BALIKESİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Öğrenciler "15 Temmuz Kahramanları ve Şehitleri" ni Unutmadı

   15 Temmuz´un yıl dönümünde tüm Türkiye´de olduğu gibi Balıkesir’de de değişik etkinlikler düzenlenerek anma programları gerçekleştirilmeye devam ediliyor.
Öğrenciler "15 Temmuz Kahramanları ve Şehitleri" ni Unutmadı

     15 Temmuz gecesi bu vatan için canlarını seve seve feda eden 249 şehidimizi unutturmamak ve bu ruhu diri tutmak amacıyla Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ile birlikte düzenlediğimiz "15 Temmuz Kahramanları ve Şehitleri" temalı  “tiyatro, resim ve şiir yarışması” nda dereceye giren öğrencilerimiz eserlerini Salih Tozan Kültür ve Gösteri Merkezi’nde gerçekleştirilen muhteşem törenle takdim ettiler.

     "15 Temmuz Kahramanları ve Şehitleri" temalı  tiyatro yarışmasında birinciliği elde eden ve gecede sahnelenen Gülser Mehmet Bolluk Anadolu Lisesi’nin "Gecenin Yıldızları"  tiyatro oyununda öğrencilerin muhteşem performansı katılımcılara duygulu anlar yaşattı.

     Geceye Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı ile birlikte Balıkesir Milletvekili Sema Kırcı, Garnizon ve 9. Ana Jet Üs Komutanı Hava Pilot Tuğgeneral Kemal Turan, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, Adli Yargı İlk Derece Mahkemesi Adalet Komisyon Başkanı Fatih Aksoy, Karesi Kaymakamı Abdulkadir Demir, Altıeylül Kaymakamı Oktay Kaya, İl Jandarma Komutanı Jandarma Kurmay Albay Taner Büyükgöz, İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Yıldız, İl Müftü Vekili Ramazan Topcan, Siyasi Partiler ve Sivil Toplum Kuruluşu Temsilcileri ile kalabalık bir vatandaş topluluğu tanıklık etti.

BÜTÜN DÜNYA, BİR MİLLETİN YURDUNA NASIL SAHİP ÇIKTIĞINA O GECE BİR KERE DAHA ŞAHİT OLDU

     İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Yıldız konuşmalarında, “15 Temmuz, milletimizin; kökü nerede olursa olsun, hangi güce dayanırsa dayansın, iradesini hangi odağa teslim ederse etsin, bu millete ve bu ülkeye ait olmayanlara karşı tarihi bir meydan okumasıdır.“ sözlerine yer verdi.

     15 Temmuz gecesi umutlarımıza, hayallerimize, özgürlüğümüze pranga vurulmak istendiğini belirten Yakup Yıldız, “Elleri silahlı, karanlık adamlar; her gün gelip geçtiğimiz caddeleri, köprüleri kesmiş; namlularını kendi milletine doğrultarak milletin tankı, uçağı ve silahıyla milletin meclisine bomba yağdırmışlardır. Ancak Kurtuluş Savaşı’nda Nene Hatun’u, Maraşlı Sütçü İmam’ı çıkaran bu toprağın evlatları zalimlere karşı istiklali ve istikbali için direnmiş ve bütün dünya, bir milletin yurduna nasıl sahip çıktığına o gece bir kere daha şahit olmuştur. Bu darbe girişiminde milletimiz tıpkı bin yıl önce Malazgirt’te olduğu gibi, bu coğrafyaya vatan olarak sahiplenme konusundaki kararlılığını ortaya koymuş; Anadolu topraklarını hayat alanı olmanın ötesinde istikbali olarak gördüğünü tüm dünyaya haykırmıştır. Milletimiz, bu ülkeyi kendisine yar etmemek için saldıranlara karşı 100 yıl önce Çanakkale’de, Kut’ül Ammare’de, Dumlupınar’da ne cevap vermişse, 15 Temmuz’da da aynı cevabı vermiştir.” dedi.

15 TEMMUZ, BU VATAN İÇİN CANLARINI SEVE SEVE FEDA EDEN 249 ŞEHİDİMİZİ UNUTTURMAMAKTIR

     15 Temmuz 2016 tarihi; “Çanakkale ruhu”nun ve “millet şuuru”nun  tekrar canlandığı bir milat olduğu vurgulayan İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Yıldız, bizlere düşen görevin, bu ruhu diri tutmak; 15 Temmuz gecesi bu vatan için canlarını seve seve feda eden 249 şehidimizi unutturmamak olacağını ifade etti. Konuşmalarının sonunda “15 Temmuz Kahramanları ve Şehitleri” temalı “tiyatro, resim ve şiir yarışması”na katılan öğrencileri tebrik ederek öğrencilerimizin çalışmalarını güzel bir kitapla ölümsüzleşmesini sağlayan Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanlığına teşekkür etti.

GURUR VE HÜZNÜ BİRLİKTE YAŞADIK

     Gecede bir konuşma yapan Vali Ersin Yazıcı, girişimin gelecek nesillere doğru bir şekilde aktarılması gerektiğini vurgulayarak, "Bu olaydan çıkaracak dersleri diri tutmak ve gelecek nesillere aktarmak istiyoruz." dedi.  Bu anlamlı gecede gurur ve hüznü birlikte yaşadıklarını ifade eden Vali Yazıcı, "15 Temmuz gecesinde vatan uğruna yapılan büyük fedakârlığı tiyatro sahnesinde canlandıran öğrencilerimize ve bu hissiyatın oluşmasına rehberlik eden öğretmenlerimize teşekkür ediyorum." dedi.

TARİHİN EN ANLAMLI VE KAHRAMANCA DİRENİŞLERİNDEN BİRİ

     Balıkesirlilerin 15 Temmuz darbe teşebbüsü karşısında gereken duyarlılığı göstererek, gece boyunca Valilik önünde toplanıp, devlete destek ve bağlılıklarını en güçlü şekilde ortaya koymalarının da takdir ve şükranla karşılandığını belirten Vali Yazıcı, "Ülkemizin birliği, beraberliği ve bütünlüğünü hedef alan bu darbe girişimi Türk demokrasi tarihine kara bir leke olarak geçmiştir. Halkımızın bir bütün olarak dişini, tırnağına takarak, çok zor şartlarda 15 Temmuz darbe girişimi ile başlayan FETÖ saldırılarına karşı Türkiye´nin dört bir yanında verdiği mücadele, tarihin en anlamlı, kahramanca direnişlerinden biridir.  Ülke tarihimizin en alçak darbe teşebbüslerinden biri olan bu hain eylem, milletimizin, güvenlik güçlerimizin, cesur duruşu yanında, sizin gibi kara gün dostlarımızın desteğiyle boşa çıkarılmıştır. Türk halkı, ister FETÖ olsun ister bir başka terörist grup olsun, bunların topraklarımızda yeşermesine izin vermeyecektir. Allah 15 Temmuz´u bir daha bu millete yaşatmasın." dedi.

TARİHE DÜŞEN KARA BİR LEKE

     FETÖ´cü teröristleri kendilerini 1 dolara satan hainler olarak nitelendiren Vali Yazıcı,  "15 Temmuz darbe girişimi tarihe düşen kara bir leke. FETÖ ile ilgili bizim mücadelemiz bunların kökü kazınana kadar devam edecek. Bunları bitireceğiz. 15 Temmuz´da yaşadığımız başkaldırı ihanetinden sonra vatandaşlarımızın gösterdiği birlik ve beraberlik, bu fedakârlık her türlü takdirin üstündedir. Balıkesirli hemşehrilerime ayrı ayrı şükranlarımı sunuyorum. Millî İrade Meydanı´nda vatandaşlarımızla birlikte nöbet tutmak bizler için büyük bir onur. 15 Temmuz gecesi sadece vatan sevgimizle çıktığımız Balıkesir sokaklarında halkımızın desteğiyle güvenlik güçlerimiz bu hainleri,  teröristleri bertaraf etti. Bu hain darbe girişiminin başarısızlığa uğraması ülkemizin diğer illerinde olduğu gibi Balıkesir halkının da birlikte duruşu, kararlı tutumu ve demokrasiye sahip çıkma iradesi ile mümkün olmuştur.  Milli irade ve halkımızın bu güzel güç birliği sayesinde bu ülkeyi teslim etmeyeceğiz. Mücadelemiz sonuna kadar devam edecek. 15 Temmuz Cumartesi akşamı bütün vatandaşlarımızı Milli İrade Meydanı´nda gerçekleştireceğimiz Demokrasi Nöbetine davet ediyoruz. Bizlere milli irade ve demokrasinin hâkim olduğu bir gelecek sağlamak için canlarını feda eden 15 Temmuz milli irade ve demokrasi zaferi şehitleri ve tüm şehitlerimize tekrar Allah´tan rahmet, gazilerimize hayırlı bir ömür diliyorum." dedi.

ÖĞRENCİLER 15 TEMMUZ’U KALEMLERİ VE FIRÇALARI İLE DESTANLAŞTIRDI

     Balıkesir İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak, ilimiz genelinde lise öğrencilerimiz arasında düzenlemiş olduğumuz “tiyatro, resim ve şiir yarışması”na katılarak, 15 Temmuz’u kalemleri ve fırçaları ile destanlaştıran öğrencilerimizi tebrik ediyor; 15 Temmuz hain darbe girişiminde canlarını seve seve feda eden şehitlerimizi rahmet ve minnetle yad ediyoruz.

 

14-07-2017  14-07-2017  

14-07-2017  14-07-2017

14-07-2017  14-07-2017  

14-07-2017  14-07-2017

14-07-2017  14-07-2017

14-07-2017  14-07-2017

14-07-2017  14-07-2017

 

Kasaplar Mahallesi Sındırgı Caddesi No 1/A Altıeylül / BALIKESİR - 0 266 277 10 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.