BALIKESİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

"Önceliğim Okul Öncesi" Projesi Tanıtım ve Kapanış Töreni

     Balıkesir İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün Güney Marmara Kalkınma Ajansı 2014 Yılı Sosyal Kalkınma Mali Destek Programı’na hazırlamış olduğu “Önceliğim Okul Öncesi” projesi kapsamındakiproje tanıtım ve kapanıştöreni Vali Yardımcısı Sayın Selda DURAL,  İl Milli Eğitim Müdürümüz Yusuf CENGİZ, Maarif Müfettişi Başkanı Emin Bülent BAYRAKTAR, GMKA Uzmanı Abdullah GÜÇ,  MÜSİAD Balıkesir Şubesi Yönetim  Kurulu Üyeleri Hamdi DEMİR ve Tuncay YILDIZ, İl Müdür Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Hüseyin AŞIK, Karesi İlçe Milli Eğitim Müdürü Ramazan KONAKBAY, Altıeylül İlçe Milli Eğitim Müdürü İbrahim ÇELİK, İl Milli Eğitim Şube Müdürleri  Rabiye KAHRAMAN ve Fahri ACAR ve Hayırsever Ömer KURŞUN ile  eşleri Sevinç KURŞUN, Naciye Kabakçı Anaokulu Müdürü Rahşan POLAT YAMAN, Okul Müdürleri ile öğretmenlerin katılımıyla 03 Haziran 2015 Çarşamba günü saat 11.00’da gerçekleştirildi.


ÖNCELİĞİM OKUL ÖNCESİ

       Güney Marmara Kalkınma Ajansı tarafından kabul edilen “Önceliğim Okul Öncesi” projesi bütçesi 254.360,14 TL olup öncelik olarak eş finansman desteği 31.552,00 TL destek tutarı MÜSAİD tarafından sağlanmıştır. Proje nihayetinde Güney Marmara Kalkınma Ajansı projenin toplam bedelinin %90’ı kadar hibe desteği sağlamıştır.

       Balıkesir İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün Güney Marmara Kalkınma Ajansı 2014 Yılı Sosyal Kalkınma Mali Destek Programı’na hazırlamış olduğu “Önceliğim Okul Öncesi” projesi kapsamında gerçekleştirilen faaliyetler arasında;

1-Ana Sınıfların Donatılması: İlçelerimizde belirlediğimiz 30 okulda bulunan 28 anasınıfına “Laptop ve Projeksiyon Cihazı, Mobilya Donatımı, Eğitim Materyalleri” alımı gerçekleştirilmiştir.

2-Planetaryum Kurulması: Türkçe olarak "Gezegenevi" ya da "Yıldızevi" olarak adlandırdığımız planetaryum, Naciye Kabakçı Anaokulu´na kurulmuştur.

3-Okul Öncesi Öğretmenleri Eğitimlerinin Düzenlenmesi proje faaliyeti kapsamında 13-15 Mayıs 2015 tarihleri arasında Yard. Doç. Dr. Kazım BİBER tarafından eğitim verilmiştir.

PROJENİN İLİMİZE, ÜLKEMİZE HAYIRLI OLMASINI DİLİYORUM

             Vali Yardımcısı Sayın Selda DURAL konuşmalarında, “Eğitimin temelinin okul öncesi olduğu tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de artık idrak edilmeye başlandı. Devletimiz, Milli Eğitim Bakanlığımız Okul Öncesi eğitime gerek maddi gerekse içeriksel olarak çok daha fazla önem vermeye başladı. Okullaşma oranları tüm Türkiye’de olduğu gibi ilimizde de arttı. Bu proje ile elbette ki ilk amaç Okul Öncesi eğitimin niteliğini yükseltmek, okullaşma oranlarını artırmak okul öncesi fiziki alt yapı eksikliklerini gidermek. Bundan daha önemlisi bence GMKA aracılığı ile kamu ve özel sektör arasında güzel bir işbirliği ve çalışma bilinci oluşturarak farkındalık yaratmak. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Projenin ilimize ülkemize hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

“ÖNCELİĞİM OKUL ÖNCESİ” PROJESİ İLE 28 OKULDA 30 ANAOKULUNU DONATTIK

      İl Milli Eğitim Müdürü Sayın Yusuf CENGİZ konuşmalarında, “Önceliğim Okul Öncesi” projesi 2014-2015 Eğitim ve Öğretim yılında uygulanmaya başladı. Yaklaşık 254 bin liralık bir bütçesi var. Bu projenin faaliyete geçmesinde yine bizlere yardımlarını esirgemeyen çok değerli MUSİAD Balıkesir Şubesi ile Bandırma Şubesi yönetici arkadaşlarıma da özellikle teşekkür ediyorum.

      Bizler İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak okul öncesi eğitimin yaygınlaştırılması için 2014 yılı başından bu yana yoğun bir şekilde mesai sarf ediyoruz. 2014 yılı başında okullaşma oranımız 5 yaş grubunda yüzde 51’di. Bugün itibariyle yüzde 87’ye ulaştık. Özellikle Anaokullarımızdaki oran yüzde 50-60 lık bir orandı. Birinci hedef olarak Anaokullarında tam kapasiteyle çalışmayı hedefledik. Bugün itibariyle Okul Öncesi okullarımızda yüzde yüzlük bir doluluğu yakalamış durumdayız. Ayrıca Bakanlığımızın da 2014 yılı ortasında Okul Öncesi eğitimin yaygınlaştırılması amacı ile normal öğretimden ikili öğretime geçiş kararı aldı. Bu da 2014-2015 yılında tamamen uygulandı ve bizler şu an Okul Öncesinde tamamen ikili eğitim veriyoruz. Şu an ki Anaokullarımız yeterli değil. Onun için bizim yatırıma çok fazla ihtiyacımız var. Devlet  ve Milli Eğitim olarak  ayrıca hayırseverlerimize ihtiyacımız var. Bütün ilçelerimizde Anaokullarımızın daha fazla artması için gayret sarf edeceğiz bu yıl 28 okulda 30 Anasınıfını “Önceliğim Okul Öncesi” projesi kapsamında donattık. Sınıflarda bilgisayar, projeksiyon cihazları, mobilya, dekorasyon gibi çalışmalar yapıldı. Daha çok dezavantajlı kırsal bölgelerdeki okullara ağırlık verdik. Altıeylül ve Karesi ilçelerimizde8 okulumuz, Bandırma’da 19 okul ve diğer Susurluk, İvrindi, Sındırgı gibi ilçelerimizdeki 10 okulun donatımı gerçekleştirdik. Bugün burada  planetaryum yani gezegen evinin açılışını gerçekleştireceğiz. Bize yardımcı olan tüm kuruluşlara teşekkür ediyorum.” dedi.

BU OKUL AİLEMİ GURURLANDIRIYOR

        Hayırsever Ömer KURŞUN konuşmalarında, “ Bu okul rahmetli kayınvalidemin ismini taşıyor ama bugün Türkiye’nin iftihar ettiği bir okul haline geldi. Değerli öğretmenlerle bu okulun son derece çağdaş ve etkili devam etmesi ailemi gururlandırıyor. Başta Sayın Valim’e ve öğretmenlerime teşekkür ediyorum” sözlerine yer verdi.

FARKLIYIZ, FARKINDAYIZ VE MUTLUYUZ

       Naciye Kabakçı Anaokulu Müdürü Rahşan POLAT YAMAN “Eğitim hayatımıza farklıyız, farkındayız ve mutluyuz” vizyonumuzla başladık sözleriyle başladığı konuşmalarını proje kapsamında okulda yapılan çalışmalar hakkında bilgi vermesinin ardından projede emeği geçen herkese teşekkür ederek tamamladı.

NACİYE KABAKÇI ANAOKULU’NDA PLANETARYUM AÇILDI

      Vali Yardımcısı Sayın Selda DURAL,  İl Milli Eğitim Müdürümüz Yusuf CENGİZ, Hayırsever Ömer KURŞUN ve  eşleri Sevinç KURŞUN ile birlikte Naciye Kabakçı Anaokulu Müdürü Rahşan POLAT YAMAN planetaryum açılışını gerçekleştirildi.

ZAFER İLKOKULU’NA MODEL SINIF

     Planetaryum  açılışı sonrasında Zafer İlkokulu’na geçilerek  proje kapsamında gönderilen malzemelerle oluşturulan “Model Sınıf” İl Milli Eğitim Müdürümüz Yusuf CENGİZ ve beraberindekiler tarafından gezildi.

      İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak projemizin kabulünü sağlayan Sayın Valimiz Mustafa YAMAN başta olmak üzere GMKA’ya, iştirakçimiz olarak maddi desteklerini sağlayan MÜSİAD Balıkesir ve Bandırma Şubesi’ne, Karesi İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne, projemizin ortağı Naciye Kabakçı Anaokulu Müdürlüğü’ne, projenin hazırlanması ve yürütülmesinde desteklerini esirgemeyen proje ekibine teşekkür ederiz.

  

  

  

  

  

  

  

  

Kasaplar Mahallesi Sındırgı Caddesi No 1/A Altıeylül / BALIKESİR - 0 266 277 10 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.