BALIKESİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

“Ömer Seyfettin Hikaye Yazma Yarışması” Başladı

     Balıkesir İl Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde düzenlenen “Ömer Seyfettin Hikaye Yazma Yarışması” 24 Şubat 2017 tarihi itibariyle başladı.
“Ömer Seyfettin Hikaye Yazma Yarışması” Başladı

BALIKESİRLİ GENÇLER ÖMER SEYFETTİN’İ YAZDIĞI HİKAYELERLE YAŞATIYOR

     Balıkesir İl Milli Eğitim Müdürlüğü Ortaöğretim Hizmetleri Birimi tarafından, edebiyatımızın ve kültürümüzün önemli yapı taşlarından olan Ömer Seyfettin’in yaşatılması, onu örnek alan öğrencilerimizin yazma yeteneklerinin ortaya çıkarılması, geliştirilmesi ve değerlendirilmesi amacıyla ilimiz geneli resmi/özel ortaöğretim öğrencileri arasında “Ömer Seyfettin Hikaye Yazma Yarışması” düzenlenmiştir.  

SON BAŞVURU 7 NİSAN 2017

     Başvuruların 24 Şubat 2017 - 07 Nisan 2017 tarihleri arasında gerçekleştirileceği yarışmanın 10 Nisan 2017 tarihinde okul birincisi, 12 Nisan 2017 tarihinde de ilçe birincisi seçimi yapılacak olup sonuçlar 17 Nisan 2017 tarihinde İl Milli Eğitim Müdürlüğünün resmi web sitesinde açıklanacak ve okullara resmi yazı ile de bildirilecektir

     “Ömer Seyfettin Hikaye Yazma Yarışması” ödül töreninde Birinci 500 TL, İkinci 400 TL, Üçüncü 300 TL para ödülü kazanacaktır.

“ÖMER SEYFETTİN HİKAYE YAZMA YARIŞMASI” ŞARTNAMESİ

Yarışmanın  Konusu:

   Yarışmacılar Anayasa ve yasalar çerçevesinde istedikleri her konuda hikaye yazabilirler. Konu serbesttir.

Yarışma  Şartları:

a. Yarışmaya  resmi/özel tüm ortaöğretim kurumlarındaki Hazırlık -9-10-11 ve 12. sınıf öğrencileri katılabilecektir.

b. Her okul, yalnızca bir öykü ile yarışmaya katılabilir.

c.  Hikayeler daha önce hiçbir yerde yayımlanmamış, herhangi bir yazardan alınmamış olup, tamamen öğrenciye özgü eserler olacaktır.

d.  Yarışmaya katılacak okullar, kendi okullarında bir değerlendirme yaparak birinci olan hikayeyi  ilçe milli eğitim müdürlüğüne göndereceklerdir.

e. Yarışmaya katılan hikayeler arasında seçilen ilçe birincilerine ait 20 eser,   Balıkesir İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından bir kitap haline getirilecek olup telif  hakları  Balıkesir Milli Eğitim Müdürlüğüne ait olacak,  katılımcılar ve velileri herhangi bir hak talebinde bulunamayacaklardır.

f. Öyküler A4 kağıdına Times New Roman yazı karakteriyle  1,5 satır aralığıyla yazılacak, 5 sayfayı geçmeyecektir.

g.  Katılımcı okulların birinci olan öyküleri 3 nüsha çoğaltılacak, öykü metninde herhangi bir kimlik bilgisi olmayacak, öykünün sonuna yalnızca rumuz yazılarak  bütün nüshalar  büyük bir zarfa konulacak; ayrıca üzerinde rumuz yazılı küçük bir zarfın içine öğrencinin adı-soyadı, okulu, sınıfı, danışman öğretmeninin adı yazılarak   zarfın içine  eklenecektir.

h.  Yarışmaya katılan eserleri okullarda Türk Dili ve Edebiyatı öğretmenlerinden oluşturulacak bir komisyon seçecek, okul birincisi olan eserler İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünce oluşturulan komisyonca değerlendirilerek ilçe birincileri belirlenecektir. İlçe birincileri de Balıkesir İl Milli Eğitim Müdürlüğünce görevlendirilen bir komisyon tarafından değerlendirilerek il birincisi, ikincisi ve üçüncüsü olan eserler tespit edilecektir.

5. Yarışmaya katılan eserler, komisyon tarafından aşağıdaki ölçütlere göre  değerlendirilecektir.

 * Hikayenin kurgusunun etkililiği ve yaratıcılığı  (30 puan)

 *Hikayenin inandırıcılığı ve tutarlılığı (20 puan)

 *Türkçenin etkin kullanılabilmesi, anlatımın etkileyiciliği (20 puan)

 *Hikayenin adının hikayenin içeriği  ile uyumu (10 puan)

 *Yazım  ve noktalamanın doğru kullanımı (20 puan)

                                                                                                                    

     Balıkesir İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak, Balıkesir’in yetiştirdiği edebiyatımızın ve kültürümüzün önemli yapı taşlarından olan değerli hikaye yazarımız Ömer Seyfettin’i saygıyla anıyor, “Ömer Seyfettin Hikaye Yazma Yarışması” na hikayeleri ile katılacak resmi/özel tüm ortaöğretim kurumlarındaki öğrencilerimize başarılar diliyoruz.

 

Kasaplar Mahallesi Sındırgı Caddesi No 1/A Altıeylül / BALIKESİR - 0 266 277 10 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.