BALIKESİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Geleneksel Çocuk Oyunları Şenliği İl Finali

        Balıkesir Valiliği, Balıkesir İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Balıkesir Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü iş birliği ile “Çık Dışarıya Oynayalım” projesi kapsamında 2014-2015 Eğitim Öğretim yılı “Geleneksel Çocuk Oyunları Şenliği” Balıkesir il finali programı ve ödül töreni Altıeylül Belediye Başkanı Zekai KAFAOĞLU, Altıeylül Belediye Başkan Yardımcısı Mesut ERAY, İl Milli Eğitim Müdürümüz Yusuf CENGİZ, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü İlhan ARSLAN, İŞKUR İl Müdürü Nazım BALCI, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Turhan DEMİRTAŞ, öğretmen ve öğrencilerin katılımıyla 02.06.2015 Salı günü saat 16.00’da Atatürk Yüzme Havuzu önünde gerçekleştirildi.
Geleneksel Çocuk Oyunları Şenliği İl Finali

GELENEKSEL OYUNLARI İLE ÇOCUKLARIMIZ ÖZ KÜLTÜRÜMÜZLE TANIŞMAKTADIR

          Altıeylül Belediye Başkanı Zekai KAFAOĞLU, “Geçmişini bilmeyen bir milletin geleceği olamaz. Çocuklarımıza da geçmişteki oyunlarımızı öğretmemiz geçmişe götürmemizin önemli olduğunu düşünüyorum. Şimdiki çocuklar bilgisayarda sanal oyunlarla zamanlarının birçoğunu geçiriyorlar. Bu geleneksel oyunlarımızın çocuklarımızın birbiriyle iletişim kurmasında birbiriyle tanışmasında, kaynaşmasında, fedakarlıkta, hasılı bizim öz değerlerimiz, öz kültürümüz olan kavramlarla tanışmasında çok önemli bir rol aldığını düşünüyorum. Bizler “Beş Taş” oynayarak “Seksek” oynayarak,”Sekmecik” oynayarak “Uzun Atlama” oynayarak yetiştik bunları yaşadık. Bundan dolayı da mutluyum. Bu organizasyonu önemsiyorum. Çocuklarımızın yeniden bu geleneksel oyunları öğrenerek birbiriyle dayanışmayı, kaynaşmayı, tanışmayı ve aralarındaki sevgi ve muhabbeti artırmaları noktasında faydalı görüyorum. Emeği geçen herkesi kutluyorum.” dedi.

2014-2015 YILI İTİBARİYLE 10 BİN ÇOCUĞUMUZ GELENEKSEL ÇOCUK OYULARINDA YER ALDI

         İl Milli Eğitim Müdürümüz Yusuf CENGİZ, “Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü ile Gençlik ve Spor Bakanlığımız arasında bir protokol imzalandı. Özellikle geleneksel çocuk oyunlarımızın gün yüzüne çıkarılması, özellikle çocuklarımızın bu oyunlarla tanıştırılması, daha sağlıklı olarak büyüyebilmesi amacıyla “Geleneksel Çocuk Oyunları Şenliği” 2013 yılından bu yana düzenleniyor. Bizim de çocukluğumuzda oynadığımız "Yağ Satarım Bal Satarım”, “Mendil Kapmaca”, “Dokuz Kiremit”, “Yakan Top” gibi geleneksel oyunlarla çocuklarımızı buluşturuyoruz. Bugün de burada bu oyunların finalini izleyeceğiz. Geçen yıl ve bu yıl itibariyle toplam 10 bin çocuğumuz bu oyunlarda yer aldılar. Yarışmalara katıldılar ve eğlendiler. Bu şenliğin hayırlı olmasını diliyor, hepinize saygı ve selamlarımı sunuyorum.” dedi.

ÇOCUKLRIMIZ GELENEKSEL ÇOCUK OYUNLARI İLE SANAL ORTAMDAN UZAKLAŞMAKTADIR

        Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü İlhan ARSLAN, konuşmalarında, “Bugün burada “Geleneksel Çocuk Oyunları Şenliği” adı altında sabah saatlerinden bu yana etkinlikler yapılıyor. Bu etkinliklerin başlangıcı aslında mart ayında bütün ilçelerimizde başlatıldı. Yaklaşık 7 bin civarında öğrencimiz bu etkinliklere katıldı. Bugün de final müsabakalarıyla bu etkinliklerimizi sonlandıracağız. Bizim neslimiz avantajlı bir nesildi. Tabi burada örneklerini gördüğümüz bütün çocuk oyunlarını biz çocukluğumuzda çok rahat bir şekilde oynayabiliyorduk. Bu oyunlar sayesinde arkadaşlıklarımız ve dostluklarımız pekişiyordu. Arzu ediyoruz ki burada sergilenen bu oyunları hem biz unutmayalım hatırlayalım hem de çocuklarımız hatırlasın. Bundan sonra gelecek nesillere aktarsınlar. Özellikle bu tür oyunlar çocukları, sanal ortamdan, bilgisayar başından uzaklaştırma açısından son derece önemlidir. Bu etkinliğe katkı veren herkese teşekkür ediyorum. Oyunlarda başarı sağlayan gençlerimizi kutluyorum. Sağlıklı, sıhhatli nesiller diliyorum.” sözlerine yer verdi.

        Balıkesir il finali programı Altıeylül Plevne Ortaokulu ile Havran Mehmet Uysal Büyükdere Ortaokulu arasında “Kaleli Yakan Top” final maçı ile devam etti. Müsabakanın kazananı  Havran Mehmet Uysal Büyükdere Ortaokulu oldu. 

ÖĞRENCİLER ÖDÜLLENDİRİLDİ

        20 ilçede 6 bin 777 kayıtlı öğrencilerimize eskiden oynadığımız geleneksel çocuk oyunlarımızdan olan “Yağ Satarım Bal Satarım”, “Mendil Kapmaca”, “Tombik (9 Kiremit)” ve “Yakan Top” olmak üzere 4 faklı branşlarda yapılan yarışmalar sonucunda ilçe birincilerinin ilimizde yapılan “Yakan Top” oyununda il finallerinde ilk dörde giren öğrencimize ödülleri takdim edildi. Diğer tüm öğrencilerimize Katılım Belgesi verildi.

 

Dördüncü olan Edincik Ortaokulu’na ödülü İŞKUR İl Müdürü Nazım BALCI tarafından verildi.

Üçüncü olan Gömeç Ahmet Karabaş Ortaokulu’na ödülü Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü İlhan ARSLAN tarafından verildi.

İkinci olan Plevne Ortaokulu’na ödülü İl Milli Eğitim Müdürümüz Yusuf CENGİZ tarafından verildi.

Birinci olan Havran Mehmet Uysal Büyükdere Ortaokulu’na ödülü Altıeylül Belediye Başkanı Zekai KAFAOĞLU tarafından verildi.

“Geleneksel Çocuk Oyunları Şenliği” İl Finali Halk Oyunları gösterisiyle sona erdi.

       Balıkesir İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak, yarışmalara katılan tüm çocuklarımızı kutluyor, çocuklarımıza destek olan idareci ve öğretmenlerimize teşekkür ediyoruz. 

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

Kasaplar Mahallesi Sındırgı Caddesi No 1/A Altıeylül / BALIKESİR - 0 266 277 10 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.