BALIKESİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Sırrı Yırcalı Anadolu Lisesi Öğrencilerimizden Müdürümüze Ziyaret

  Balıkesir Sırrı Yırcalı Anadolu Lisesi 10-A sınıfı öğrencileri uygulamayı düşündükleri “Kariyer Planlamasında Nokta Atışı” adlı projelerini tanıtmak üzere İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Cengiz’ i ziyaret etti.
Sırrı Yırcalı Anadolu Lisesi Öğrencilerimizden Müdürümüze Ziyaret

      Ziyarete Sırrı Yırcalı Anadolu Lisesi Müdürü Mürsel Gündoğdu, Matematik Öğretmeni Huriye Akkaya, Rehber Öğretmen Kadir Tümay Tapçan ile 10-A sınıfı öğrencileri Irmak Ecem Eriş, Melike Asker, Bekir Kabacık, Ahmet Gürcan Pehlivanoğlu katıldı.

      Matematik Öğretmeni Huriye Akkaya, Rehber Öğretmen Kadir Tümay Tapçan ile öğrenciler “Kariyer Planlamasında Nokta Atışı” adlı projeleri hakkında İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Cengiz’e bilgi verdiler.

      Sırrı Yırcalı Anadolu Lisesi Müdürü Mürsel Gündoğdu, Meslek seçimi ve kariyer planlamasında olmazsa olmazlardan ilkinin, bireyin kendini tanıması olduğunu, kendi özelliklerini, karakteristik yapısını ve iş yapma tarzını bilen öğrencilerin yanlış hedeflere savrulma ihtimalinin ortadan kalkacağını, ine piyasa-sektör ve meslek tanımayla erken dönemde yüzleşen öğrenci en doğru tercihlere yöneleceklerini ifade etti.

      Matematik Öğretmeni Huriye Akkaya, Rehber Öğretmen Kadir Tümay Tapçan ile öğrenciler “Kariyer Planlamasında Nokta Atışı” adlı projeleri hakkında İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Cengiz’e bilgi verdiler.

AMAÇ, ÖĞRENCİLERİN MESLEK SEÇİMİNDEKİ KARARSIZLIĞINI EN AZA İNDİRMEKTİR

       Projenin genel amacı 10.sınıf öğrencilerinin meslek seçimlerini gerçekleştirmeden önce yeteneklerini, beceri ve ilgi alanlarını tam olarak tanıyabilmeleri ve bu doğrultuda kendilerine en uygun mesleği bulma noktasında en doğru ve isabetli seçimleri yapabilmesidir. Bunun yanında öğrencilerin ilgi duydukları bölümleri üniversite içinde birkaç gün içinde yaşayarak görmeleri ve bu hususta deneyim kazanmalarıdır. Ayrıca öğrencilerin12. sınıfta meslek seçiminde görülen kararsızlığı ve buna bağlı LYS ve YGS başarısızlığını minimum seviyeye indirmek, akademik başarıyı yaşam başarısına dönüştürmek, öğrencilerin seçmeyi düşündükleri mesleklerin kendilerine uygun olup olmadığını yaşayarak görmelerini sağlamak, tercih edilmesi düşünülen bölümden mezun olanların tam olarak ne iş yaptığını o mesleği icra edenlerden öğrenmek, projenin beklenen sonuçlardan bazılarıdır.

ÖĞRENCİLERİMİZ YETENEKLERİ DOĞRULTUSUNDA BİLGİLENDİRİLİYOR

       Sırrı Yırcalı Anadolu Lisesi Rehberlik Öğretmeni Kadir Tümay Tapçan, öğrencilerle geçerlik güvenirlik çalışması yapıldığı Temel Yetenekler Testi 9-11 (TYT (9-11)) uygulandığını ve uygulama sonucunda TYT (9-11)’in ölçtüğü dil, akıl yürütme, sayı ve genel yetenek puanları hesaplanarak öğrencilerin kişisel grafikleri çıkartıldığını belirtti. Daha sonra öğrencilere sınıf içinde Kariyer becerilerini geliştirmek için “Kendimizi Tanıyalım’’ ve “Kendimize Uygun Meslekleri Tanıyalım’’ grup rehberlik çalışması etkinlikleri yapılarak böylelikle öğrencilerin doğru meslek tercihi, kendilerini ve meslekleri tanımaları sağlanması amaçlandığını ifade etti.

        Rehber Öğretmen Kadir Tümay Tapçan, öğrencilerin kendisi tarafından  bireysel görüşmeye alınarak TYT 9-11 sonuç grafikleri paylaşılarak yetenekleri konusunda bilgilendirildiğini TYT 9-11 sonuçları ve grup rehberlik çalışmalarından elde edilen kazanımlar daha gerçekçi bir değerlendirmeyle öğrencilerin Yüksek Öğretimde seçecekleri ilk üç meslek (program) alanları belirlendiğini sözlerine ekledi.

ÖĞRENCİLER MESLEKLERİN KENDİLERİNE UYGUN OLUP OLMADIKLARINI DAHA GERÇEKÇİ OLARAK DEĞERLENDİRECEKLER

        Yapılan testler ve bireysel görüşmeler sonucunda Tıp fakültesini seçmek isteyen 15 öğrenci belirlenmiştir. İkinci dönem Kamu Kurumları, özel sektör, Sivil toplum kuruluşları ve üniversitelerle işbirliğine gidilerek öğrencilerimizin yetenek, ilgi ve kişisel özelliklerine göre belirlenen alanlarda 32 öğrenci imkânlar ölçüsünde bir haftalığına mesleki bilgilendirme gezileri yapılarak seçecekleri meslekleri ile ilgili uygulama alanında daha fazla bilgi sahibi olmaları yaşayarak görmeleri ve mesleklerin kendilerine uygun olup olmadıklarını daha gerçekçi olarak değerlendirmeleri amaçlanmaktadır.

PROJENİN BAŞARILI OLACAĞINA İNANIYORUM

       İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Cengiz, “Hazırladığınız böylesine güzel proje ve uygulamalarınız için sizleri tebrik ediyorum. Bu projenin başarılı olacağına ve büyük ilgi göreceğine inanıyorum. Gerek İlçe ve İl çapında gerekse Türkiye çapında uygulama başlatılması adına bizler daima yanınızdayız. Teşekkür ediyor,  başarılarınızın devamını diliyorum.” sözlerine yer verdi.

       Toplu fotoğraf çekiminin ardından ziyaret sona erdi.

 

15-01-2016  15-01-2016

15-01-2016  15-01-2016

15-01-2016

Kasaplar Mahallesi Sındırgı Caddesi No 1/A Altıeylül / BALIKESİR - 0 266 277 10 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.