BALIKESİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Müdürümüz Yusuf CENGİZ Balıkesir AİHL “Geleneksel Mezunlar Günü” ne Katıldı

       Balıkesir Anadolu İmam Hatip Lisesi “Geleneksel Mezunlar Günü” 2 Ağustos 2015 Pazar günü saat 12.00’ da Balıkesir İmam Hatip Lisesi Bahçesinde gerçekleştirildi.
Müdürümüz Yusuf CENGİZ Balıkesir AİHL “Geleneksel Mezunlar Günü” ne Katıldı

        Balıkesir Anadolu İmam Hatip Lisesi “Geleneksel Mezunlar Günü”ne, Balıkesir Valisi Mustafa YAMAN, Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip UĞUR, Altıeylül Belediye Başkanı Zekai KAFAOĞLU, Bursa Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa DİNDAR, Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdür V. Şaban CENGİZ, Balıkesir Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Kerim ÖZDEMİR, Dokuz Eylül Üniversitesi Emekli Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nevzat AŞIK, İzmir Katip Çelebi Üniversitesi İslami İlimle Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Saffet KÖSE, Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Emekli Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hamdi DÖNDÜREN, İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf CENGİZ, Ankara Kocatepe Camii Baş İmam Hatibi Dr. Adem KEMANECİ, İmam Hatip Okulları Mensup ve Mezunlar Derneği (ÖNDER) Genel Başkan Yardımcısı Mustafa CANBEY, (ÖNDER) Balıkesir Şube Başkanı Erhan AKYILDIZ, Balıkesir Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürü Ahmet BEKDÜZ, daire amirleri, Balıkesir Anadolu İmam Hatip Lisesi mezunları katıldı.

           Balıkesir Anadolu İmam Hatip Lisesi "Geleneksel Mezunlar Günü" programı Ankara Kocatepe Camii Baş İmam Hatibi Dr. Adem KEMANECİ´nin Kur´an-ı Kerim tilaveti ile başladı.

1958 YILINDAN BU GÜNE 4 BİN 614 MEZUN VERDİK

      Okul Müdürü Ahmet BEKDÜZ, “Geleneksel Mezunlar Günü”ne uzaktan yakından gelen herkese ‘Hoş geldiniz’  dileyerek başladığı konuşmasında, 1958 yılında açılan Balıkesir İmam Hatip Lisesi hakkında bilgi verdi. Bu güne kadar 4 bin 614 mezun verdiklerini sözlerine ekledi.‘Yarınlar bu günlerde rahatını terk edenlere ait olacaktır.’ düsturuyla çalışan mezun, mensup, gönüldaşlarımıza ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum sözleriyle konuşmalarını tamamladı.

BALIKESİR ANADOLU İMAM HATİP LİSESİ AYDIN, ENTELEKTÜEL, DÜRÜST, ÇALIŞKAN, AHLAKLI VE İNANÇLI İNSANLAR YETİŞTİRMİŞ BALIKESİR’İN EN İŞLEVLİ, EN KARİZMATİK OKULLARINDAN BİRİDİR

    İl Milli Eğitim Müdürümüz Yusuf CENGİZ konuşmalarına, “Öncelikle bu organizasyonun tertip edilmesinde vermiş olduğu katkılardan dolayı çok değerli Büyükşehir Belediye Başkanımız Ahmet Edip Uğur Beyefendiye huzurlarınızda teşekkür ediyorum.” sözleriyle başladı.

    “İmam Hatip Liseleri kurulduğu günden bu yana milli ve manevi yönden milletimize, vatanımıza ve İslam dinine hizmet eden bir çok değerli, önemli kişiler yetiştirdi. Tabi sadece din hizmetlerinde değil, bunun dışında sosyal Bilimlerde, Fen Bilimlerinde, siyaset alanında, iş dünyasında çok önemli katkılar sundu. Ülke genelinde İmam Hatip Liselerinde olduğu gibi Balıkesir İmam Hatip Lisesi de bu anlamda Balıkesir’in en anlamlı, en işlevli, en karizmatik okullarından biri. Her anlamda yetiştirmiş olduğu kişilerle bu güne kadar adından sıkça söz ettirmiştir.

       İmam Hatip Liseleri misyon okullarıdır. Özellikle deist, ateist ve makyavelist bir kuşak oluşturma, nesil yetiştirme yönünde gayret sarf eden fikir akımlarına karşı İmam Hatip Liseleri set olmuştur. Aydın, entelektüel, dürüst, çalışkan, ahlaklı ve inançlı insanlar yetiştirmiştir. İmam Hatip Liseleri özellikle 28 şubat sürecinde çok sıkıntılar yaşadı. Bir anlamda türbülansa yakalandı. Tabi o şu anda türbülansı atlattığımızı ve uçuşa geçtiğimizi söyleyebilirim.

       Son zamanlarda İmam Hatip Liselerine yatırımlar anlamında çok büyük katkılar sunulmaktadır. 20 İlçemizin hepsinde imam hatip ortaokulları mevcut. 15 tane İmam Hatip Lisesi var. 2014-2015 yatırımlarına baktığımızda şu anda 6 tane İmam Hatip Lisesi 4 tane de İmam Hatip Ortaokullarının yatırım programında olduğunu görüyoruz. Bu okullarımızla ilgili inşaat çalışmalarımız devam ediyor. Arsa çalışmaları devam eden okullarımız da var. Bu okullarımız bittiğinde Selçuklu mimarisine, Osmanlı mimarisine uygun yapılara kavuşmuş olacağız. Burada bu güne kadar hükümetimiz Hatip Liselerimizin yapımı için çok büyük destek verdi. Bu yatırımların devam etmesini istiyoruz. Bunlarla birlikte İmam Hatip Liselerinin başarı noktasında kalitesinin artırılması bizim için çok önem arz ediyor. Şu anda İmam Hatip Ortaokullarımıza çok büyük teveccüh var. Başarılı öğrencilerimiz gelip kaydoluyorlar. Son olarak açmış olduğumuz Şule Yüksel Şenler Kız İmam Hatip Lisesine özellikle 450-500 puan aralığındaki kız öğrencilerimiz kayıt yaptırmak için gayret sarf ediyorlar. İnşallah ileride Fen Lisesi gibi Sosyal Bilimler Lisesi gibi bir okula kavuşacağımıza inanıyorum. Bu duygu ve düşüncelerle tekrar hoş geldiniz diyor, saygı selam ve hürmetlerimi arz ediyorum.” sözlerine yer verdi.

İYİLERLE VE İYİLİKLERLE BERABER OLMAYA GAYRET EDELİM

       Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Şaban CENGİZ konuşmalarında, 1978 yılında Balıkesir İmam Hatip Lisesinden mezun olduğunu dile getirerek, “Güzellikleri yad etmek, güzelliklerin ortaya konulması için çalışmalarda bulunabilmek hamd edilecek bir konu. Mal sermayesini biriktirebilirsiniz ama ömür sermayesini biriktirebilme şansımız yok. Dolayısıyla rızasına uygun yerlerde ömür sermayesini harcamak hepimize nasip olsun. Kalanlar ve Rahmet-i Rahmana kavuşanlar noktasında hocalarımız, ‘Kendinize düşen gayrette bulunun Cenab-ı Hak neler nasip eder bilme şansınız yok. Ama iyilerle ve iyiliklerle beraber olmaya gayret edin’ demişlerdi. Biz de o minval üzere gayrette bulunmaya çalıştık. Cenab-ı Hak ne imkan nasip ettiyse o imkanları değerlendirebilmek. Bu çerçevede insanlar bir ömür gayret gösteriyorlar. Bu gayretler içerisinde inşallah Cenab-ı Hak hepimize hayırlı ömürler, salih ameller, salih evlatlar, rızasına uygun faaliyetler yapmayı nasip etsin. Hepinize teşekkür ediyorum” sözlerine yer verdi.

BALIKESİR ANADOLU İMAM HATİP LİSESİ BİZİM GELİŞİMİMİZİN YOL HARİTASINI ÇİZDİ

        Mezunlardan Bursa Osmangazi Belediye Başkanı Osman DÜNDAR konuşmalarında, “Kişiliğimizin, eğitimimizin temellerini burada attık. Bu temeller üzerine geleceğimizi inşa ettik. 22 Dönem Bursa Milletvekili olarak Parlamentoda görev aptım.2009 yılından bu yana Bursa Osmangazi Belediye Başkanıyım. Bu okulun bizim hayatımızdaki yeri bambaşka. Hatıralarımız var. Güzellikler var. Bizim gelişimimizin yol haritasını çizen bu okul. Bundan dolayı başta hocalarımıza -Allah onlardan razı olsun, ölenlere Allah rahmet etsin- sağ olan hocalarımıza sağlıklı uzun ömürler diliyorum. Teşekkür ediyorum.” dedi.

İMAM HATİPLİK RUHU BAMBAŞKA BİR RUH

       Altıeylül Belediye Başkanı Zekai KAFAOĞLU konuşmalarında, “İmam Hatiplik ruhu bambaşka bir ruh. Bu ruh inşallah ilelebet devam edecek. Bu okullardan vatanına, milletine, dinine, devletine, bayrağına sevdalı nesiller yetişiyor. Yetişmeye de inşallah devam edecek. Devletin, bürokrasinin, siyasetin her kademesinde İmam Hatipli kardeşlerimiz var. Olmaya da inşallah devam edecek. İmam Hatipler Anadolu’nun bağrından çıkmış evlatlarımızın yetiştiği müesseseler. İmam Hatip okulu açılmayan ilçemiz kalmadı ve daha da açılacağına  inanıyorum. “dedi.

İLİM YAYMA CEMİYETİ’NİN FİKİR BABASI AHMET VEHBİ ÇIKRIKÇIOĞLU’NUN ÇOK BÜYÜK HİZMETLERİ VAR

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip UĞUR, “Türkiye Kur’an okunmanın, ezan okunmanın, din adamı yetiştirmenin yasak olduğu bir Türkiye’den bugün bürokratı, hocası, siyasetçisi, bakanı, Başbakanı, Cumhurbaşkanı’nın İmam Hatipli olduğu bir Türkiye’ye geldik. “ sözleriyle başladığı konuşmalarında 1951 yılında kurulan İlim Yayma Cemiyeti’nin fikir babası kendisi de Balıkesirli olan Kuvva-yi Milliyeci, hukukçu ve hazine avukatlığı yapan Ahmet Vehbi Çıkrıkçıoğlu’nun özverili çalışmalarını anlattı. Ramazan ayında Erdek’te iftar ettiği Ahmet Vehbi Çıkrıkçıoğlu İmam Hatip Lisesi’ni gördüğünde duyduğu memnuniyeti dile getirdi. “Ahmet Vehbi Çıkrıkçıoğlu’nun çok büyük hizmetleri var. 1951 yılında kurulan İlim Yayma Cemiyeti’nin kuruluşunda rahmetli dedem Necati Uğur, babam amcam ve ailemizin bütün mensupları da var.  O zaman yapılan çalışmalar, gayretler.. Bugün kalkıp da görseler..

ONLARIN AMACI İMANLI, İNANÇLI BİR NESİL YETİŞTİRMEKTİ

       Üstad Necip Fazıl Kısakürek’in ın  “Surda bir gedik açtık mukaddes mi mukaddes / Ey kahpe rüzgar artık ne yandan esersen es.” şiiri gibi artık rüzgar ne yandan eserse essin işte onlara bu yetişen nesil, yapılan ibadetler onların hasene-i cariye olarak defterine yazılmaktadır. Bizler de bu çalışmaları yapan büyüklerimizi, atalarımızı, dedelerimizi örnek alarak aynı samimiyetle, aynı gayretle çalışmalarımıza devam etmemiz gerekiyor. Onların bütün gayreti Allah’ın rızasını kazanmaktı. Onların amacı imanlı, inançlı bir nesil yetiştirmekti. Emeği geçen herkese, rahmetli olanlara Allah’tan rahmet, çalışanlara gayret, kudret, uzun ömürler diliyorum. “ dedi.

KIZ İMAM HATİP LİSELERİNİN SAYISINI ARTIRMAYI ARZU EDİYORUZ

       Balıkesir Valisi Mustafa YAMAN, “ Ülkemizde yıllardır devam eden bulunduğu çağın ve bundan sonraki zamanların aydınlanmanın oluştuğu bir cazibe merkezidir İmam Hatip Liselerimiz. Allah’a şükürler olsun bugün başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere hem hükümette hem de bürokraside çok değerli mezunlar var. Bundan sonra da devam edecek inşallah. 14 okulumuzdan sadece bir tanesi Kız İmam Hatip Lisesi. İnşallah sizlerin sayesinde ve bizlerin de desteğiyle Kız İmam Hatip Liselerinin sayısını artırmayı arzu ediyoruz. Her ilçemizde İmam Hatip Lisesi yok ama her ilçemizde İmam Hatip ortaokulumuz var.  Bina stokları açısından sıkıntılarımızı, Hükümetimizin, bizlerin ve sizlerin desteğiyle çözeceğiz.  Bütün gayretimiz ve amacımız eski kaliteyi tekrar yakalamaktır. Allah gücünüzü, sayınızı artırsın, dualarınızı kabul etsin. Emeği geçen herkesi kutluyorum.” dedi.

“NOSTALJİ FOTOĞRAF SERGİSİ” GEZİLDİ

         1958 yılında kurulan ve Türkiye´nin açılan ilk İmam Hatip Liselerinden olan Balıkesir İmam Hatip Lisesi’nin tanıtım sunusunun ardından Devlet Parasız Yatılı Pansiyonu Salonu’nda “Nostalji Fotoğraf Sergisi” nin gezilmesinin ardından verilen yemek ikramıyla Balıkesir Anadolu İmam Hatip Lisesi “Geleneksel Mezunlar Günü” programı sona erdi.

 

  

  

  

  

  

  

  

  

Kasaplar Mahallesi Sındırgı Caddesi No 1/A Altıeylül / BALIKESİR - 0 266 277 10 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.