BALIKESİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

GÖRÜNMEYEN DÜNYADA YOLCULUK

TÜBİTAK 4004 Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları Destekleme Programı çağrısı kapsamında Balıkesir İl Millî Eğitim Müdürlüğü ve Balıkesir Üniversitesi ortaklığı ile yürütülen “Görünmeyen Dünyada Yolculuk: Deneyden Deneyime Bir Nanobilim Entegrasyon” projesinin açılış töreni Balıkesir Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Konferans Salonunda gerçekleştirildi.
GÖRÜNMEYEN DÜNYADA YOLCULUK

16 Temmuz 2018 Pazartesi günü saat 10:30’da Fen Edebiyat Fakültesi Konferans Salonunda gerçekleştirilen açılış törenine Valimiz Sayın Ersin Yazıcı, Balıkesir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kerim ÖZDEMİR, Balıkesir İl Millî Eğitim Müdürü Yakup YILDIZ, Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Mehmet Ali Aşuk, öğretim üyeleri, idareci, öğretmen ve öğrenciler katıldı.

16-21 Temmuz 2018 tarihleri arasında Balıkesir Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesinde icra edilecek “Görünmeyen Dünyada Yolculuk: Deneyden Deneyime Bir Nanobilim Entegrasyon” projesi ile ilimizdeki fen lisesi öğrencilerinin; nanobilim ve nanoteknoloji konularına ilgisini çekmek ve onlarda farkındalık oluşturmak hedeflenmektedir.

Balıkesir Üniversitesi Fen/Edebiyat Fakültesi Fizikokimya Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Doğan yürütücülüğünde gerçekleştirilecek eğitimlerde; Prof. Dr. Ümit Çakır, Prof. Dr. Hilmi Namlı, Doç. Dr. Yasemin Turhan, Doç. Dr. Onur Turhan, Doç. Dr. Pınar Turan Beyli,  Öğretim Görevlisi Berna Koçer Kızılduman, Öğretim Görevlisi Dr. Mehmet Emin Diken, Öğretim Görevlisi Zeynep Bicil, Öğretim Görevlisi Ersin Yanmaz, Öğretim Görevlisi Uğur Yalnız ve Rehber Fatih Pehlivan eğitmen olarak görev alacak.

GELECEĞİN AZİZ SANCAR’LARINI YETİŞTİRİYORUZ

Nanoteknolojinin geleceğin bilim dünyasındaki önemini belirten İl Millî Eğitim Müdürümüz Yakup Yıldız: “Balıkesir Üniversitemiz ile iki hafta önce ‘Matematik ve Sanat’ adında bir projeye imza atmıştık. İki hafta sonra öğrencilerimizi üniversite ile bütünleştirerek yeni bir projede ortaklaşa çalışmak, “Görünmeyen Dünyada Yolculuk” adı altında böyle güzel bir projeye imza atmış olmak bizim için bir mutluluk vesilesi. Üniversitemiz ile inşaallah daha nice güzel projelere imza atacağız. Projenin hayata geçirilmesindeki değerli katkıları nedeniyle Prof. Dr. Mehmet Doğan Hocamın şahsında Balıkesir Üniversitesi´nin tüm değerli öğretim üyelerine, akademisyenlerine teşekkürü bir borç biliyorum.

Bizler; matematikten geometriye, astronomiden tıbba kadar birçok bilim dalında yüzyıllarca adından söz ettirmiş bir medeniyetin temsilcileriyiz. Ve inşallah hedefimiz yine dünyada ilimde, irfanda söz sahibi olmak. İnşaallah sizler sayesinde yarınlarımız çok daha güzel olacak; ilimde, irfanda yine en önde olacağız. Sizler arasından daha nice Aziz Sancar’ların yetişeceğine yürekten inanıyorum.” dedi.

 

HER ÖĞRENCİMİZ FARKLI NİTELİK VE YETENEKLERE SAHİPTİR

Bu Proje ile öğrencilerin bilime karşı farkındalıklarının gelişmesinin hedeflediğini ifade eden Vali Yazıcı, "Gençleri çok iyi değerlendirmeliyiz çünkü geleceği bunlar inşa edecek. TÜBİTAK 4004 projeleri kapsamında yürütülmüş bu projede, öğrencilerin hem yaparak-yaşayarak öğrenme hem de aktif öğrenme ilkelerine göre bir öğrenme süreci yaşamaları hedeflenmiştir. Projeye dayalı bilimsel çalışmaları gerçekleştirdiğimiz takdirde öyle inanıyorum ki Balıkesir, ülkemizin ve bölgemizin bilim, sanat ve kültür merkezi haline gelecektir. Öğrencilerin bilimsel çalışmalara ve arayışlara yöneltilmesinin çok önemli olduğunu düşünüyorum. Bu ve benzeri projeler öğrencilere bilimi, bilimsel düşünceyi ve araştırmayı aşılayıp sevdirmek açısından çok önemli. Her öğrencimiz farklı nitelik ve yeteneklere sahiptir. Öğrencilerimizin potansiyellerini en üst seviyede kullanmalarını sağlamalı, topluma en yararlı şekilde hizmet etmelerine vesile olmalıyız. Bu projeye destek verenlere teşekkür ediyorum."dedi.

BİZİM EN ÖNEMLİ GÜNDEMİMİZ EĞİTİMDİR

Geleceğe dair hedef belirlemeleri noktasında öğrencilerin sağlıklı kararlar vermelerinin önemli olduğunu belirten Vali Yazıcı, "Bizim en önemli gündemimiz eğitimdir.  Hepimiz bir ekip ruhu içinde hareket edeceğiz. Sizlerle birlikte var gücümüzle Balıkesir´de eğitimi geliştirmek, eğitimin kalitesini ve seviyesini yükseltmek için çalışıyoruz. Birlikte hareket edilirse, başarıya giden yoldaki engeller kolay aşılır. Çocuklarımız için daha doğru kararlar alırız." dedi.

Karesi Şehit Turgut Solak Fen Lisesi, Edremit Şehit Mustafa Serin Fen Lisesi ve Altıeylül Özel Açı Fen Lisesinden 41 öğrencinin katılımlarıyla gerçekleştirilecek etkinlikler; 21 Temmuz 2018 Cumartesi günü Yay/ada Alışveriş Merkezinde gerçekleştirilecek sertifika töreni ile sona erecek.

17-07-201817-07-201817-07-201817-07-201817-07-201817-07-201817-07-201817-07-201817-07-201817-07-201817-07-201817-07-201817-07-201817-07-201817-07-201817-07-201817-07-201817-07-2018

Kasaplar Mahallesi Sındırgı Caddesi No 1/A Altıeylül / BALIKESİR - 0 266 277 10 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.