BALIKESİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Ali Tatlı'nın "12 Mart İstiklâl Marşı'nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü" Mesajı

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Ali Tatlı'nın

Millî şairimiz Mehmet Akif Ersoy'un kaleme aldığı ve aziz milletimizin hissiyatına tercüman olan İstiklâl Marşı'mız ruhtur, heyecandır, hikmettir. Azmin ve inancın maddeye üstünlüğünü ispat eden Kurtuluş Savaşı'nın cesaret kaynağıdır. Şanlı mazimiz, kahramanlık destanımız, kimliğimizdir. Asırlardır istiklâli tüm hücreleriyle özümsemiş milletimizin, hak bildiği yolda korkusuzca ilerlerken karşısına çıkacak olanlara "Hangi çılgın bana zincir vuracakmış şaşarım!" dizeleriyle adeta meydan okumasıdır. Her satırı bir rehberlik, bir uyarı ve öneridir.

Büyük şair, mütefekkir Mehmet Akif; İstiklâl Marşı´yla milletimizin hürriyet mücadelesini ve ezelden ebede yürüyüşünü destanlaştırarak herkesin hislerine tercüman olmuş ve bu mücadeleyi ölümsüzleştirmiştir. Mehmet Akif´in, İstiklâl Marşı´nı milletimizin bağrından çıkan kahraman ordumuza ithaf etmesi, onun alçakgönüllülüğünü ve vatanseverliğini en güzel biçimde ortaya koymaktadır. İşte millî mücadele, Akif´te de var olan bu ruhla kazanılmıştır.

Kıymetli Meslektaşlarım, Sevgili Çocuklarım;

Bu topraklar bizlere kolay bir şekilde vatan olmadı. Her karış vatan toprağının koynunda; gençliğini, hayallerini, umutlarını bizler için terk eden binlerce vatan evladı yatıyor. Aldığımız her nefeste, attığımız her adımda bu kutlu emaneti geleceğe taşımak için daha çok çalışacağız. Akif'teki insan, vatan ve millet sevgisini, dürüstlüğü, ahde vefayı, sözüne sadakati, mücadele ruhunu, kahramanlığı rehber edineceğiz. Milletimizin istikbal namesi olan bu kıymetli eseri kulaklarımız ile değil kalbimizle duyarak her mısrasını aklımıza, kalbimize ve karakterimize nakşedeceğiz.

Bu duygu ve düşüncelerle, milletimizin ortak sesi ve vicdanını temsil eden İstiklâl Marşı'mızın kabulünün 102. yıl dönümünü kutluyorum. Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile silah arkadaşları başta olmak üzere istiklâl mücadelemizin tüm kahramanlarını ve "Allah bu millete bir daha İstiklâl Marşı yazdırmasın!" diyerek vatan ve hürriyet sevdasını, mısralara bir hattat gibi nakşeden büyük şair Mehmet Akif Ersoy'u rahmet ve minnetle anıyorum.

Akif'in "Alınlar terlesin, derhal iner mev'ud olan rahmet/ Nasıl hasir kalır tevfiki hak ettim diyen millet" mısralarında bizlere seslendiği gibi alınları terleyen, vatanına âşık, üreten, sorgulayan, ahlaklı gençler yetiştirmeye devam etme temennisiyle...

 

Ali TATLI

İl Millî Eğitim Müdürü

                                                                                                                                                                                    

Kasaplar Mahallesi Sındırgı Caddesi No 1/A Altıeylül / BALIKESİR - 0 266 277 10 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.