BALIKESİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Karesi Umut Özel Eğitim İlk/Ortaokulu Özel Öğrencilerinden Anlamlı Etkinlik

   “3 Aralık Dünya Engelliler Günü” münasebetiyle  Karesi Umut Özel Eğitim İlk/Ortaokulunun özel öğrencileri tarafından anlamlı bir etkinlik düzenlendi.
Karesi Umut Özel Eğitim İlk/Ortaokulu Özel Öğrencilerinden Anlamlı Etkinlik

     3 Aralık günü, engelli olarak tanımlanan bireylerin haklarına dikkat çekmek, verilen hizmet ve hakların niteliğini artırmak amacıyla 1992 yılında Birleşmiş Milletler’in aldığı bir kararla, "3 Aralık  Dünya Engelliler Günü" olarak ilan edilmiştir. Tüm Dünyada olduğu gibi Ülkemiz de 3 Aralık ‘Engelliler Günü’ olarak kutlanmaktadır.

     Karesi Umut Özel Eğitim İlk/Ortaokulunun düzenlediği etkinliğe katılan, Karesi Kaymakamı Abdülkadir Demir,  Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Karesi İlçe Jandarma Komutanı Refika Taş, İl Milli Eğitim Müdürümüz Yakup Yıldız, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Hüseyin Aşık, Karesi İlçe Milli Eğitim Müdürü Ramazan Konakbay ve eğitim yöneticileri, öğrencilerin “3 Aralık  Dünya Engelliler Günü”nü kutladı ve öğrencilerle bir süre sohbet etti.

EĞER İNSANIN YÜREĞİNDE SEVGİ VARSA AŞAMAYACAĞI ENGEL YOKTUR

     “3 Aralık Dünya Engelliler Günü” olduğunu ve takvim yaprağındaki bir gün değil hergün engellileri hatırlamanın, birlikte olmanın çok önemli olduğunu belirten İl Milli Eğitim Müdürümüz Yakup Yıldız konuşmalarının devamında asıl engelin sevgisizlik olduğuna inandığını dile getirdi. “Eğer insanın yüreğinde sevgi varsa aşamayacağı engel yoktur. Öğrencilerimizin gözlerindeki o sevgiyi görmekteyiz. O anlamda tüm velilerimizin ve öğrencilerimizin sevgiyle birçok engeli aştığına bizler şahidiz. İnşallah öğretmenlerimizin gayretleriyle de çok daha iyi noktalara erişeceğiz. Bu programda bizlerle birlikte olan Sayın Kaymakamımıza, Karesi Belediye Başkanımıza,  Karesi İlçe Jandarma Komutanımıza, il müdürlerimize teşekkür ediyorum.” dedi.

ŞEHRİN ENGELSİZ BİR ŞEHİR OLMASI İÇİN ÇALIŞIYORUZ

     Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz konuşmalarına, “3 Aralık Dünya Engelliler Günü”nü kutlayarak başladı. “Yerel yönetici olarak şehrin her şeyine hakim olmamız gerekiyor. Herkesin yaşayabileceği bir şehir oluşturmamız gerekiyor. Şehrin engelsiz bir şehir olması için bizden önce çalışan arkadaşların yaptıklarına neler ekleyebiliriz diye dert edindik. En çok şunu fark ettik. Gönüllere girmek gerekiyor. Onların farkına varmak gerekiyor. Varlığınızı hissettirmeniz gerekiyor. Ailelerimizle ve buna ihtiyaç duyan öğrencilerimizle neler yapabiliriz diye defalarca bir araya geldik. Şu anda çalışmalarımız devam ediyor. Kaymakamlığımız ile İl Milli Eğitim Müdürlüğümüze teşekkür ediyorum.” sözlerine yer verdi.

HEPİMİZ BİRBİRİMİZİN FARKINDA OLMAK ZORUNDAYIZ

    Karesi Kaymakamı Abdülkadir Demir konuşmalarında, 3 Aralık gününün çok önemli olduğunu belirterek “Anlayışlar değiştikçe kelimelerin manaları da değişiyor. Engellilerimiz özel insanlar. Alınan eğitim birtakım zorlukları kolaylaştırıyor. Bu zorluk ve sıkıntıları yaşayan ailelerimiz yaşadıkları ortamlarda fazlasıyla görüyorlar. Ama en büyük zorluk milleti bir sine kabul etmemektir. Hepimiz birbirimizin farkında olmak zorundayız. Farkında olalım ki farklı yaşayalım. Ne zaman farkında oluyoruz, iş başımıza gelince farkında oluyoruz.  Yokluğun ne zaman farkına varıyoruz, varlık elimizden gidince farkına varıyoruz. Sağlığın ne zaman farkında oluyoruz, sağlığımız elimizden gidince.   Dostluğun ne zaman farkına varıyoruz, dost elden gidince. Farkında olmak kısmı çok önemli. Asıl engellilik farkında olmayan engel. Toplum bir sine. Toplumda değişik değişik haller var. O halleri anlamak lazım. Özel insanlar da o hallerden bir tanesi. Özel insanlarımızın yaşamını kolaylaştırmamız lazım. Her şeyden ziyade insan olmalıyız. Karesi Belediyemize, İl Milli Eğitim Müdürlüğümüze hassasiyetlerinden dolayı çok teşekkür ediyorum.” dedi.  

ÖZEL ÖĞRENCİLERDEN MUHTEŞEM GÖSTERİ

     Karesi Umut Özel Eğitim İlk/Ortaokulu öğrencilerinin  “3 Aralık Dünya Engelliler Günü”  kapsamında birbirinden güzel okudukları şiir ve tiyatro gösterileri davetliler tarafından büyük beğeni aldı.

      Balıkesir İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak, bir insanın engelli olması onun diğer insanlar gibi yaşaması, çalışması ve de başarılı olmasına bir engel teşkil etmeyeceğinin bilinciyle tüm engelleri aşma azim ve kararlılığına sahip herkesin “3 Aralık Dünya Engelliler Günü”nü yürekten kutluyoruz.

 04-12-2017  04-12-2017

04-12-2017  04-12-2017

04-12-2017  04-12-2017

04-12-2017  04-12-2017

04-12-2017  04-12-2017

04-12-2017  04-12-2017

04-12-2017  04-12-2017

04-12-2017  04-12-2017

04-12-2017  04-12-2017

04-12-2017  04-12-2017

 

Kasaplar Mahallesi Sındırgı Caddesi No 1/A Altıeylül / BALIKESİR - 0 266 277 10 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.