BALIKESİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Özel Öğretim Kurumları Mevzuatı Semineri Başladı

Milli Eğitim Bakanlığı İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan ve 2-4 Mart tarihleri arasında devam edecek olan Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi Yönetimi Semineri Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim Kurumları Daire Başkanı Sayın Ali KARAGÖZ, Ayvalık Kaymakamı Sayın Namık Kemal NAZLI, İl Milli Eğitim Müdürü Sayın Yusuf CENGİZ ve Ayvalık İlçe Milli Eğitim Müdürü Sayın Erkan BİLEN’in katılımıyla  Ayvalık Cunda Uygulama Oteli’nde 02 Mart 2015 Pazartesi günü başladı.
Özel Öğretim Kurumları Mevzuatı Semineri Başladı

       Saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan seminerde ilk olarak, İl Milli Eğitim Müdürü Sayın Yusuf CENGİZ, “ 1 Temmuz 2005 tarihinde çıkan, 5378 sayılı yasa, özellikle korunmaya muhtaç çocukların, yaşlıların, engellilerin eğitimine yönelik olarak düzenlenmiştir. Bana göre bu, Türkiye’de bir reform, büyük bir dönüşüm ve belki bir devrim de denilebilir. Bugün çok rahat bir şekilde kendilerini toplum içinde ifade edebiliyorlar. Bakanlığımızı bu güne kadar engellilere yönelik yaptıkları çalışmalar ile bu hizmeti sağlamalarından dolayı kutluyorum.

       Engelliler toplum olarak  bizim zekatımız. Bunlara karşı bizlere sosyal sorumluluk anlamında çok büyük görev düşüyor. Balıkesir ili genelinde bu görevi ifa etmekten mutluyuz. Balıkesir’de birçok Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezimiz var. Gayet de güzel hizmet veriyorlar. Engellilerimiz, ayda 4 saat grup eğitimi ile birlikte 12 saat de ders alıyor olmaları nedeniyle eğitimleri biraz eksik kalıyor. Bakanlığımız bu anlamda daha fazla tedbirler alabilir, diye düşünüyorum.

       Özel eğitim okullarımızdaki öğrencilerimize yönelik olarak bir ay süren yaz okulu  açtık ve memnuniyet noktasında çok olumlu sonuçlar aldık. Bu yıl da yazları eğitim vermeğe devam edeceğiz. Bu noktada Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi yöneticilerinin daha duyarlı olmalarını ve bizlere destek vermelerini istiyoruz. Engellilerinin sadece 8 ay değil 12 ay eğitim almalarından yanayım. İnşallah ders saatleri de önümüzdeki günlerde  daha fazla artırılır. Bu duygu ve düşüncelerle seminerin hayırlı olmasını diliyor tüm hazirûna saygılar sunuyorum.” sözleriyle konuşmalarını tamamladı.

       Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim Kurumları Daire Başkanı Sayın Ali KARAGÖZ, “ Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü görevime başladığımda  hizmet verdiğimiz engelli sayımız 260 bin civarındaydı. Bu gün bu sayı 300 binlere dayandıysa sizlerin gayretiyledir. Engellilerimizi sizlerle hayata tutunur hale getirdik. Bu noktada sizlere teşekkür ediyoruz.

       Göreve başladığımda  1600’lerde olan kurum sayısı da bugün 1900’leri geçti. Büyüyen bir sektörüz. Büyümekle olgunlaşması, kurumsal kimliğinin oturması, verilen eğitimlerin kazanım  kontrol noktasında engellilerin gün yüzüne çıkması, hayatın içinde var olması, hayatta kendi ihtiyaçlarını karşılayacak duruma gelmesi gerekir.

       Bu seminer, Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi yöneticilerinin katıldığı ilk seminer. Tüm kurumlarımızı bu seminerlere almayı hedefliyoruz. Sizlerin ilk grup olması hasebiyle bizlere vereceğiniz geri bildirimler çok önemli. Bu vesileyle önümüzdeki süreçte kurumlarımızın daha sağlıklı bir sürece hizmet sürebilmeleri için çok ciddi adımlar atacağımızı düşünüyoruz. Bu üç günlük seminer süremizin çok başarılı geçmesini, hayırlı sonuçlara hizmet etmesini diliyorum. Kolaylıklar gelsin.” sözleriyle açılış konuşmalarını tamamlamasının ardından Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi Yönetimi Semineri töreni sona erdi. 

 

Özel Öğretim Kurumları Mevzuatı Semineri  Özel Öğretim Kurumları Mevzuatı Semineri

Özel Öğretim Kurumları Mevzuatı Semineri  Özel Öğretim Kurumları Mevzuatı Semineri

Özel Öğretim Kurumları Mevzuatı Semineri

Kasaplar Mahallesi Sındırgı Caddesi No 1/A Altıeylül / BALIKESİR - 0 266 277 10 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.