BALIKESİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

“Öğrencilerimizin Gözünden 1915 Olayları” Sempozyumu Düzenlendi

Balıkesir İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün hazırladığı ve Karesi Belediyesi’nin desteklediği “Öğrencilerimizin Gözünden 1915 Olayları” konulu sempozyumda İlimizdeki 6 okul (İstanbulluoğlu Sosyal Bilimler Lisesi, Fen Lisesi, Sırrı Yırcalı Anadolu Lisesi, Fatma Emin Kutvar Anadolu Lisesi, Rahmi Kula Anadolu Lisesi ve BİLSEM) öğrencilerinden oluşan toplam 5 makalenin sunumu Karesi Belediye Başkanı Yücel YILMAZ, İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf CENGİZ, Prof. Dr. Mustafa ÖZSARI, Yrd. Doç. Dr. Serdar GENÇ, Altıeylül İlçe Milli Eğitim Müdürü İbrahim ÇELİK, Karesi İlçe Milli Eğitim Müdürü Ramazan KONAKBAY, şube müdürleri, okul müdürleri, öğretmen ve öğrencilerin katılımıyla 21 Mayıs 2015 Perşembe günü saat 09.00’da Karesi AVM’de gerçekleştirildi.
“Öğrencilerimizin Gözünden 1915 Olayları” Sempozyumu Düzenlendi

100. YILINDA ERMENİLER VE 1915 OLAYLARI

    1915 Olaylarının 100. Yılında tarihsel gerçekleri ortaya çıkarma adına üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirmemiz gerektiği düşüncesiyle, öğretmen ve öğrencilerimiz başta olmak üzere, eğitim sürecinin tüm paydaşlarının bilgi temelinde bilinçlenmeleri ve Ermeni meselesi hakkındaki gerçeklerin ortaya konulmasını sağlama amacıyla, konunun uzmanı bilim adamlarının gözetiminde ve öğretmenlerimizin danışmanlığında, öğrencilerimizin yaptıkları bilimsel araştırmaların yer alacağı, “Ermeniler ve 1915 Olayları” konusunda özel bir kitap çıkarılacak ve 21-22 Mayıs 2015 tarihlerinde “Öğrencilerimizin Gözünden 1915 Olayları” konulu öğrencilerimizin sunumuyla bir sempozyum düzenlenecektir.

 

      Sempozyum, Saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

“ERMENİLER VE 1915 OLAYLARI” KONULU ÖZEL BİR KİTAP ÇIKARACAĞIZ

         İstanbulluoğlu Sosyal Bilimler Lisesi Müdürü Zülfer İDİGLİ’nin Proje Yürütme Kurulu adına yaptığı açılış konuşmalarında projenin süreci hakkında bilgi verdi. “Proje kapsamındaki çalışmamızda, ilimizdeki 6 okuldan benim gibi ileride torunlarının, bu meselenin 100. Yılında, “Ülkemize dünyanın her yerinden hakaretler edilirken siz ne yaptınız?” sorusuna cevap verebilme sorumluluğunu omuzlarında hisseden öğretmen arkadaşlarımızla beraber yola çıkarak bu günlere geldik.

       Tamamlanan makaleler Karesi Belediyesi Başkanlığı tarafından bir kitap olarak basılacak ve 81 ilin valilik makamına gönderilecek.

       Projemizin hayata geçmesinde bizlere her türlü desteği veren İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf CENGİZ, Karesi Belediye Başkanı Yücel YILMAZ, Belediye Başkan Yardımcısı Mürsel SSABANCI, Prof. Dr. Mustafa ÖZSARI,İl Milli Eğitim Şube Müdürü İslam AKTEPE ve Ortaöğretim Bürosu çalışanlarına teşekkür ediyorum.” sözleriyle konuşmalarını tamamladı.

BU SEMPOZYUMUN BALIKESİR’İMİZE FAYDALI OLMASINI DİLİYORUM

İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf CENGİZ konuşmalarında, “İlimizin en seçkin okulları olan İstanbulluoğlu Sosyal Bilimler Lisesi, Sırrı Yırcalı Anadolu Lisesi, Fen Lisesi, Fatma Emin Kutvar Anadolu Lisesi, Rahmi Kula Anadolu Lisesi  ve Bilsem’in katılımıyla güzel bir organizasyon tertip edildi.

      Fen Bilimleri okulları kadar Sosyal Bilimler okulları da çok önemli. Ülkemizin sadece doktorlara, mühendislere ihtiyacı yok. Bununla birlikte hukukçu, siyasetçi, iktisatçı, ilahiyatçı gibi her alanda insana ihtiyacımız var. Türkiye’nin ve dünyanın gerçeklerini okumamız açısından bu dönem çok önemli. Dünyadaki üst akıl gençlerin özellikle Türk gençliğinin siyasi, politik, kültürel, tarihsel olaylarla ilgilenmesini istemiyorlar. Sanal ortamlarda gezinsinler istiyorlar. Balıkesir’de çok değerli akademisyenlerimiz öğretmenlerimiz ve araştırma yapan öğrencilerimiz bugün 1915 Ermeni olaylarında neler olmuş neler yaşanmış birlikte ele alacak. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan 1915 olayları ile ilgili 100.yılda farklı etkinlikler düzenlenmesini istemişti. Balıkesir İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak biz de bu görevi yerine getiriyoruz. Gerçek olan tek şey  Osmanlı’nın zayıf kaldığı dönemde  Millet-i Sadıka olarak bilinen Ermeniler’in ihanetine uğramamız. Taşnak ve Hınçak Ermeni çeteleri isyan ederek Doğu Anadolu’da 523.000 Osmanlı tebaası öldürüyor. Ama bugün Ermeni Diasporası tüm dünyada tersine bir propaganda yapıyor. Bizler de Cumhurbaşkanımızın dediği gibi Türk ve Ermeni tarihçiler bir araya gelerek gerçek ortaya çıkarılsın istiyoruz. Bu sempozyumun Balıkesir’imize faydalı olmasını diliyorum. Karesi Belediyesi’ne maddi kaynak sağlamasından dolayı ile üniversite hocalarımıza, okul müdürlerimize, öğretmen ve öğrencilerimize teşekkür ediyorum.” sözlerine yer verdi.

TARİHİMİZİ İYİ BİLMELİ VE KONULARA HAKİM OLMALIYIZ

  Karesi Belediye Başkanı Yücel YILMAZ, konuşmalarına genç bir sporcunun mücadelesi ve yenilmez unvanını alışını anlatan bir hikaye ile başladı. “Tarihimizi iyi bilmeliyiz ve konulara hakim olmalıyız.  2023, 2053, 2071 gibi hamlelerimiz olursa, ülkemizi iyi anlatırsak, TİKA ve Yunus Emre Enstitüsü gibi kendimizi yurt dışında iyi anlatabildiğimiz enstitülerimiz olduğu sürece başarılı olacağız. Son 10 yılda 145 ülkede kendimizi çok iyi anlatacak platformlar oluşturduk. Buralarda Türkiye’nin, Türkçe’nin iyi anlatıldığını duyunca mutlu oluyorum. Öğrencilerimizin odaklanması gereken konu “Onlar bizi kötülüyorsa biz de her platformda kendimizi iyi ifade etmeliyiz.” Olmalıdır. Sempozyumda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

      Prof. Dr. Mustafa ÖZSARI’nın 1915 olaylarının tarihi gerçeklerini anlattığı konuşmalarının ardından, “Öğrencilerimizin Gözünden 1915 Olayları” konulu sempozyumun başkanı Yrd. Doç. Dr. Serdar GENÇ sempozyum hakkında bilgi vererek sunum yapacak öğrencileri tanıttı. Sunuma ilk olarak Sırrı Yırcalı Anadolu Lisesi ile başlandı. 21 Mayıs 2015 Perşembe günü 5 sunum gerçekleştirildi.

       İstanbulluoğlu Sosyal Bilimler Lisesi Müzik Öğretmeni Emek Koray KARATEPE ve orkestrasının Müzik Dinletisi ile sempozyumun ilk günü sona erdi.

 

     11 MAKALENİN SUNUMU 21 MAYIS 2015 CUMA GÜNÜ GERÇEKLEŞTİRİLECEK

 

   İlimizdeki 6 okul (İstanbulluoğlu Sosyal Bilimler Lisesi, Fen Lisesi, Sırrı Yırcalı Anadolu Lisesi, Fatma Emin Kutvar Anadolu Lisesi, Rahmi Kula Anadolu Lisesi ve BİLSEM) öğrencilerinden oluşan toplam 11 makalenin sunumu 22 Mayıs 2015 Cuma günü saat 10.00 ve 14.00 olmak üzere iki oturum halinde gerçekleştirilecektir.

 

Ermeni Sempozyumu  Ermeni Sempozyumu

Ermeni Sempozyumu  Ermeni Sempozyumu

Ermeni Sempozyumu  Ermeni Sempozyumu

Ermeni Sempozyumu  Ermeni Sempozyumu

Ermeni Sempozyumu  Ermeni Sempozyumu

Ermeni Sempozyumu  Ermeni Sempozyumu

Ermeni Sempozyumu  Ermeni Sempozyumu

Ermeni Sempozyumu  Ermeni Sempozyumu

Ermeni Sempozyumu  Ermeni Sempozyumu

Ermeni Sempozyumu  Ermeni Sempozyumu

Ermeni Sempozyumu  Ermeni Sempozyumu

Kasaplar Mahallesi Sındırgı Caddesi No 1/A Altıeylül / BALIKESİR - 0 266 277 10 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.