BALIKESİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

GELECEĞİMİZ İÇİN EL ELE VERMEYE DEVAM EDECEĞİZ

         Vali Ersin Yazıcı BENGİ (Balıkesir Eğitimde Niteliği Geliştirme ve İzleme) Projesi kapsamında Altıeylül Organize Sanayi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesini ziyaret etti.      
GELECEĞİMİZ İÇİN EL ELE VERMEYE DEVAM EDECEĞİZ

 

          Ziyarette ilk olarak idareciler ve öğretmenlerle buluşan Vali Yazıcı, BENGİ Projesi ile ilgili değerlendirmede bulundu.

 

         Okul Müdürü Hasan Kılıç ve okul idarecilerinden eğitim ve öğretim çalışmaları hakkında bilgiler alan Vali Yazıcı, meslek liselerinin eğitim hayatının vazgeçilmezi olduğunu kaydetti. Meslek liselerine ihtiyacın çok olduğunu ifade eden Vali Yazıcı, meslek olmadan hiçbir iş olmayacağını, meslek liselerinin öğrencilere genç yaşta meslek bilinci kazandırdığını söyledi.

 

ÇOK DAHA İYİ OLMAK DURUMUNDAYIZ

         Mesleki yeterliliğe sahip, sanayide ihtiyaç duyulan kalifiye eleman ihtiyacının karşılanması bakımından meslek liselerinin öneminin büyük olduğunu ifade eden Vali Yazıcı, "Burada eğitim ve öğretim gören öğrencilerimiz, uygulamalı eğitimlerle bir meslek kazanıyorlar. Onun için bu alanda çok daha iyi olmak durumundayız." dedi.

 

ÜLKEMİZİ ULUSLARARASI ALANDA LİDER KONUMA GETİRECEKTİR

         Teknik ve meslek liselerinin uygulamalı eğitim yaparak öğrencilere meslek kazandıran okullar olduğunu söyleyen Vali Yazıcı, "Öğrencilerin sadece mesleki değil, kendi değerlerini de geliştirmeye çalışmaları, sizlerin de onlara velilerle işbirliği içerisinde tecrübelerinizi aktararak eğitim vermeniz gerekir. Okul yönetimi ve öğretmenlerin üzerine düşen görev ve sorumluluklar ise, çocukların kötü alışkanlıklarının tespit edilmesi ve çevreye duyarlı, sağlıklı nesil olarak yetişmelerini sağlamaktır. Hedefimiz; akademik başarının yanı sıra ahlaklı, özgüveni yüksek, çevresiyle barışık, insanı insan yapan değerlere sahip bir nesil yetiştirmek. Çocuklarımızı hem ara eleman yetiştirme hem de üniversiteye hazırlama konusunda eğitimcilerimiz çalışıyor. Bizler eğitime ve bilgiye önem veren bir toplumdan geliyoruz. En sevdiğimiz varlıklarımız olan öğretmenlerimizin yetiştirdiği öğrenciler ülkemizi uluslararası alanda lider konuma getirecektir." dedi.


SANAYİMİZE SİNERJİ GETİRECEK

         OSB bünyesinde kurulan Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerinin önemli olduğunun altını çizen Vali Yazıcı, "Bu okulda eğitim-öğretim gören öğrencilerin aldıkları mesleki eğitim ve elde edecekleri deneyim sayesinde işgücüne katılmaları daha kolay olacaktır. Bu okul, sanayimize sinerji getirecek, sanayimizi güçlendirecektir. OSB´lerin ve sanayinin ihtiyaç duyduğu nitelikli ara eleman ihtiyacını bu okullar karşılayacaktır. Aynı zamanda, öğrencilerin mezuniyet sonrası iş bulma şansını çok yüksek oranlara taşıyacaktır. "dedi.


KİTAP OKUMA SAATİ

         Toplantı sonrası Vali Ersin Yazıcı, Altıeylül Kaymakamı Oktay Kaya, İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Yıldız ve Altıeylül İlçe Milli Eğitim Müdürü İbrahim Çelik öğrencilerle birlikte kitap okuma saatine katıldılar. Daha sonra öğrencilerle sohbet eden Vali Yazıcı, çocukluk yıllarından öğrencilik yıllarına; günlük hayatından Valilik görevine kadar birçok konuda görüş ve düşüncelerini anlattı.

         Ülkenin kalkınıp gelişmesinde genç nesillere büyük görevler düştüğünü anlatan Vali Yazıcı, öğrencilerden buldukları her fırsatı okuyarak geçirmesini istedi.

 

BELİRLENMİŞ BİR HEDEF AYNI ZAMANDA ÇALIŞMALARIMIZDA YOĞUNLAŞMAYI SAĞLAR

         Hedeflere ulaşmada okumaya ve çok çalışmaya vurgu yapan Vali Yazıcı, "Hayatı anlamada kavramada başarılı olmak istiyorsak daha iyi anlayışa sahip olmak istiyorsak kitaplar bizim için önemli bir araç bunu değerlendirmemiz lazım. Sizlere tavsiyem çok kitap okuyun kendinizi geliştirin. Hayatta hiçbir neden okumamaya neden olmamalı. Çünkü okumak çok farkı bir şey. İnşallah başarılı olursunuz hedefinize ulaşırsınız. Hedef belirlemek sizlerin çalışmalarınızda neyi yapacağınızı, niçin yapacağınızı belirler. Belirlenmiş bir hedef aynı zamanda çalışmalarımızda yoğunlaşmayı sağlar. Sizler de inanıyorum ki bu noktada kendinize yakışan en büyük hedefleri koydunuz ve o uğurda gerekli çabayı sarf ediyorsunuzdur." dedi.

 

BU MESLEK FEDAKÂRLIK GEREKTİRİYOR

         Öğrencilerden gelen sorular üzerine Valilik Makamına kadar uzanan süreci de öğrencilerle paylaşan Vali Yazıcı, "Üniversite döneminde hem çalışıp, hem okudum. Ciddi bir deneyimdi benim için. Üniversite yıllarımda da kendime göre hedefler belirledim.  Bu meslek fedakârlık gerektiriyor. Mesai saati gözetmeksizin çalışmalısınız. Bizler, yasalarla belirlenen kurallar ve programlara uygun olarak halkımıza hizmet ederiz. Devlet kurumlarının uyumlu ve ahenkli bir şekilde işleyişinde valilerin koordinasyon görevi bulunuyor. "şeklinde ifade etti.

         Öğrencilerle uzun süre sohbet eden Vali Yazıcı, yöneltilen soruları içtenlikle cevaplandırarak, öğrencilere başarılar diledi.

 09-01-201809-01-2018

09-01-201809-01-2018 

 09-01-201809-01-2018

09-01-201809-01-2018

09-01-201809-01-2018

09-01-201809-01-2018

09-01-201809-01-2018

09-01-201809-01-2018

Kasaplar Mahallesi Sındırgı Caddesi No 1/A Altıeylül / BALIKESİR - 0 266 277 10 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.