BALIKESİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Okul Dönüşümleri İle İlgili Çok Önemli Uyarı

Milli Eğitim Bakanlığı ve Balıkesir İl Mili Eğitim Müdürlüğü´nün okul dönüşümleri ile ilgili öğrenci ve velilere yönelik duyurusu aşağıdadır;
Okul Dönüşümleri İle İlgili Çok Önemli Uyarı

Öğrenci ve Velilerin Dikkatine

     İlimizden 39 adet dershane Özel İlkokul, Ortaokul ve Temel Liseye dönüşüm için müracaat etmiş, bunlardan Özel Ayvalık Temel Lisesi ve Özel Burhaniye Temel Lisesi dönüşümü tamamlayarak, 2014-2015 eğitim öğretim yılında eğitim öğretime başlamıştır. Bu iki kurum haricinde 02.03.2015 tarihi itibariyle  İlimizde açılan başka Özel Temel Lise bulunmamaktadır. Şu an İlimizde dönüşüme müracaat eden 37 adet dershanemiz bulunmakta olup, bunlar sadece müracaat aşamasında olduğundan, öğrenci kayıt etme gibi bir hakları bulunmamaktadır. Öğrenci velilerimiz, kamuoyunu yanıltıcı bilgilere itibar etmemeli, bu gibi işlemleri yapan kurumları Müdürlüğümüze bildirmelidir.  Özellikle; 5’erli 10’arlı gruplar halinde sınıflar oluşturacaklarını vaat ederek kamuoyunu yanıltmaktadırlar. Kamuoyunu yanlış bilgilendiren bu kurumlar hakkında velilerin ve öğrencilerin dikkatli olmaları, kurumlara herhangi bir ödeme yapmamaları, hiçbir belgeye imza atmamaları gerekmektedir. Valiliğimizce, Bakanlığımız Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğünün 2015/5 nolu genelgesi gereği, özel okulların öğrenci ve velileri yanıltıcı gerçeğe aykırı reklam ve ilanlarına (“Üniversiteye Hazırlık Koleji”, “Sınavlara Hazırlık Lisesi”, “Hem Dershane Hem Okul” vb.) izin verilmeyecektir.

     Ayrıca Milli Eğitim Bakanlığı tarafından da  dönüşüm programına alınan bazı özel dershanelerin  kurum açma izni ile iş yeri açma ve çalışma ruhsatı değişikliği yapmadan Özel Temel Lise olarak faaliyette bulunduklarına dair reklam ve ilan verdikleri, öğrenci kaydı yaptıkları anlaşılmıştır. Öğrenci ve velilerimizin mağdur olmamaları için kayıt yaptırılacak Özel Temel Liselerin Bakanlığımızdan izin alıp almadığını araştırarak kayıt yaptırmaları gerekmektedir.  Öğrenci ve velilerimizin mağdur olmamaları için Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğünün WEB sayfasında  yayınlanan Özel Temel Liselerin listesini takip etmeleri gerektiği yönünde açıklama yapılmıştır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur. 

Kasaplar Mahallesi Sındırgı Caddesi No 1/A Altıeylül / BALIKESİR - 0 266 277 10 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.