BALIKESİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Srebrenitsa Soykırımının 22. Yıl Dönümü ve Aliya İzzetbegoviç Balıkesir’de Anıldı

     11 Temmuz 1995´te gerçekleştirilen “Srebrenitsa Soykırımı” nın 22’nci yıl dönümünde hayatını kaybedenler ve Merhum Aliya İzzetbegoviç anısına Balıkesir’de bir dizi program düzenlendi.
Srebrenitsa Soykırımının 22. Yıl Dönümü ve Aliya İzzetbegoviç Balıkesir’de Anıldı

 “SREBRENİTSA CEHENNEMİ’ FOTOĞRAF SERGİSİ

     11 Temmuz 1995´te gerçekleştirilen ´Srebrenitsa Soykırımı’nn 22’nci yıl dönümünde hayatını kaybedenlerin anısına düzenlenen ‘Srebrenitsa Cehennemi’ isimli sergi Devrim Erbil Çağdaş Sanatlar Galerisi’nde açıldı.

     Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Edip Uğur ile birlikte Bosna Hersek Arşivler Direktörü Merhum Aliya İzzetbegoviç´in Başdanışmanı Prof. Dr. Adamir Jerkoviç ile AB Politikaları Enstitüsü Başkanı Hasan Soygüzel, Altıeylül Kaymakamı Dr. Oktay Kaya, Karesi Kaymakamı Abdulkadir Demir, Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, İl Milli Eğitim Müdürümüz Yakup Yıldız ve çok sayıda konuk katıldı.

     "Srebrenitsa Soykırımı" sonrasında devlet arşivlerinde yer alan fotoğraflardan oluşan sergi hakkında bilgiler veren Bosna Hersek Arşivler Direktörü Merhum Aliya İzzetbegoviç´in Başdanışmanı Prof. Dr. Adamir Jerkoviç Türkiye ile Bosna Hersek’in kardeş olduğunu dile getirdi.

BİLGE KRAL ALİYA İZZETBEGOVİÇ,  "ALİYA İZZETBEGOVİÇ´İ YENİDEN TANIMAK" KONFERANSIYLA ANILDI

     Avrupa´da, İkinci Dünya Savaşı´nın ardından yaşanan en büyük insanlık trajedisi olarak nitelendirilen ve 8 binden fazla Boşnak sivilin katledildiği "Srebrenitsa Soykırımı"nın 22. yıl dönümünde, Bağımsız Bosna Hersek´in ilk cumhurbaşkanı olan ve Bilge Kral olarak anılan Aliya İzzetbegoviç,  Balıkesir Karesi Salih Tozan Kültür Merkezi´nde düzenlenen "Aliya İzzetbegoviç´i Yeniden Tanımak" adlı konferansla  anıldı.

     Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı, Büyükşehir Belediye Başkanı Edip Uğur, Bosna Hersek Arşivler Direktörü Merhum Aliya İzzetbegoviç´in Başdanışmanı Prof. Dr. Adamir Jerkoviç ile AB Politikaları Enstitüsü Başkanı Hasan Soygüzel, Karesi Kaymakamı Abdulkadir Demir, Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, İl Milli Eğitim Müdürümüz Yakup Yıldız ve çok sayıda konuk katıldı.

     İnsanlık tarihinin en utanç verici hadiselerinden biri olan “Srebrenitsa Soykırıım”nda hayatını kaybedenleri ve Aliya İzzetbegoviç’i anmak için düzenlenen anma programında  duygu dolu anlar yaşandı. Katliamda hayatını kaybeden tüm şehitlere Allah´tan rahmet, ailelerine, sevenlerine ve tüm Bosna halkına başsağlığı dileğinde bulunuldu.

 

12-07-2017  12-07-2017

12-07-2017  12-07-2017

12-07-2017  12-07-2017

12-07-2017  12-07-2017

12-07-2017  12-07-2017

Kasaplar Mahallesi Sındırgı Caddesi No 1/A Altıeylül / BALIKESİR - 0 266 277 10 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.