BALIKESİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Okul Öncesi Paylaşım Toplantısı Yapıldı

     Temel Eğitim Kurumları Paylaşım Toplantılarının ilki olan “Okul Öncesi Paylaşım Toplantısı” 20 ilçemizin Bağımsız Okul Öncesi Eğitim Yöneticilerine 08 Aralık 2015 Salı günü Yeni Öğretmenevi’nde gerçekleştirildi.
Okul Öncesi Paylaşım Toplantısı Yapıldı

      “Okul Öncesi Paylaşım Toplantısı” na İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Cengiz, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Hüseyin Aşık, Karesi İlçe Milli Eğitim Müdürü Ramazan Konakbay, Altıeylül İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Nevzat İnal, 20 ilçeden 35 Bağımsız Okul Öncesi Eğitim Yöneticisi katıldı.

     Milli Eğitim Bakanlığı Stratejik planı doğrultusunda eğitim öğretimde kalite kapasite ve erişim temalarının gerçekleştirilmesi, okul öncesi eğitime katılımı artıracak hizmet sunum modellerini çeşitlendirmek, okul öncesi eğitim imkanları kısıtlı hane ve bölgelerin erişimini destekleyecek şekilde yaygınlaştırılması amacıyla İlimizde planlanan “Temel Eğitim Kurumları Paylaşım Toplantıları” nın ilki olan “Okul Öncesi Paylaşım Toplantısı” dört oturum olarak yapıldı.

     İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Hüseyin Aşık, İlimizdeki Okul Öncesi Eğitim Kurumlarımızın genel durumu hakkında istatiki bilgi verdiği sunumunda Okul Öncesi Eğitim öğrenci sayımızın her geçen yıl arttığını belirterek Bağımsız Okul Öncesi Eğitim Yöneticilerine teşekkür etti.

AYNI VE FARKLI OKUL TÜRÜNDEKİ EĞİTİM YÖNETİCİLERİNİN PAYLAŞIM TOPLANTILARINI ÇOK ÖNEMSİYORUZ

     İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Cengiz bağımsız okul öncesi eğitim yöneticileri ile tek tek tanışarak başladı. Bu tür toplantıları farklı okul türlerinde zaman zaman yaptıklarını ve dolayısıyla çok önemsediklerini, aynı okul türünde okul müdürlerinin de bu şekilde bir araya gelerek kendi sorunlarını, fikirlerini daha rahat görüşüp paylaşabildiklerini belirtti. Ardından, “ ‘Mesleki Eğitim Çalıştayı’, ‘Ortaöğretim Çalıştayı’, ‘Din Öğretimi Çalıştayı’ hatta ‘Destekleme ve Yetiştirme Kursu Çalıştayı’ yapan çok fazla il yok. Onun için biz böyle toplantıları faydalı buluyoruz ve yapıyoruz. Bir iki günlük bu çalışmalarla mevcut durumun analizi, sorunların görüşülüp paylaşılması, sonrasında çözüm ve öneriler üzerinde durarak bir sonuç raporuna dönüşmesi gayet güzel ve yerinde oluyor. Buradaki çalışma sonucunda da kitapçık halinde bir sonuç raporu bekliyorum.” sözlerine yer verdi.

BALIKESİR’DE OKUL ÖNCESİ OKULLAŞMA ORANI %40’DAN %91’E ULAŞTI

     Okul Öncesi Eğitime katkılarından dolayı okul öncesi eğitim yöneticilerine teşekkür ederek devam ettiği konuşmalarını, “Okul Öncesi Okullaşma oranı göreve başladığımda %40- %50 iken bugün bu oran %91’e yükseldi. Hedefimiz %100’e ulaşmak.” sözleriyle sürdüren İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Cengiz, okul bünyelerindeki anasınıflarını doğru bulmadığını, okul öncesindeki çocuklarımızın müstakil anaokullarında eğitim görmesini, akranlarıyla etkileşim halinde olmasını istediklerini ifade etti. Balıkesir’deki tüm öğretim türlerinde tekli öğretimi hedeflediklerini belirterek normal öğretime geçiş sürecini 2017 yılına kadar tamamlayacakları sözünü verdi.  Bağımsız Anaokullarında 36 rakamının düşük bir rakam olduğunu, İlçelerde Kaymakam, Belediye ve İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri ile birlikte harekete geçerek anasınıflarından anaokullarına doğru yönelme talebini dile getirdi.

OKULA DEVAM EDEN ÖĞRENCİ SAYISINDA TÜRKİYE BİRİNCİSİYİZ

     “Balıkesir’in okullaşma oranındaki göstergeleri çok iyi. Temel Eğitimde %99, ortaöğretimde %75.75 ile okula devam eden öğrenci sayısında Türkiye birincisiyiz. Balıkesir eğitimde çağdaş bir noktayı yakaladı ve bunu artırmayı hedefliyoruz.” sözleriyle devam ettiği konuşmalarını “Anaokullarında fiziki yapı çok önemli. Görsellik çok önemli. Sınıf içindeki görselliğin artırılmasını önemsiyoruz. Standartları farklı proje ve etkinliklerle geliştirmeliyiz. Bu programları sıklaştırmanızı, değişim adına görüşlerinizi burada özellikle belirtmenizi, çeşitli alanlardaki önemli insanlarla program yapmanızı, farklı etkinliklerle eğitim camiası içinde ses getirmenizi önemle istiyorum.” diyerek tamamladı.

     20 İlçeden katılan 35 Bağımsız Okul Öncesi Eğitim Yöneticilerinin İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Cengiz’e yönelttikleri öneri, istek ve dileklerin görüşülmesinin ardından “Okul Öncesi Paylaşım Toplantısı” dört oturum halinde gerçekleştirildi.

 

08-12-2015  08-12-2015

08-12-2015  08-12-2015

08-12-2015  09-12-2015

08-12-2015  08-12-2015

09-12-2015

Kasaplar Mahallesi Sındırgı Caddesi No 1/A Altıeylül / BALIKESİR - 0 266 277 10 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.