BALIKESİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Nevruz Balıkesir’de Coşkuyla Kutlandı

   Baharın gelişini müjdeleyen Nevruz, Balıkesir’de çeşitli etkinliklerle kutlandı. 
Nevruz Balıkesir’de Coşkuyla Kutlandı

         Balıkesir Üniversitesi Çağış Yerleşkesinde düzenlenen Nevruz kutlamalarına Balıkesir Vali Ersin Yazıcı Balıkesir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kerim Özdemir, Vali Yardımcısı Bayram Ali Köse, Karesi Kaymakamı Abdulkadir Demir, İl Emniyet Müdürü Cengiz Zeybek, İl Jandarma Alay Komutanı Jandarma Kurmay Albay Taner Büyükgöz, Balıkesir Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Baştürk, Balıkesir Orman Bölge Müdür Vekili Zafer Çetin, İl Milli Eğitim Müdürümüz Yakup Yıldız ile çok sayıda protokol mensubu ve öğrenciler katıldı.

     Nevruz kutlamalarında bir konuşma yapan Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı, Nevruz´u kötü emellerine alet etmeye çalışanlara devletin izin vermeyeceğini söyledi.

NEVRUZ, BİR TÜRK GELENEĞİDİR

     Nevruz´u başka amaçlarla kutlamak isteyenlere seslenen Vali Yazıcı, "Bugün burada Bahar Bayramı ve Dünya Orman Haftasını kutlamak için bir araya geldik. Ben bu ülkede Nevruz´u başka maksatlar ile kutlamaya veya bugünü bahane ederek kendi kötü emellerini alet etmeye çalışanlara bir kaç söz sarf etmek istiyorum. Nevruz, bir Türk geleneğidir, Orta Asya´dan gelmektedir. Baharı karşılama için halkımızın kış bitiminde baharın güzelliklerini, o güzel müjdelerini karşılamak için yaptığı bir takım etkinliklerden oluşmaktadır." dedi.

HAİNLİK YAPANLARA DEVLET İZİN VERMEZ

     Vali Yazıcı, "Türkü ile Kürdü ile Lazı ve Çerkezi ile hep birlikte bir millet olmamıza rağmen bazı hainler bu günü kendilerinin özel veya birilerine mesaj vermek adına ya da Türkiye Cumhuriyetine meydan okumak adına etkinlik olarak düzenlediği, tören yaptığı veya yapmaya çalıştıkları bir gün gerçekleştirmeye çalıştılar. Geldiğimiz an itibarı ile ülkemizin birçok noktasında bugün layık olduğu, gerektiği ve milletimize yakışır vaziyette kutlanmaktadır. Baharın ilk günü olarak kabul ettiğimiz bugünün bizim için önemli olduğu herkes tarafından bilinmesi gerekir. Dolayısıyla siyasi amaç uğruna ve hainlik etmek uğruna kullanılamaz. Zaten Türkiye Cumhuriyeti Devleti de buna müsaade etmedi. Nevruz artık kutlanması gerektiği şekilde halkın tüm kesimleri tarafından kutlanmaktadır." dedi.

BERABERLİĞİMİZE, KARDEŞLİĞİMİZE SAHİP ÇIKMALIYIZ

     Nevruz´un, Türkiye´nin bir ve beraber olmasının işareti olduğunu belirten Vali Yazıcı, "Her zamankinden daha fazla birbirimize kenetlenmemiz gereken bugünlerde, milletçe birliğimize, beraberliğimize, kardeşliğimize sahip çıkmalıyız. Bugün yakılan ateş, şiddetin ve öfkenin değil, aksine gönüllerimizdeki sevginin, dostluğun ve kardeşliğin meşalesidir. Bir bayram coşkusuyla karşılanan Nevruz´un, özüne uygun biçimde kardeşçe kutlanmasını diliyor, tüm vatandaşlarımızın Nevruz´unu kutluyorum." diye konuştu.

NEVRUZ ATEŞİNDEN ATLADILAR, DEMİR DÖVÜP, YUMURTA TOKUŞTURDULAR

     Nevruz kutlamaları, öğrencilerin şiirlerini okuması, halk oyunları ekibinin gösterilerini sunmasının akabinde Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı örste demir dövdü, yumurta tokuşturdu, yakılan nevruz ateşinin üstünden atladı. Vali Yazıcı daha sonra fidan dikerek, çocuklarla yakından ilgilendi.

 

22-03-2017  22-03-2017

22-03-2017  22-03-2017  

22-03-2017  22-03-2017

Kasaplar Mahallesi Sındırgı Caddesi No 1/A Altıeylül / BALIKESİR - 0 266 277 10 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.