BALIKESİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Müdürlüğümüz İle Müftülük Arasında “Değerler Eğitimi” Protokolü İmzalandı

       Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın hem toplumsal hem de evrensel değerlerini yaşayan ve yaşatan bireyler olması amacıyla Milli Eğitim Bakanlığına bağlı örgün ve yaygın eğitim kurumlarında değerler eğitimine dair seminerler verilmesi için İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve İl Müftülüğü arasında iş birliği protokolü İl Milli Eğitim Müdürlüğü Toplantı Salonu’nda imzalandı.
Müdürlüğümüz İle Müftülük Arasında “Değerler Eğitimi” Protokolü İmzalandı

      İmza protokolüne, İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Cengiz, İl Müftüsü Turgut Açari, İl Müftü Yardımcıları, Necati Kara, Ramazan Topcan, Ahmet Hilmi Yazar, Altıeylül İlçe Müftüsü İbrahim Türedioğlu, Karesi İlçe Müftüsü Fahri Sağlık, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcıları Turhan Demirtaş, Ahmet Cengiz, Mustafa Uras,  İl Milli Eğitim Şube Müdürleri Rabiye Kahraman, İslam Aktepe, Fatih Aka, Ferhan Şahin, Fahri Acar ve Müftülük personeli  katıldı.

   Protokol imza töreni öncesinde İlimizde “Değerler Eğitimi” konusunda 2013-2015 yılları arasında yapılan çalışmalar hakkında Nermin Yaşar bir sunum gerçekleştirdi.

EN BÜYÜK DEĞERİMİZ ÇOCUKLARIMIZDIR

      İl Müftüsü Turgut Açari, Altıeylül ve Karesi Müftülüğümüzle birlikte değerler eğitimi konusuna farklılık katmak için bu iş birliğinde yer aldıklarını dile getirerek “Kur’an-ı Kerim’de Cenab-ı Allah verilen nimetlerin sayılamayacak kadar çok olduğunu ifade ediyor. Bir aileye de en büyük nimet çocuktur. En büyük değerlerimiz, istikbalimiz onlardır. Biz çocuklarımıza milli ve manevi değerlerimizi ne kadar güzel verirsek sonunda da istemeye yüzümüz olur diye düşünüyoruz. Diğer yandan da kurumlar arası birlik, beraberlik, yardımlaşma, koordinasyon içinde bilgi ve tecrübeleri paylaşma kavramlarına önem veriyoruz. Hz. Ali’nin ifade ettiği gibi ‘Çocukları sizin döneminize göre değil onların yaşayacağı çağa göre yetiştirin’ tavsiyesine uyarak istikbalimiz olan gençlere bir katkımız olsun diye arzu ettik. İl Milli Eğitim camiası olarak sizler çocuklarımızın bilgi, teknik, fizik, kimya, matematik dersleriyle beyinlerini, din kültürü ve ahlak dersiyle de gönülleri doyurmaya çalışıyorsunuz. Bizler de gençlerimize katkı sağlamak istedik. Bu iş birliğimizin hayırlı olmasını diliyor emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” sözlerine yer verdi.

PEYGAMBER AHLAKIYLA YETİŞEN NESİLLER HEDEFLİYORUZ

     Törende İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Cengiz, 2013-2014, 2014-2015 eğitim öğretim yıllarında Değerler Eğitimi faaliyetlerini ilimizde ve ilçelerimizde yürüttüklerini dile getirerek, ilk yıl 125 okulda, ikinci yıl 165 okulda toplamda 300 okulumuzda bu projeyi gerçekleştirdiklerini ve fazlasıyla karşılığını aldıklarını ifade etti. Çocuklara değerler temasının 129’unu vererek onları bu temalarla tanıştırdıklarını ve bir farkındalık oluşturduklarını sözlerine ekledi.

    Dünyadaki değerlerin erozyonu sonucunda oluşan değerler eğitimine de değinen İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Cengiz, İlimizde yürütülen değerler eğitimi ile peygamber ahlakıyla yetişen nesiller hedeflediklerini ve bu yönde çalışmalar yaptıklarını ve büyük bir katılımla 1. Çocuk Kongresi’ni düzenlediklerini belirtti. Ardından, “Değerler eğitimini, ahlak ve karakter eğitimini en iyi anlatacak ve yansıtacak grup olan İl Müftülüğümüze, İl Milli Eğitim camiamıza değerli katkıları için teşekkür ediyor, bu iş birliğinin devam etmesini diliyorum.” sözleriyle konuşmalarını tamamladı.

    Konuşmaların ardından, Balıkesir İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Balıkesir İl Müftülüğü arasında gençlerimizin ve çocuklarımızın toplumsal ve evrensel değerler kazanmalarını ve kişiliklerini her yönüyle geliştirmelerini sağlamak, onları değerlerle yaşamayı yaşam biçimi haline getirmiş bireyler olarak yetiştirmek, temel insani özellikleri kazanmalarını sağlamak, değerlerimize karşı duyarlılık oluşturmak ve onları davranışa dönüştürmek, toplum tarafından kabul gören değerlerin uygun okul ortamı oluşturularak geliştirilmesi, pekiştirilmesi, hayatta rehberlik edecek ahlaki değerlerle donatılmış öğrencilerin yetiştirilmesi, okul ve çevresindeki sosyal yaşamın ahlaki ve etik değerlere uygun olarak şekillenmesi ve öğrencilerde ahlaki bir topluluk bilincinin oluşturulması amacıyla Milli Eğitim Bakanlığına bağlı örgün ve yaygın eğitim kurumlarında değerler eğitimine dair seminerler verilmesi için "Değerler Eğitimi" İş Birliği protokolü imzalandı. 

OKULLARIMIZDA HER AY DEĞERLER EĞİTİMİ SEMİNERLERİ DÜZENLENECEKTİR

     “Saygı ve Sevgiye Değer Bir Varlık Olarak İnsan (İnsan ve mahiyeti, insan ve değerler, kendine saygı, büyüklerine saygı, öğretmenlere saygı, farklılara saygı, hoşgörü, sevgi ve vefa), Aile ve Toplum (Aile, toplum ve tarih bilinci, millet olarak değerlerimiz, yardımlaşma, misafirperverlik), Ahlak ve Değerler (Ahlak, temizlik, güzel gören güzel düşünür, güzel düşünen hayattan lezzet alır), İnsanın Sorumluluğu ( Eğitim ve öğretimde başarının sırları, iletişim, empati, gençliği bekleyen tehlikeler ve çözüm önerileri, kitle iletişim araçları ve değerler), Sabır (sabır, hastalık ve musibetin anlamı), Adalet (adalet, dürüstlük , başkalarına adil olurken haklarını da bilmek), Hayat ve Anlamı – Kültür ve Sanat (Hayatı Anlamak ve Anlamlandırmak, yaşama sevinci, bir hayat gerçeği: ölüm ve ötesi, dil, tarih, edebiyat ve müzik), Dua ve İbadet (İnancın bireysel ve toplumsal hayata etkileri, dua ve ibadetin hayatımızdaki yeri, ramazan ayı ve oruç, peygamber sevgisi), İktisat, Kanaat ve Şükür (İktisat ve İsraf, kanaatkar olmak, nimetlere şükür)” konularında Milli Eğitim Bakanlığına bağlı örgün ve yaygın eğitim kurumlarında her ay seminerler verilecektir.

    

 

08-12-2015  08-12-2015

08-12-2015  08-12-2015

08-12-2015  08-12-2015

08-12-2015  08-12-2015

Kasaplar Mahallesi Sındırgı Caddesi No 1/A Altıeylül / BALIKESİR - 0 266 277 10 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.