BALIKESİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İMKB MTAL´ den Meslek Tanıtım Günleri ve Bilim Şenliği

       İMKB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi “Meslek Tanıtım Günleri ve Bilim Şenliği”, Valimiz Sayın Mustafa YAMAN, Karesi Belediye Başkanı Yücel YILMAZ, Karesi Kaymakamımız Ahmet ERDOĞDU, Balıkesir İl Milli Eğitim Müdürümüz Yusuf CENGİZ, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü İlhan ARSLAN, İŞKUR İl Müdürü Nazım BALCI, Karesi İlçe Milli Eğitim Müdürü Ramazan KONAKBAY, Şube Müdürü İslam AKTEPE, İMKB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdür Vekili  Zeki GENİŞ, okul müdürleri, öğretmen ve öğrencilerin katılımıyla 25 Mayıs 2015 Pazartesi günü saat 14.00’da  İMKB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Spor Salonu’nda bilimseverlerin ziyaretine açıldı.
İMKB MTAL´ den Meslek Tanıtım Günleri ve Bilim Şenliği

       Program saygı duruşu ve ardında İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

        İMKB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdür Vekili  Zeki GENİŞ yaptığı açılış konuşmasına “Meslek Tanıtım Günleri ve Bilim Şenliği” nin üç ana bölümden oluştuğunu dile getirerek emeği geçenlere teşekkür ederek başladı. Program hakkında bilgi vermesinin ardından, “ Okulumuz 2007 yılından bu yana farklı robot yarışmalarına katılarak dereceler elde etmiştir. Ancak ilimizde şu ana kadar böyle bir yarışma tertip edilmemiştir. Arzumuz önümüzdeki yıl ilimizde bölge çapında robot yarışmasının düzenlenmesidir.” sözleriyle konuşmalarını tamamladı.

BU FUARLAR ÖĞRENCİLERİMİZ İÇİN ÇOK ÖNEMLİDİR

       Valimiz Sayın Mustafa YAMAN konuşmalarında,   “Öğrencilerimizin bilimsel ufuklarını açmak için en önemli çalışmalardan biri, TÜBİTAK´ın desteklediği eğitim ve bilim fuarıdır. Bilim fuarı sergisinin amacı; ortaöğretim öğrencileri arasında bilimsel katkıyı sağlamak, üretici ve yaratıcı fikirleri ortaya çıkararak diğer öğrencilerin arasında bir farkındalık oluşturarak yeni fikirleri paylaşmaktır. Bu fuarların öğrencilerimiz için çok önemli olduğunu düşünüyorum. Gelecekte öğrencilerimizin, bilimsel anlamda daha iyi araştırma yapacaklarına, yeni yeni buluşlar elde edeceklerine inanıyorum. Bu tür bilim fuarları ve mesleki tanıtım günleri, öğrencilerimizin vizyonunu genişleten, ileriye farklı bir gözle bakmalarını sağlayan, onların bakış açılarını zenginleştiren, geliştiren önemli çalışmalardır.

      Bu vesileyle projeleri ile fuara katılan ve katkı sağlayan öğrencilerimize ve öğrencilerimize ayrıca emeği geçen herkese teşekkür ediyor, başarılarının devamını diliyorum.” sözleriyle konuşmalarını tamamladı.

BU TÜR ÇALIŞMALAR OKULLARIMIZIN ÇOK YÖNLÜ GELİŞİMİNE KATKI SAĞLAYACAKTIR

Balıkesir İl Milli Eğitim Müdürümüz Yusuf CENGİZ konuşmalarında, “Türkiye’nin geleceği, eğitimden ve bilgiyle donanmış genç nesillerin yetiştirilmesinden geçer. Bunda da mesleki eğitimin payı oldukça büyüktür. Gençlerin mesleki teknik eğitime yönlendirilmesi gerekir. İlimizde bulunmakta olan 65 Mesleki Teknik Anadolu Lisesi’nde 26 bin 573 öğrencimiz öğrenim görmekte olup bu okullarımızda 2 bin 319 öğretmenimiz görev yapmaktadır. Meslek lisesi okullarının Türkiye’deki okullaşma oranı hedefi % 65 iken ilimizde meslek lisesi okullarının okullaşma oranı ise şu an  % 55’tir.

      Bizim en büyük sermayemiz çocuklarımıza, böyle fırsatlar verildiğinde gayet başarılı çalışmaların ortaya çıkabileceğini görmekteyiz. Bu çalışmalar ilimizde okullarımızın çok yönlü gelişimine katkı sağlayacağı gibi okullarımızdaki öğrencilerin de ufkunu sürekli olarak geliştirmektedir.

       Hedefimiz, orijinal bilgi üreten ve yüksek vasıflı kaliteli insanlar yetiştiren eğitim kurumlarıyla ürettiği bilgiyi teknolojiye dönüştüren bir Balıkesir’dir. Meslek Tanıtım Günleri ve Bilim Şenliği’nde emeği geçen başta idarecilerimize, danışman öğretmenlerimize, öğrencilerimize teşekkür eder, saygılar sunarım.” sözlerine yer verdi.

OKULLARIMIZA DESTEĞİMİZ SÜRECEKTİR

       Karesi Belediye Başkanı Yücel YILMAZ, “Belediye olarak bizim en önemli görevimiz yatırımları bölgemize çekmektir. Meslek Lisesinin bitiren ve Meslek lisesine kayıt yaptıran 45 öğrencimizi Almanya’da eğitime göndereceğiz. Almanya’ya gidecek öğrencilerimiz eğitim alacaklar. Bu güne kadar olduğu gibi bundan sonra da okullarımıza desteğimiz sürecektir.” sözleriyle konuşmalarını tamamladı. 

BİZİM EN TEMEL GÖREVİMİZ MESLEK SEÇİMİNDE GENÇLERE YARDIMCI OLMAK

      İŞKUR İl Müdürü Nazım BALCI konuşmalarında, “İŞKUR olarak bizim en temel görevlerimizden biri meslek seçimi konusunda gençlere yardımcı olmak, yol göstermek. Çünkü yanlış meslek seçiminin topluma verdiği zararı iyi biliyoruz. Biz mesleği en iyi tanıtacak olan kişinin o mesleğin ustaları aracılığı ile seminerler eşliğinde tanıtacağız. Şenliklerde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

     Balıkesir İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Karesi Belediyesi, İşkur ve GMKA destekleriyle İMKB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin eşgüdümünde tüm meslek liselerinin katılımıyla gerçekleşen “Meslek Tanıtım Günleri ve Bilim Şenliği”, Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri tanıtımı için okulumuz spor salonu bahçesine

Kurtdereli Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi,

100.Yıl Mesleki Teknik Anadolu Lisesi,

Pamukçu Çok Programlı Anadolu Lisesi,

Organize Sanayi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi,

Mimar Sinan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi,

Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi,

Hüma Hatun Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi,

Fahri Kiraz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi,

Vehbi Bolak Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi,

Hacıilbey Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi,

Gazi Mustafa Kemal Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi,

Sosyal Güvenlik Kurumu,

Balıkesir Çalışma ve İş Kurumu,

Güney Marmara Kalkınma Ajansı,

Rehberlik ve Araştırma Merkezi olmak üzere 15 adet stant hazırlandı.

       Meslek Liseleri alanlarının, GMKA okullarla ilgili projelerinin, İşkur da meslek tanıtımını yaptığı  “Meslek Tanıtım Günleri ve Bilim Şenliği”nde Meslek Liseleri ile ilgili broşürler RAM tarafından hazırlandı.

İMKB MESLEKİ TEKNİK VE ANADOLU LİSESİ BİLİM FUARINDA 35 FARKLI PROJE SERGİLENDİ

        Ev sahipliğini İMKB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin yaptığı “Bilim Şenliği”nde İMKB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin Elektrik Elektronik – Gıda ve Matbaa alanlarının yanı sıra  kültür dersi öğrenci ve öğretmenlerine ait 35 farklı proje okulumuz spor salonunda sergilendi.

 ÖĞRENCİLER, VALİMİZ SAYIN MUSTAFA YAMAN’A PROJELERİNİ TANITTILAR

       35 farklı projenin sergilendiği stantları gezen Valimiz Sayın Mustafa YAMAN, Karesi Kaymakamımız Ahmet ERDOĞDU, Balıkesir İl Milli Eğitim Müdürümüz Yusuf CENGİZ ve beraberindekilere, öğrenciler, sunumlarla projelerini ve eserlerini tanıttılar.

      İMKB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi “Meslek Tanıtım Günleri ve Bilim Şenliği” 26-27 Mayıs 2015 tarihlerinde meslek Tanıtım seminerleri ve 27 Mayıs 2015 Çarşamba günü saat 14.00’de ana jet üssü  uçuş gösterisi yapacaktır. Program 28 Mayıs 2015 Perşembe günü son sınıf öğrencilerinin mezuniyet töreni ile son bulacaktır.

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

Kasaplar Mahallesi Sındırgı Caddesi No 1/A Altıeylül / BALIKESİR - 0 266 277 10 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.