BALIKESİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Hayat Boyu Öğrenme Halk Eğitimi Planlama ve İşbirliği Komisyon Toplantısının Birincisi Yapıldı

    2015-2016 Eğitim Öğretim Yılı 1. İl Hayat Boyu Öğrenme Halk Eğitimi Planlama ve İşbirliği Komisyonu toplantısı yapıldı.
İl Hayat Boyu Öğrenme Halk Eğitimi Planlama ve İşbirliği Komisyon Toplantısının Birincisi Yapıldı

    2015-2016 Eğitim Öğretim Yılı 1. İl Hayat Boyu Öğrenme Halk Eğitimi Planlama ve İşbirliği Komisyonu toplantısı, İl Hayat Boyu Öğrenme, Halk Eğitimi Planlama ve İşbirliği Komisyonu, resmi, özel ve sivil toplum kuruluşları ile Hayat Boyu Öğrenme alanında işbirliği ve koordinasyonu sağlamak, etkinlikleri birlikte planlamak ve uygulamaya koymak, hizmet tekrarı ve kaynak israfını önlemek, verimliliği artırmak amacıyla Vali Yardımcısı Mehmet ŞAHİN’in başkanlığında, İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf CENGİZ ve kurum müdürlerinin katılımıyla 13 Ekim 2015 Salı günü saat 14.00’da Altıeylül Yeni Öğretmenevi’nde gerçekleştirildi.

    Toplantı, saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

    Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü’nün kısaca tanıtım sunumunun ardından İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Turhan DEMİRTAŞ bir konuşma yaptı.

"BAĞIMLILIKLA MÜCADELE" KONUSUNDA MAYIS 2015’TEN İTİBAREN 189 SEMİNER DÜZENLENDİ

      İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Turhan DEMİRTAŞ konuşmalarına, İl Hayat Boyu Öğrenme, Halk Eğitimi Planlama ve İş Birliği Komisyonu ile ilimizdeki Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğüne bağlı kurumların geçen dönem yaptığı çalışmalar ve İl Milli Eğitim Müdürlüğünün Hayat Boyu Öğrenme bürosu olarak Şubat 2015-Eylül 2015 döneminde yapılan çalışmalar hakkında bilgi vererek başladı.

     İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Turhan DEMİRTAŞ konuşmalarını, “İlimizde ‘Bağımlılıkla Mücadele’ konularında 12.sınıflardan başlamak üzere 358 Rehber Öğretmenimiz tarafından tüm öğrencilerimize, velilerimize Mayıs 2015’ten itibaren 189 seminer ve kurslar düzenlenmiş olup 6881 kişi bu seminerlerden yararlanmıştır. Bu çalışmalarımız bu yıl da aynen devam edecektir.

 “0-18 YAŞ AİLE EĞİTİMİ” KURSUNDAN 1355 VELİMİZ YARARLANDI

       Bandırma, Gönen, Edremit, Karesi ve Altıeylül ilçelerimizdeki toplam 199 Sınıf öğretmeni, Anasınıfı ve Rehber öğretmenimiz Bakanlığımız tarafından açılan 5’er günlük “0-18 Yaş Aile Eğitimleri” hizmet içi kursundan yararlandılar ve halen 500’ün üzerinde bu kurslardan yararlanmak isteyen öğretmenimizin müracaatları bulunmaktadır. “0-18 Yaş Aile Eğitimi” kursları sonucunda başta Gönen ilçemiz ağırlıklı olmak üzere toplam 1355 velimiz yararlanmıştır.

12.SINIF ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK YAZ DÖNEMİNDE “DESTEKLEYİCİ VE YETİŞTİRİCİ KURSLARI” AÇILDI

       Bir diğer çalışmamız da dershanelerin kapanmasıyla oluşabilecek boşluğu doldurma adına Bakanlığımız Destekleyici ve Yetiştirici Kursların açılması yönünde talimatları doğrultusunda birçok okulumuzda yaz döneminde dahi özellikle 12.sınıf öğrencilerine yönelik kurslarımız açılmıştır. 2015-2016 eğitim öğretim yılında açılması yönünde çalışma takvimi yayınlanmıştır. Bu bağlamda geçen yıl yapılan destekleyici ve yetiştirici kurslarımıza devam eden ilimizdeki tüm 8. ve 12.sınıf öğrencilerimize Büyükşehir Belediyemizce soru bankası ve konu anlatımlı test kitapları dağıtılmıştır. Buradan başta Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Ahmet Edip Uğur beyefendi olmak üzere tüm çalışanlarına ve Orman Bölge Müdürlüğüne teşekkür ediyorum. Ayrıca, ‘Okullar Hayat Olsun’ projesi kapsamında okullarımız ders dışı zamanlarda da kapıları açık kalmış mahalle sakinleri okul bahçelerimizden dinlenme, eğlenme ve kütüphanelerinden de yararlanmışlardır.

         Toplantının önümüzdeki 6 ay içerisinde yapacağımız çalışmalara ışık tutması bizlere kılavuz olması amacıyla;  ildeki resmî, özel ve sivil toplum kuruluşları ile hayat boyu öğrenme alanında iş birliği ve koordinasyonu sağlamak, etkinlikleri birlikte planlamak ve uygulamaya koymak, hizmet tekrarı ve kaynak israfını önlemek, verimliliği artırmak olarak amacımızı belirtiyor, katılımınızdan dolayı teşekkür ediyor, saygılar sunuyorum.” sözleriyle tamamladı.

"OKULLAR HAYAT OLSUN" PROJESİYLE OKULLARIMIZ GECE GÜNDÜZ ÇALIŞIYOR

       İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf CENGİZ konuşmalarında, “Bu komisyonun diğer Halk Eğitim Planlama komisyonlarından bir farkı var. Hayat Boyu Genel Müdürlüğü istihdam edildikten ve Yönetmeliğimiz değiştikten sonra ve Balıkesir Büyükşehir olduktan sonra bu komisyon bir anlamda üst komisyon üyeliği görüyor. Şu anda 20 ilçe merkezimizde Hayat Boyu Öğrenme faaliyetleri sürdürülüyor. Biz daha çok ilin Hayat Boyu Öğrenme planlamalarını, Halk Eğitim planlamalarını üst komisyon olarak yerine getiriyoruz. Dolayısıyla, sizlerle, kurumların en üst temsilcileriyle bir araya gelmek, sorunlarımızı konuşmak, birlikte neler yapabileceğimizi planlamak bizim açımızdan çok önemli. O nedenle burada sizlerin görüşlerinizi çok önemsiyoruz. İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Halk Eğitim Müdürlüğü olarak kendi içimizde çalışmalarımızı gerçekleştiriyoruz. Ancak sizlerle işbirliği olduğunda daha güzel işler yaptığımızı görüyoruz. Bu anlamda katkılarınızdan dolayı hepinize teşekkür ediyorum.

       Bakanlığımızın, “Okullar Hayat Olsun” projesiyle okullarımız sadece 8.00 -17.00 arası açık olmaması 7 gün 24 saat cıvıl cıvıl olması, eğitim alanına dönüşmesi, otopark olarak kullanılmaması sağlandı.  

OKULLARIMIZDA % 80 ÖĞRENCİ GURUBUMUZ ŞU ANDA “DESTEKLEME VE YETİŞTİRME KURS” LARIMIZA DEVAM EDİYOR

       Bu yıl çok önemli bir döneme giriyoruz. 1 Eylül 2015 tarihi itibariyle dershane kavramı artık tarih oldu. Dershanelerin kapatılması konusu sosyal sorumluluk hareketidir. Bu tarihten itibaren Balıkesir’de Destekleme ve Yetiştirme Kursları açtık.  “Destekleme ve Yetiştirme Kursları” nı çok önemsiyoruz. Özellikle İl Müdürleri Toplantılarında Milli Eğitim Bakanımız Nabi AVCI ve Müsteşarımız Yusuf TEKİN’ in ısrarla bu Destekleme ve Yetiştirme Kurslarına ivme kazandırılması bu kursların aktif hale gelmesi ve tüm öğrencilerin bu kurslardan yararlanması noktasında bize devamlı telkinleri olmaktır. 12. Sınıflara ve mezun öğrencilerimize yönelik olarak Halk Eğitim Müdürlüklerimizle bu kurslarımızı düzenliyoruz. 2015 yılında %30 öğrencimiz lisansa, %30 öğrencimiz ön lisansa yerleştirdik. Mezunlarımızla ilgili çalışmalarımızı yürütüyoruz. Okullarımız da öğretmenlerimiz bu kurslarımızı veriyorlar. Ara sınıflarımızda da kurslarımızda da 40 bine yakın öğrencimiz devam ediyor. Okullarımızda % 80 öğrenci gurubumuz şu anda “Destekleme ve Yetiştirme Kurs” larımıza devam ediyor. Biz de sizlerden kurum olarak bu kurslara özellikle hafta sonu kurslarına sahip çıkmanızı destek olmanızı istiyoruz.

      2014 yılında Halk Eğitim Kurslarına devam eden kursiyer sayısında Türkiye İkincisi, verilen sertifika çalışmasında da Türkiye Dördüncüsü olduk. Bu konuda çalışmalarından dolayı arkadaşlarıma teşekkür ediyor, bu başarının devamını diliyorum.

      Önümüzdeki günlerdeki Öğrenme Şenlikleri düzenleyeceğiz. Sizlerden bu konuda da katkı istiyoruz.

“BEŞİKTEN MEZARA KADAR İLİM ÖĞRENİNİZ” FELSEFESİNİ DÜSTUR EDİNDİK

     İŞKUR ile istihdam çalışması ve “Bağımlılıkla Mücadele” konusunda, “0-18 Yaş Aile Eğitimi” çalışmamız da devam etmektedir. Tek hedefimiz öğrencilerimiz. Bizler 5-18 yaş gurubunun eğitim öğretimini üstlenmiş bir kurumuz. “Beşikten mezara kadar ilim öğreniniz” felsefesini düstur edinmiş insanlarız. Buradaki görüşler ve koordinasyon ve iş birliği çok önemli.  Sadece öğrencilerimiz değil, öğretmenlerimiz ve velilerimizle hep birlikte yürüyerek çocuklarımızın eğitimini en üst seviyeye yükseltmek. Teşekkür ediyorum.” sözleriyle noktaladı.

BİRBİRİMİZE DESTEK OLUP KAYNAŞARAK, DAYANIŞARAK ÇALIŞMALARIMIZA DEVAM EDECEĞİZ

      Vali Yardımcısı Mehmet ŞAHİN kendisini tanıtarak başladığı konuşmalarını, “ Hepimiz bir zincirin halkasıyız. Birbirimize destek olup kaynaşarak, dayanışarak çalışmalarımıza devam edeceğiz. Teşekkür ediyorum.” sözlerine yer verdi.

       2015-2016 Eğitim Öğretim Yılı 1. İl Hayat Boyu Öğrenme Halk Eğitimi Planlama ve İşbirliği Komisyonu toplantısı kurum müdürlerinin sorularını cevaplandırılması ardından sona erdi.

 

  

  

  

  

  

Kasaplar Mahallesi Sındırgı Caddesi No 1/A Altıeylül / BALIKESİR - 0 266 277 10 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.