BALIKESİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Müdürümüz "Yeni Türkiye" Programının Canlı Yayın Konuğu Oldu

        Balıkesir İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf CENGİZ  Tv100 kanalı "Yeni Türkiye " programının canlı yayın konuğu oldu. Sözlerine tüm İslam aleminin Miraç Kandilini kutlayarak başladı. Kendisini kısaca tanıtarak İl Milli Eğitim Müdürlüğüne kadar gelen eğitim süreci hakkında bilgi verdi. Balıkesir´de görev yapan tüm öğretmenlerle gurur duyduğunu belirterek Balıkesir´in değişen ve gelişen eğitim durumu, Fatih projesi, hayırseverler ile devlet tarafından yapılan ve yapımı devam eden yatırımlar hakkında  açıklamalarda bulundu.
Müdürümüz

   İl Milli Eğitim Müdürümüz Yusuf CENGİZ, kendisini tanıtmasının ardından Balıkesir İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün çalışmaları hakkında bilgi verdi.

BALIKESİR’DE 20 İLÇEMİZDE 185 BİN ÖĞRENCİMİZE 13 BİN 670 ÖĞRETMENİMİZ EĞİTİM VERMEKTEDİR.

    Balıkesir çok geniş bir coğrafya. 20 ilçemizde Anaokulu, ilkokul, ortaokul, lise ve meslek liselerinde okuyan toplam 185 bin öğrenci ile 3 bin 670 öğretmenim var. Milli Eğitim Bakanlığı, Milli Eğitim Müdürlüğü olarak misyon olarak, 5-18 yaş grubu öğrenciye hizmet etmekle yükümlüyüz. Biz buradaki çocuklarımızın en iyi eğitimi alması için çalışan bir hizmet sektörüyüz. Balıkesir bu noktada çok şanslı. Öğretmen sirkülasyonu ve sayısı açısından çok fazla. Doğu Bölgesi ve  İç Anadolu’daki iller gibi öğretmen ihtiyacımız yok. 1000 tane öğretmen fazlamız var.

BALIKESİR’DE GÖREV YAPAN ÖĞRETMENLERİMİZLE GURUR DUYUYORUM

   Ben öğretmenimle gurur duyuyorum. Onlar nitelikli personeller, çalışkan insanlar. Biz, Balıkesir’deki bu öğretmenlerimizle onlarca yüzlerce proje yapıyoruz. Bunların çoğu basında yer almasa da gerçekten Ayvalık’tan  Bandırma’ya, Marmara Adası’ndan Sındırgı’ya, Dursunbey’den Balya’ya  bütün öğretmenlerim çok büyük bir gayretle çalışıyorlar. Ben hepsiyle gurur duyuyorum. Aday öğretmenimizde 65 yaşına gelmiş öğretmenimde de motivasyon görüyorum. İnşallah çok güzel işler yapacağız. Balıkesir’i de 2 yıldır söylediğim akademik başarı anlamında ilk 10’da olmasını sağlamak uzun vadede ilk 3’te yer alabilmek. Bu noktadaki vizyon cümlemizden kesinlikle vazgeçmeyeceğiz.

İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ YUSUF CENGİZ BALIKESİR MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ’NÜN İLÇE İLÇE YATIRIMLARI HAKKINDA BİLGİ VERDİ

    Özellikle 2015 yılı itibariyle söyleyecek olursak eğitim alanında çok büyük mesafeler aldık. Sadece 2014-2015 yılı yatırımlarımın tutarı 237 milyon. Bu devasa bir rakam. Belki Balıkesir’in bu güne kadar eğitim yatırımlarında okul yapımında görmediği bir rakam. Tabi ki 2002’ye kadar yatırım var. Üretilen projeler daha ucuz ve daha kısa sürede nasıl yapabiliriz anlayışıyla çalışılmış. Ancak 2002 yılı itibaren günümüze kadar müthiş bir artış vardır. 6 bin derslikten 9 bin dersliğe yükselmişiz. Yüzde 50’lik bir artış var. Bu sene de çok daha fazla yatırımlara başlayacağız. Bunlar 15 tirilyonlarla ifade edeceğimiz rakamlar. Bu yatırımlardan;

ALTIEYLÜL İLÇESİ:

Balıkesir Altıeylül ilçesine de Mehmet Akif Ersoy ilkokulu yerine 24 derslikli bir ilkokul,

Ayşebacı da iki derslikli bir ana sınıfı, 8 derslikli İlkokul

18 derslikli Yakup Mihriye Akdeniz Anadolu İmam Hatip Ortaokulu (Hayırseverimiz Yakup Akdeniz’in imkanlarıyla yapılacaktır. )

32 derslikli Altıeylül Anadolu Lisesi,

32 derslikli Altıeylül Anadolu İmam Hatip Lisesi,

Kız İmam Hatip Lisesi olarak açtığımız Şule Yüksel Şenler İmam Hatip Lisesi’ne ilave olarak 200 kişilik öğrenci pansiyonu yapacağız. Temeli atılmak üzeredir.

10 milyona mal olan Yeni Öğretmenevi’ni resmen açtık.  800 kişilik Düğün Salonu, 200 kişilik 4 tane Toplantı Salonu, 170-180 civarında yatak kapasitesiyle Balıkesir’de önemli bir yere sahip olacaktır.

AYVALIK:

      Ayvalık’ta yatırımlarımız değeri 13 milyon.

      18 derslikli Sakarya  İlkokulu,

      24 derslikli Anadolu İmam Hatip Lisesi,

      200 kişilik bir öğrenci pansiyonu,

      Öğrencilerimizin kaptan olarak yetiştiği Abidin Pakmaya Denizcilik Lisesi’ne Sayın Valimiz Mustafa YAMAN Beyefendi de teşrif ederek bir simülasyon kullandı. Ayrıca burada Yatlar inşaa edeceğiz. Buraya 200 kişilik bir pansiyon ve en önemlisi de buraya gemi Yapım Atölyesi yapacağız.

    2 yıldan beri faaliyette olan Ayvalık Cunda Otelcilik Uygulama Okulumuz 40 milyon liraya mal oldu. Şu anda büyük bir boşluğu dolduruyor. Bakanlığımız, bütün Genel Müdürlükler Ayvalık Cunda Otelcilik Uygulama Okulu’nda seminerler yapıyorlar. Ayvalık’a gelen bir daha gitmek istemiyor. Ayvalık’ın da reklamı oluyor.

       Aynı zamanda hayırseverleri çok olan bir ilçemiz olması bakımından da çok takdir ediyorum. Hayırsever Cihan ŞİŞMAN Beyefendi’nin yaptırdığı 18 derslikli Cihan Şişman Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi’nin temelini geçtiğimiz aylarda attık. Körfez bölgemize Cihan Şişman Anadolu Güzel Sanatlar Lisemiz  büyük hizmet edecek.

BALYA:

       Balya ilçemizdeki 4,5 milyon lira maliyeti olan Çok Programlı Lisesinin ihalesi gerçekleştirildi.

BANDIRMA

       Bandırma’da bu sabah 24 derslikli İmam Hatip Ortaokulu’nun temelini attık. Bandırma Kaymakamımız Sayın Ali MANTI, Milletvekilimiz Sayın Cemal ÖZTAYLAN, Milletvekili Adayımız Sayın Sema KIRCI Hanımefendi ve protokolün katılımlarıyla bugün temelini attık.

       2010-2014 yılları arasında Bandırma’da 3 milyonluk bir yatırım varken, bugün 2014-2015 yılları arasında 42 milyonluk bir yatırımdan bahsediyoruz.

       Bandırma’nın hayali olan 40 derslikli bir Anadolu Lisesi,

       300 kişilik bir Kapalı Spor Salonu, 

       24 derslikli İmam Hatip Lisesi 200 kişilik öğrenci pansiyonu,

       24 derslikli ve 2 atölyeli Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi yapacağız.

      Bunların toplam maliyeti de 42 milyon lira. Bu güne kadar Bandırma böyle bir yatırım görmemiştir.

      Sadece Milli Eğitim Bakanlığı ve Milli Eğitim Müdürlüğü değil bütün yatırımcı kuruluşlar Balıkesir’de büyük bir atılım içerisindeler. Bunların vatandaşlarımız tarafından bilinmesi gerekmektedir.

BALIKESİR HAYIRSEVER YATIRIMLARI AÇISINDAN ÇOK ŞANSLI

      Balıkesir hayırsever yatırımları açısından çok şanslı bir il. Ben Hayırsever vatandaşlarımızla gurur duyuyorum. Milli Eğitim camiası adına onlara teşekkür ediyorum. Hayırseverlerimiz okullarına gittiklerinde, çocuklarımızla bir araya geldiklerinde gözleri ışıl ışıl oluyor, çok mutlu olduklarını gözlemliyorum. Biz de onları böyle görünce ayrıca mutlu oluyoruz. Özellikle Balıkesir Merkez’de ve Körfez Bölgesi’nde hayırseverlerimizin desteğini hissediyoruz ve daha fazla hayırsever desteği bekliyoruz.

       Altıeylül Mehmetçik Ortaokulu’nu Nazmi YARIŞ Beyefendi kendisinin hazırladığı şehrimize ve mahallemize yakışır son derece modern bir projeyle yenileyecek. 32 derslikli, konferans salonuyla, spor salonuyla son derece modern bir okul olacak. Bunlar fedakarlık gerektiren işler. Buradan Yarış ailesine de özellikle teşekkür ediyorum.

BİGADİÇ

Bigadiç’te 12 derslikli bir Halk Eğitim Merkezi yapacağız.

BURHANİYE

Burhaniye’de hayırseverimiz Yıldız ÖZSARAÇ Hanımefendi 5 derslikli bir Anaokulu yaptırıyor. Burhaniye’de Anaokulu ihtiyacımızı böylece tamamlıyoruz.

32 derslikli Cumhuriyet İlkokulu,

24 derslikli ve 1 Atölyeli Burhaniye Ayşe Akpınar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

24 Derslikli Burhaniye Anadolu İmam Hatip Lisesi ve 300 kişilik Burhaniye Öğrenci Pansiyonu ile birlikte Burhaniye’de toplam 29 milyon 700 bin liralık bir yatırımımız mevcuttur. Belki son yıllara baktığınızda böylesine büyük yatırımları da Burhaniye’de göremeyebilirsiniz.

DURSUNBEY

Dursunbey’de de 13 milyonluk bir yatırımımız olacaktır.

24 derslikli Anadolu İmam Hatip Lisesi

200 Kişilik bir pansiyon,

300 kişilik bir Kapalı Spor Salonu yapacağız.

EDREMİT

Edremit’te de 7 milyon 900 bin liralık bir projemiz var.

24 derslikli Akçay İlkokulu,

24 derslikli Edremit İlkokulu,

16 derslikli İmam Hatip Ortaokulu,

300 kişilik Spor Salonu yapacağız.

Balıkesir’de en kısa sürede tekli eğitime geçmemiz gerekli. Bu açıdan yeni okullar yapmaya önem veriyoruz.

GÖMEÇ

Gömeç’te 4,5 milyon liralık olan Anadolu Lisesi projemizi gerçekleştireceğiz.

GÖNEN

 Gönen’de 16 derslikli ve 100 kişilik pansiyonlu Gönen İmam Hatip Ortaokulu’nu yapacağız.

HAVRAN

Havran’da 14 milyon  800 bin liralık projelerimiz  

8 Eylül Ortaokulu,

18 derslikli İmam Hatip Ortaokulu,

16 derslikli Anadolu Lisesi,

16 derslikli Muzaffer Leman Akpınar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ni yapacağız.

İVRİNDİ

İvrindi’de 20 milyon liralık bir yatırım yapacağız.

16 derslikli Çok Programlı Lise,

16 derslikli Sağlık Meslek Lisesi ,

32 derslikli Anadolu İmam Hatip Lisesi,

Bozören’de 2 derslikli bir Anaokulu yapılacaktır.

 

KARESİ

24 derslikli Karesi Kayabey İlkokulu’nu bu yaz bitecek.

Ercan Kıvrak İlkokulu’nun yanına 32 derslikli bir okul,

Mehmet Şeref Eğinlioğlu Ortaokulu’na 18 derslikli ek bina,

Albay Tayyar – Nuran Oğuz Anadolu Lisesi’nin yanına 16 derslikli okul,

Sosyal Bilimler Lisesi’nin yanına 200 kişilik öğrenci pansiyonu,

Güzel Sanatlar Anadolu Lisesi yapacağız.

KEPSUT

Kepsut Oktay Koçman Ortaokulu’nun  yenileyerek yepyeni bir okul yapacağız.

SINDIRGI

Sındırgı’da 200 kişilik pansiyon yapacağız.

SUSURLUK

24 derslikli Susurluk Anadolu Lisesi yapacağız.

GÖMEÇ

Gömeç’te 12 derslikli bir okul yapacağız.

GÖNEN

Gönen’de 100 kişilik bir pansiyon,

16 derslikli bir ortaokul yapacağız.

OKULLARIMIZI SON DERECE MODERN MİMARİ İLE YENİLEYECEĞİZ

    Biz bu sene ilk defa başlatan iller arasında olarak okullarımızı, Selçuklu, Osmanlı mimarisiyle son derece modern mimari ile yapılmasını istedik. Anaokullarımızı da tek katlı, sevimli ve sempatik olmasını istiyoruz. Binanın mimarisi, içi öğrencinin psikolojisini ve öğrenmesini etkilediği düşüncesinden yola çıkıyoruz. Biz öğrencilerimizi çok seviyoruz onlara ne yapsak azdır diyoruz. Balıkesir’deki yorgun binalarımızı yenileceğiz.

           FATİH PROJESİ İLE OKULLARIMIZ EĞİTİM VE ÖĞRETİME KAVUŞACAK

   FATİH Projesi bütün illerde devam ediyor. İlimizde 8 bin 600 tablet dağıttık. İlk olarak Anadolu Liselerine ve ardından Meslek Liselerine dağıttık. Önümüzdeki yıllarda ortaokullara ve ilkokullara da dağıtılacak. Bütün çocuklarımıza dağıtılacak. Şu an 3 bin 500 etkileşimli tahtanın kurulumu yapıldı. Teknolojik desteği tamamlandı. Öğretmenlerimiz bu tahtalardan derslerini anlatmaktadır. Artık konu anlatımları ve eğitimleri de öğretmenlerimize verilecek. Öğretmen ve öğrencilerimiz bundan sonra son derece modern koşullarda eğitim ve öğretime kavuşacaklar. Dış binanın görünümü ile birlikte iç mimari de güzel hale gelecek. Fatih projesi bu anlamda çok önemlidir.

“ATIL KÖY KALMASIN 7’DEN 70’E EĞİTİM CANLANSIN” PROJESİ İLE HEM ANASINIFI HEM DE HALK EĞİTİM MERKEZLERİ FAALİYETE GEÇTİ

   9 Mayıs 2015 tarihinde İvrindi’nin Mallıca, Kuşdere, Ayaklı, Çarkacı Mahalleleri’nde İvrindi Korucu Yatılı Bölge Ortaokulu’nun yürüttüğü ve Proje ortağı İvrindi İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Proje iştirakçisi İvrindi Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü ile Güney Marmara Kalkınma Ajansı’na sunulan “Atıl Köy Okulu Kalmasın 7’den 70’e Eğitim Canlansın” projesiyle bakım ve onarımı tamamlanan okulun açılışını Mallıca Mahallesi hayrı ile gerçekleştirdik. Hem Anasınıfı hem Halk Eğitim Merkezleri faaliyete geçti. Ayrıca sosyal bir yaşam alanı oluştu. Mahallelerimizde bu yatırımlardan son derece memnun oldu.

10-16 MAYIS ENGELLİLER HAFTASI’NI “ENGELLİLER ŞENLİĞİ” ŞEKLİNDE KUTLADIK

   Bütün öğrencilerimizle ilgili çalışmalarımızda yanımızda olan Büyükşehir Belediye Başkanımız Ahmet Edip UĞUR Beyefendiye ve devamlı projeler gerçekleştiren ve eğitimle iç içe olan Altıeylül ve Karesi Belediye Başkanlarımıza teşekkür ediyorum. 10-16 Mayıs tarihinde bir hafta “Engelli Şenliği” ile kutladığımız Engelliler Haftası’nda engellilerimize büyük destek verdi. Engellilerimiz ve aileleri Engelliler Haftası’nın kendileri için tek bayram olduğunu söylüyorlar. Çocuklar, anneler, gözleri ışıl ışıl. Onları sevindirmek gerçekten çok güzel.

“94 ŞEHİDİMİZE 94 BİN FİDAN” PROJESİYLE ÇANAKKALE ŞEHİTLERİMİZİ ANDIK

       “94 Şehide 94 Bin Fidan” projesini gerçekleştirdik. Balıkesir Lisesi öğrencilerinden şehit olan 94 öğrencimize yönelik bir projedir. Onlara manevi anlamda vicdanen borcumuzu ödeme anlamında 94 Bin fidan diktik. Aynı zamanda bu proje kapsamında yarışmalar düzenledik. Her okuldan birinci olan öğrencilerimizi Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle Çanakkale’ye geziye götürdük. Balıkesir Çanakkale’de en fazla şehit veren Bursa ilinde sonra ikinci ilimiz. Balıkesir Çanakkale Savaşı’nda tam anlamıyla bir lojistik destek vermiştir. Hem insanıyla hem de askerimizin yeme, içme ve giyim ihtiyacını karşılama açısından büyük destek vermiştir.

BÜTÜN ÇABAMIZ BALIKESİR’DE EĞİTİMİN ÇITASINI YÜKSELTMEK

       Son olarak, Milli Eğitim Müdürlüğü’nün çalışmalarının sadece bunlardan ibaret olmadığını daha  "Balıkesir Il Milli Eğitim Müdürlüğü olarak, öğrencilerimize, velilerimize, halkımıza hizmet etmekten onur ve gurur duyuyoruz. Bütün çabamız Balıkesir´de eğitimin çıtasını yükseltmek.. Balıkesir´de çok güzel işler yapacağız." sözlerine yer verdi.

 

YENİ TÜRKİYE PROGRAMI  YENİ TÜRKİYE PROGRAMI

 

YENİ TÜRKİYE PROGRAMI  YENİ TÜRKİYE PROGRAMI

 

 

 

 

Kasaplar Mahallesi Sındırgı Caddesi No 1/A Altıeylül / BALIKESİR - 0 266 277 10 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.