BALIKESİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

“Satış Elemanlığı Uzmanlık Dallarının Belirlenmesi” Toplantısı Yapıldı

     “Satış Elemanlığı Uzmanlık Dallarının Belirlenmesi” toplantısı İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Cengiz başkanlığında 2 Şubat 2016 Salı günü gerçekleştirildi.
“Satış Elemanlığı Uzmanlık Dallarının Belirlenmesi” Toplantısı Yapıldı

     Satış elemanlığı uzmanlık dallarından güncelliğini kaybedenlerin tespit edilmesi ve 2015-2016 eğitim öğretim yılı 1. döneminin genel değerlendirilmesinin yapılması amacıyla İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Cengiz başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Turhan Demirtaş, Ayvalık, Bandırma, Burhaniye, Dursunbey, Edremit, Gönen, Karesi Mesleki Eğitim Merkezi Müdürleri ile Bigadiç METEM, Sındırgı METEM, Havran M. Leman Akpınar METAL, Susurluk Halk Eğitim Merkezi Müdürlüklerinde Mesleki Eğitimden Sorumlu personel katıldı.

ÇIRAKLIK EĞİTİMİ HAYAT BOYU ÖĞRENMENİN EN ÖNEMLİ UNSURUDUR

     İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Cengiz, Mesleki Eğitim Merkezlerinin çok önemli olduğunu dile getirdi. Hayat boyu öğrenmenin en önemli unsurlarından olan çıraklık eğitimi konusunda gençlerimize rehberlik edilmesinin gerektiğini sözlerine ekledi. Ardından katılan personelden ilçelerimizdeki Mesleki Eğitim Merkezlerindeki usta, kalfa, çırak sayıları ile öğrencilerin çalışmaları, faaliyetleri, ulusal ve yerelde yaptıkları projeler hakkında bilgi aldı.

AHİLİK GELENEĞİNİ ÇEŞİTLİ FAALİYETLERLE TANITMALIYIZ

       İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Cengiz, “Çıraklık Eğitim Sistemi, sağlam temellere dayalı olarak atalarımızın yüzyıllardır sürdürdüğü “Ahilik” geleneğinin devamı niteliğindedir. Bu şuurla öğrencilerimizi hayata hazırlamaya gayret etmeliyiz. Gençlerimiz aldıkları eğitimlerin sonunda hem mesleki hem de ahlaki anlamda istenilen olgunluğa ulaştırmalıyız.  Daima “iyiyi, doğruyu, güzeli” benimsemiş olan “Ahilik” kurumunu Balıkesir’de yeni nesillere öğretmek amacıyla  “Ahilik” geleneği ile çıraklık eğitiminin çeşitli faaliyetlerle tanıtılmasını ve bu yöndeki çalışmaların artırılmasını istiyoruz.” sözleriyle konuşmalarını tamamladı.

ÇIRAKLIK EĞİTİMİ ALMADAN USTA OLUNAMAZ

      İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Turhan Demirtaş, Mesleki Eğitim Merkezlerinin İlçelerimizdeki faaliyetleri hakkında sunum eşliğinde bilgi verdi. 2015-2016 eğitim öğretim yılında ilimizde 1456 kalfalık ve 2287 çıraklık eğitimi almakta olduğunu belirtti. Çıraklık eğitimi almadan usta olunamadığına değinerek Mesleki Eğitimlerin çok önemli olduğunu dile getirdi. Esnaf ve sanatkarlarımızın geleceğinin sıkıntıya girmemesi için Mesleki eğitime gereken hassasiyetin gösterilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

      2015-2016 eğitim öğretim yılı 1. döneminin değerlendirilmesi, satış elemanlığı uzmanlık dalları ile mesleki yeterlik kursları sertifika eğitimleri ve Avrupa Yetişkin Eğitimi için Elektronik Platformu’nda (EPALE) yayınlanabilecek eserlerin temini konularının görüşüldü.

HİÇBİR MESLEK DALINDA EĞİTİMSİZ KİŞİLER ÇALIŞMAMALI VE ÇALIŞTIRILMAMALIDIR

      Satış elemanlığı uzmanlık dallarının güncelliğini devam ettirmesi ve mevcut meslek dallarında çırak, kalfa, ustalıklarının varlıklarının devam etmesi nedeniyle kapsam alanından çıkarılmaması, ayrıca, hiçbir meslek dalında eğitimsiz kişiler çalışmamalı ve çalıştırılmamalıdır kararlarının alınmasının ardından toplantı sona erdi.

 

05-02-2016  05-02-2016

05-02-2016  05-02-2016

05-02-2016

Kasaplar Mahallesi Sındırgı Caddesi No 1/A Altıeylül / BALIKESİR - 0 266 277 10 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.