BALIKESİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Meb Müsteşarı Doç.Dr.Yusuf Tekin Balıkesir’de Eğitim Camiası İle Buluştu

       MEB Müsteşarı Doç.Dr.Yusuf TEKİN, Balıkesir’i ziyaretlerinde “İl Yöneticileri Toplantısı” ile “Bandırma İlçe Eğitim Yöneticileri Toplantısı” na katılarak öğretmenlerle bir araya geldi. Samimi bir sohbet havasında gerçekleşen ziyaret ve toplantılara, MEB Müşaviri Ercan DEMİRCİ, MEB Strateji Geliştirme Başkanı Veysel ERDEL, Balıkesir Milletvekili Sema KIRCI, Balıkesir İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf CENGİZ eşlik ettiler.
Meb Müsteşarı Doç.Dr.Yusuf Tekin Balıkesir’de Eğitim Camiası İle Buluştu

     Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Doç. Dr. Yusuf TEKİN ilk olarak Eğitim Yöneticileri kahvaltıda bir araya geldi. İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf CENGİZ burada İl Milli Eğitim Müdürlüğünün çalışmalarını, faaliyetlerini ve projelerini bir sunum halinde dile getirdi. Adından Balıkesir Valisi Mustafa YAMAN’ı ziyaret etti.

    Balıkesir Öğretmenevi ve Akşam Sanat Okulu’ nda Saat 10.00’da gerçekleştirilen “İl Yöneticileri Toplantısı”na, Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Doç. Dr. Yusuf TEKİN, MEB Müşaviri Ercan DEMİRCİ, MEB Strateji Geliştirme Başkanı Veysel ERDEL, Balıkesir Milletvekili Sema KIRCI, İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Cengiz,   Maarif Müfettişleri Başkan ve Yardımcıları, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcıları ve Şube Müdürleri, İlçe Milli Eğitim Müdürleri, Karesi ve Altıeylül Şube Müdürleri, Okul Müdürleri ve Okul Aile Birliği Başkanları katıldı.

     Toplantı, saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

KUVA-Yİ MİLLİYE ŞEHRİ BALIKESİR’E HOŞ GELDİNİZ, ŞEREF VERDİNİZ 

    İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf CENGİZ, açılış konuşmalarına, ”Balıkesir, hem coğrafi konumu hem de değerleriyle Türkiye’nin incisi, tarih sahnesinde önemli bir yere sahip Karesi Beyliği’nin başkenti, Zağnos Paşa, Ayşebacı, Seyit Onbaşı, Kurtdereli Mehmet Pehlivan, İmam Birgivi, Ali Şuuri, Hasan Basri Çantay, Üçpınarlı Hüseyin, Ömer Seyfettin gibi ilim ve kültür sahasına değer katan ve ismini zikredemediğimiz daha nice önemli şahsiyetlerin yetiştiği yerdir. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasına Kuva-yi Milliye ruhunu Alacamescit’te ateşleyerek öncülük etmiş, Milli Mücadele kazanılıncaya kadar da sürdürmüş Milli Şairimiz merhum Mehmet Akif Ersoy’un da iltifatına mazhar olmuş, Kuva-yi Milliye şehri Balıkesir’e hoş geldiniz, şeref verdiniz.” sözleriyle başladı. Ardından “İnsana yapılan yatırım en büyük yatırımdır.” sözleriyle devam ettiği konuşmalarını Balıkesir’in eğitim ve öğretim alanında “Gelecek 3 yılda ilk 10’a, 10 yıl içinde ilk 3’e girebilmek”  ve “İkili öğretimden tekli öğretime geçebilmek” hedeflerini gerçekleştirmek için çalıştıklarına değindi. 2023, 2053, 2071 hedeflerini yakalamak için eğitimin kalitesini her yıl biraz daha artırıp bu doğrultuda birçok eğitim faaliyetine de öncülük ederek özgün ve ilgi çekici projelerle geleceğe yol gösteren çalışmalar gerçekleştirme çabasında olduklarını belirterek Ülkemize ve tarihi Balıkesir’imize layık güzel bir nesil yetiştirmek arzusu içinde olduklarını dile getirdi. Naif ve bilge kişiliğiyle yön veren, vizyon oluşturan Milli Eğitim Bakanımız Sayın Prof.Dr. Nabi Avcı’ya, eğitim ile ilgili konularda duyarlılığını ortaya koyarak her daim iyiden ve doğrudan yana olan ve biz eğitimcilere büyük güç vererek desteklerini esirgemeyen Sayın Müsteşarımız Doç.Dr. Yusuf TEKİN’e teşekkür ederek konuşmalarını tamamladı.

BALIKESİR’İMİZİN EN GÜZEL YATIRIMLARA SAHİP OLMASI HEDEFLERİMİZ ARASINDADIR

   MEB Strateji Geliştirme Başkanı Veysel ERDEL, konuşmalarında öncelikle toplantının milletimize, memleketimize ve Balıkesir’imize hayırlı olmasını temenni ederek başladı. “MEB Strateji Geliştirme Başkanlığı olarak Milli Eğitim Bakanlığının en başta stratejik planın hazırlanması, yatırımlarının en güzel şekilde planlanması, bütçe harcamalarının en etkili, en verimli bir şekilde takip edilmesi ve Bakanlığımıza mali konularda rehberlik ve danışmanlık yapılması görevleri Strateji Geliştirme Başkanlığımızın ukdesinde olup bu çerçevede Balıkesir’imiz gerek yatırımların gerek bütçe yatırımlarının en etkili ve en verimli bir şekilde değerlendirildiği, yatırımlarımızın en hızlı bir şekilde hayata geçtiği, velilerimizin ve öğretmenlerimizin ve bütün eğitim camiamızın memnuniyetinin en üst düzeyde olduğu illerimizden birisidir. Ülkemizin 81 vilayeti olmak üzere yatırımlar konusunda en üst düzeyde imkanlar sağlamak için çalışıyoruz. Bundan sonra da Balıkesir’imizin en güzel yatırımlara sahip olması hedeflerimiz arasında olacaktır. Başta okul aile birliklerimiz olmak üzere öğretmenlerimiz, velilerimiz, okul müdür ve müdür yardımcılarımız, eğitim camiamızın en üst seviyeye çıkması için çalışmalarını sürdürmekte biz de Bakanlık olarak en üst desteği vermekteyiz.” sözleriyle konuşmalarını tamamladı.

BİZİM İHTİYACIMIZ OLAN SORGULAYAN, ÖĞRENMEYE AÇIK, VİCDANLI BİR NESİL

    Balıkesir Milletvekili Sema KIRCI, eğitimde her şeyin para ile olmadığını dile getirerek başladığı konuşmalarını, “Okullarımızda akıllı tahtalarımız var ama bizim ihtiyacımız olan sorgulayan bir nesil, öğrenmeye açık bir nesil. Ama her şeyden önce kan gölüne dönmüş bir dünyanın ortasında asıl ihtiyacımız olan vicdanlı bir nesil. İşte bunu siz yapacaksınız. Sizlerle beraber yürüyen öğretmenlerimiz yapacak. Sizlerin koluna yürüyerek yürüdüğünüz anne babalarınız yapacak. Bölge milletvekili olarak sizden küçük bir ricam olacak. Evlatlarımıza ne olur vicdan verin. Vicdanlı bir nesil olmayı öğretelim onlara. Birbirini seven çocuklar olmayı öğretelim. Onlara belki de binalarla akıllı tahtalarla vermeyeceğimiz çok fazla değer var. Değerlerimizi anlatalım. Düştüğü zaman elinden tutmasını öğretelim. Dalga geçmemeyi, alay etmemeyi, zaaflarla insanları yaralamamayı öğretelim. Birbirimize kol kanat germeyi öğretelim. Kardeşliği öğretelim. Belki o zaman bizim verdiğimiz kaynakların, ayırdığımız bütçelerin, yaptığımız binaların bir ruhu olur. Elbette biz eğitime çok önem veriyoruz fakat eğitimin tek başına hiçbir şey başaramadığının da farkındayız. Bugün dünyada çok eğitimli insanların ne kadar cahilleştiğinin de farkındayız. O yüzden gönülleriyle yürüyen muhabbetleriyle yola çıkmış bir neslin inşası sizin ellerinizden geçecek. Ben bu güzel ekibi, çok büyük başarılara imza atacak ekibi, sevgi ve hürmetle selamlıyorum. Evlatlarımız size emanet, geleceğimiz size emanet, siz de Allah’a emanetsiniz. Allah yar ve yardımcınız olsun. Sevgiler, hürmetler.” sözleriyle tamamladı.

BU ÜLKENİN ÇOCUKLARI, BU ÜLKENİN GELECEĞİ BİZLERE EMANET 

   Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Doç. Dr. Yusuf TEKİN konuşmalarında, “2013 yılı Mayıs ayından bu güne Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarıyım. O yıldan bu güne eğitim öğretim yılının başladığı ve bittiği ayları biz ülke genelinde il il dolaşarak yıl sonunda, bir yılı nasıl geçirdik, yeni yılda da neler yapacağız, nasıl bir hareket kabiliyetimiz olacak, neleri hayat geçirmeyi düşünüyoruz, bunları istişare ediyoruz. Sonra elde ettiğimiz verileri merkezde kendimizce bir politika üretmeye çaba sarf ediyoruz. Eğitim öğretim yılının başladığı bu yıl da Türkiye’deki il sayısının üçte birine bizzat gittim. Bütün illere Müsteşar yardımcısı ve genel müdür düzeyinde arkadaşlarımız gidiyorlar. Sizleri dinleyelim, bizim doğru diye bildiğimiz ve hayata geçirmek istediğimiz ama taşrada uygulama itibariyle yanlış anlaşılabilecek yanlış sonuçlar verebilecek bir durum var mıdır, bunları paylaşalım değerlendirmelerini yapalım istiyoruz. Bu ülkenin çocukları, bu ülkenin geleceği bize emanet. Kendi çocuklarımızın gelecekleri ile ne kadar ilgileniyorsak, bize emanet edilen bu çocukların gelecekleri ile de o kadar ilgilenmemiz gerekiyor. Kendi çocuklarımız için reva görmediğimiz bir şeyi başkasının çocuğuna da reva görmememiz gerekiyor.

BALIKESİR DE ÖZELLİKLE SON 10 YILDA ÇAĞ ATLADI

    İl Milli Eğitim Müdürümüz sabah Balıkesir’in eğitimle ilgili göstergelerini bir sunumla bizimle paylaştı. Hiç de şaşırmadık. Somut göstergeler açısından Türkiye’nin diğer illerinde olduğu gibi Balıkesir de özellikle son 10 yılda çağ atladı. Hepimiz çocukluğumuzu bir hatırladığımız da 60 kişilik sınıflarda okuduğumuzu biliriz. Bugün somut göstergeler itibari ile bakıldığında derslik başına düşen öğrenci sayısı öğretmen başına düşen öğrenci sayısı itibariyle dünyada bu konuda önde olan ülkelerle yarışabilir durumdayız.

DERSLİK BAŞINA DÜŞEN ÖĞRENCİ SAYIMIZ DAHA DA AZALACAK

    2016 yılı itibariyle Milli Eğitim Bakanlığımıza YÖK ile beraber Milli gelirimizin %20’si ayrılmaktadır. Bu çok büyük bir rakam. Bütün bu süreçle birlikte Türkiye’nin her tarafında yatırımlarımız tamamlandıktan sonra öğrencilerimiz açısından öğretmenlerimiz açısından çok daha müreffeh bir tablo ortaya çıkacak. Derslik başına düşen öğrenci sayımız daha da azalacak. Öğretmen başına düşen öğrenci sayımız daha da azalacak.

ÖĞRENCİ 3 AY DERSHANEYE GİDİYOR, SONRA BİRDENBİRE BENİM ÖĞRENCİM OLUYOR

   Son olarak 2 yılda yaptıklarımızla ilgili olarak birkaç hususu sizinle paylaşayım. Birincisi okullarımızın ve özellikle öğretmenlerimizin bir itibar problemi vardı. Çocuğu ilkokuldan alıyorsunuz 12 yıl boyunca bir çocuğu eğitiyorsunuz, yetiştiriyorsunuz, iyi gününde kötü gününde yanında oluyorsunuz, çocuk 12. Sınıfa geliyor 3 ay dershaneye gidiyor, sonra birdenbire biri çıkıp diyor ki bu çocuğu ben yetiştirdim, benim öğrencim. Bu en basit tabiriyle emek hırsızlığıdır. Emeğe, öğretmenime ve okuluma saygısızlıktır. Okullarımızın ve öğretmenlerimizin itibarlarının geri alınması için alınması gereken tedbirler nelerdir bunlarla ilgili çalışmalarımızı yaptık. Öğretmenlerimizin dershane öğretmenleri ile kıyaslanması hata, bir saygısızlık idi. Dershanelerin kapanması ile çocuklarımız nezdinde öğretmenlerimiz yeniden itibarlarını kazanmaya başladılar.

    Bunun dışında öğretmenlerimize itibarlarını kazandıracak bir sürü tedbir aldık. Özlük hakları, ek ders, 3600 ek gösterge ile ilgili olarak Maliye Bakanlığı ile ülkenin bütçe olanakları ile ilgili değerlendirmeler yapıyoruz.

ÖĞRETMEN VE ÖĞRENCİLERİMİZE ZORLA KILIK KIYAFET DAYATAN MANTIKTAN UZAKLAŞTIK

      Bir diğer yandan öğretmen ve öğrencilerimize zorla kılık kıyafet dayatan mantıktan uzaklaştık.

ÇOCUKLARIMIZIN İHTİYAÇ DUYDUĞU HER NE DERS VAR İSE O DERSTEN DESTEKLEME VE YETİŞTİRME KURSU AÇILABİLİR

      Bizler çocuklarımızı birer test çözen makineler robotlar olmasını istemiyoruz. Kendi çocuğumuzun spor yapmasını, bir sanatla uğraşmasını veya en az bir müzik aleti çalmasını istiyorsak bu ülkenin bütün çocukların da aynı donanıma sahip olmasını temin etmekle mükellefiz. Çocuklarımızın ihtiyaç duyduğu her ne ders var ise okullarımız o dersten destekleme ve yetiştirme kursu açılabilir.

BİZ BU ÜLKENİN GELECEĞİ İÇİN ÇALIŞIYORUZ

      Özel okulların önündeki engelleri de kaldırdık Nitekim bu yıl yaklaşık 18 milyon öğrencimiz var. Bu sayının yaklaşık 1 milyon 100 bini özel okula gidiyor. 2013’te bu rakam 500 bin civarındaydı. Özel okul sayımız önümüzdeki yıl 10 bine çıkmak üzere. Özel okulların artması kamunun yükünü minimize edecektir. Biz bu ülkenin geleceği için çalışıyoruz.” sözlerine yer verdi.

      Millî Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Sayın Doç. Dr. Yusuf TEKİN, “İl Yöneticileri Toplantısı” nın sonunda Öğretmenlerin MEB ile ilgili sorularına açıklık ve samimiyetle cevap vererek hiç bir soruyu geri çevirmedi.

MEB MÜSTEŞARI SAYIN DOÇ.DR.YUSUF TEKİN’DEN SUSURLUK ŞEKER İLKOKULU’NA ZİYARET

      Susurluk Şeker İlkokulu Müdürü Haydar ÇETİNKAYA’nın Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Sayın Doç.Dr.Yusuf TEKİN’i Twitterdan okuluna davet etmesi üzerine Susurluk Şeker İlkokulu’na ziyarette bulunan Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Sayın Doç.Dr.Yusuf TEKİN  burada öğretmenlerle tek tek tanıştı ve bir süre sohbet etti. Öğretmenlerin kendilerine yönettikleri soruları samimi bir şekilde cevaplandırdı.

     Susurluk Şeker İlkokulu ziyaretine,  MEB Müşaviri Ercan DEMİRCİ, MEB Strateji Geliştirme Başkanı Veysel ERDEL, Balıkesir Milletvekili Sema KIRCI, İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf CENGİZ, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcıları Ahmet CENGİZ ve Hüseyin AŞIK da eşlik etti. Toplu fotoğraf çekiminin ardından Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Sayın Doç.Dr.Yusuf TEKİN  Susurluk Şeker İlkokulu’ndan ayrıldı.

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

Kasaplar Mahallesi Sındırgı Caddesi No 1/A Altıeylül / BALIKESİR - 0 266 277 10 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.