız, kariyer günleri düzenleyeceğiz. Okul yöneticileri ve öğretmenler tarafından veli ziyaretleri, veli görüşmeleri planlayacağız.” dedi.

    İl Milli Eğitim Müdürümüz Şahan Çöker konuşmalarının sonunda, BENGİ´nin eğitim adına yapacağımız her şeyi planlamak, birlikte çalışmak ve birlikte birbirimizden haberdar olmamızı sağlayan bir proje olduğunu belirterek teşekkür etti. 

EĞİTİMDE BİRÇOK PROJE HAYATA GEÇİRİLİYOR

   Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur eğitimin önemine vurgu yaptığı konuşmalarında müfredat programlarının yenilendiğini hatırlatarak, "Ezberci eğitimden uzaklaşmak için bir çaba var. Derslik sayısında önemli bir artış var. Bilişim Teknolojileri eğitimde etkin kullanılıyor. Eğitimde birçok proje hayata geçiriliyor. Özel eğitimde çok büyük başarılar sağlandı. Ancak şunu iyi biliyoruz : ´Daha iyi olmaya çalışmayan, iyi olarak da kalamaz´. Şehrimiz de eğitimin niteliğinin geliştirilmesi için topyekûn yeni bir motivasyona ve seferberliğe ihtiyaç var ve belli ki bugün bunun için buradayız. Bu konuda en önemlisi başta biz yöneticiler olmak üzere tüm paydaşların idealist olması bir zarurettir. Her çocuğumuz ailesi, öğretmenleri ve çevresi ile etkileşim içerisinde yetişir ve gelişir. Öyleyse bu ortamların gözden geçirilmesi önem arz etmelidir. Bu minvalde ilimizde veli ve yetişkin eğitimleri kurumsallaştırılmalı ve teşvik edilmelidir. Öğrencilerimize sosyal, sportif ve kültürel imkânlar sunulmalı ve bu hususta fedakârlıktan kaçınmamalıyız." dedi.

OKUMA SAATLERİNE AKTİF OLARAK KATILIN

   BENGİ projesi hakkında görüşlerini dile getiren Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı ise " BENGİ; Balıkesir´de eğitimin niteliğini artırmak için  yola devam projesidir. Biz her şeyin merkezinde olan insanın çocuk yaştan itibaren sorumlu kişileri olarak artı olarak ne üretebiliriz derdi ile yola çıkmaya gayret ettik. Bunu yaparken de artık modern çağın modern yönetim anlayışının bana göre zorunluluğu olan günümüzde de çalıştaylar yaparak ilgili kişi ve kurumları temsilen Ayvalık´ta toplandık ve eğitimin sorunlarını, neler yapabileceğimizi 2 gün boyunca üniversiteden gelen katılımcılarla tartıştık. Bu projede özellikle buradaki kurum ve kuruluşlardan şunu istiyorum: Bir takım değerlerin kazandırılması konusunda yardımlarınızı esirgemeyiniz. Bunu ülkeniz için yapın. Ben bütün belediye başkanlarımızdan okullarda okuma saati yapmalarını istiyorum. Her okula dokunmalarını istiyorum." dedi.

BU ŞEHRİN ÇOCUKLARI HER ŞEYİN EN GÜZELİNİ HAK EDİYOR

   Kitap okumanın önemine vurgu yapan Vali Yazıcı, "Sizlerin katılımıyla okuma ile ilgili bir seferberlik başlatılsın istiyorum. Etkileşim anlamında çocuklardan başlamasını istiyorum .Bu alışkanlığın çocukken başlaması lazım. Ülkemiz için vatanımız için bunu yapmamız lazım. Özel gayret istiyorum. Belediye başkanları okuma saatlerine katılsınlar. İnsana yapılan yatırım en büyük yatırım buna hakkımız var diye düşünüyorum. Tüm belediye başkanlarının her okulda okuma saati yapmasını istiyorum. Her okula dokunmasını istiyorum. Diğer kurum ve kuruluşların emniyetten, jandarmadan, sağlık teşkilatından, tarım teşkilatına kadar bütün arkadaşlarımın okulla tanışmasını istiyorum. Okuma saatlerine katılmasını istiyorum.  Lütfen beklemeyiniz. Okullarımıza çocuklarımıza dokununuz. Bu şehrin çocukları her şeyin en güzelini hak ediyor. Hep beraber seferber olalım istiyorum hep beraber bir şeyin ucundan tutarsak güzel bir sinerji oluşur. Çok güzel ve büyük sonuçlar alırız diye düşünüyorum. Olaylara insan odaklı bakalım."dedi.

KİTAPLARI ADRES GÖSTERİYORUZ

   Eğitimin daha da nitelikli hale gelmesi için hep birlikte çaba gösterdiklerini ifade eden Vali Yazıcı, "BENGİ çok kapsamlı bir eğitim projesi. Değerler eğitiminden, kurumlararası işbirliklerine; sosyal ve sanatsal faaliyetlerden; mesleki gelişim programlarına uzanan pek çok başlıkta uygulama alanı bulunuyor. Nihai amacımız, Balıkesir´in pırıl pırıl evlatlarının çok daha nitelikli eğitim almasını temin etmektir. Çocuklarımıza, daha iyi insan olmak için kitapları adres gösteriyoruz. "dedi.

BİRLİK VE BERABERLİK RUHUYLA BALIKESİR’DE EĞİTİME TOPYEKȖN DESTEK

   2016-2017 eğitim öğretim yılının 2.döneminde Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı liderliğinde Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ve 20 İlçe İlçe Belediyeler, Balıkesir Üniversitesi, 20 İlçe Kaymakamı, Balıkesir İl Emniyet Müdürlüğü, Balıkesir İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Balıkesir İl Müdürlükleri, STK’lar, diğer kamu kurum ve kuruluşlar, oda temsilcileri, eğitim yöneticileri, hayırseverler ve velilerin topyekȗn desteğiyle birlik ve beraberlik ruhu içerisinde hayata geçirilecek olan BENGİ Projesiyle Balıkesir’in eğitiminde yepyeni bir dönem başlıyor.

BENGİ İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLLERİNE İMZALAR ATILDI

     BENGİ projesi tanıtım toplantısında, Resmi ve Özel Temel Eğitim ve Ortaöğretim çağındaki öğrencilerimize milli, manevi, insani, ahlaki ve kültürel değerlerimizin benimsetilmesi onlara çağımızın gerektirdiği bilgi ve becerilerin kazandırılması amacıyla “BENGİ İş Birliği Protokolleri” imzalandı.

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNDEN İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜNE “MOBİL ÖZEL EĞİTİM ARACI”

    Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından alınan Mobil Özel Eğitim Aracının anahtarı Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur tarafından İl Milli Eğitim Müdürü Şahan Çöker’e teslim edildi.

    Mobil Özel Eğitim Aracının anahtarını teslim alan İl Milli Eğitim Müdürü Şahan Çöker, özel öğrencilerin mutluğunun her şeyden önemli olduğunu, öğrencilerin sağlıklı ve mutlu bir şekilde yolculuk yapabileceklerini dile getirerek Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur’a teşekkür etti.

07-02-2017  07-02-2017

07-02-2017  07-02-2017

07-02-2017  07-02-2017

07-02-2017  07-02-2017

07-02-2017

Kasaplar Mahallesi Sındırgı Caddesi No 1/A Altıeylül / BALIKESİR - 0 266 277 10 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.