BALIKESİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

SU MUTLULUĞUMUZ OLSUN, SU HAYATTIR

22 Mart Dünya Su Günü, Balıkesir´de kutlandı.
SU MUTLULUĞUMUZ OLSUN, SU HAYATTIR

DSİ 25. Bölge Müdürlüğü tarafından Dinlenme Tesisleri´nde düzenlenen tören, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı´nın okunmasıyla başladı.

DSİ´nin çalışmaları hakkında sine vizyon gösterisinin ardından kürsüye gelen DSİ 25. Bölge Müdürü Rahmi Şahin ise bir teşekkür konuşması yaptı. Daha sonra Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu katılımcılara hitap etti.

Vali Ersin Yazıcı ise yaptığı konuşmada, suyun çok önemli olduğunu fakat geçmişte köylerde 1 veya 2 çeşmeden içme suyu sağlandığını hatırlattı.

BU MUTLULUĞU TÜM HÜCRELERİMDE HİSSEDİYORUM

Dünya Su gününde suyun hayat bulduğu hayatımızın devamı için birinci sırada gerekli olan suyun gününü kutlamak üzere bir arada olduklarını ifade eden Vali Yazıcı şunları ifade etti: "Su israf edilmeyecek kadar dünyada kıt ve kıymetlidir. Lütfen suyu kullanırken dünyadaki en kıymetli varlıklardan bir tanesi kabul ederek 1 gramını dahi zayi etmeyelim. Boşa akıtmayalım. Dünyada su kıtlığı çeken ülkeler var. Başka ülkelerden su taşımaya çalışıyorlar. Su olmadan hayat olmuyor. Devlet Su İşleri Türkiye´nin güzide kurumlarından öncü kurumlarından Türkiye´nin alt yapısını su konusunda sulama konusunda oluşturan bunca yıldır hizmet sunan bir kurum. Son 14-15 yıldır gerçekten vites yükselterek adeta birinci vitesten 6-7 vitese çıkarak çok seri bir şekilde, hem içme suyu noktasında hem de arazilerimizin suyla buluşturulması noktasında mükemmel bir çalışma ortaya koyuyor. Hepimiz adına mutluyum ki 26 yıllık mülki idare amiri olarak barajların veya küçücük gölet inşaatlarının 10-20 yıl sürdüğü yıllardan devasa projelerin birkaç yılda bitirildiği günlere geldik. Devletimiz son 10 yılda başladığı devasa projeleri çok kısa sürede bitiriyor. Bunun mutluluğunu tüm hücrelerimde hissediyorum. Devasa projeler çok hızlı bir şekilde yapılıyor. Orman ve Su İşleri Bakanlığının ilimize göstermiş olduğu özel ilgiden dolayı da Balıkesirliler olarak Balıkesirli hemşehrilerim adına da teşekkür ediyorum. Müteşekkir olduğumuzu ifade etmek istiyorum. 1071 göletin en fazlası ilimize yapılıyor. 57 proje ile 1. sıradayız."dedi.

SU HAYATTIR, SAĞLIKTIR

Balıkesir´in Türkiye´yi Doyuran İl olduğunu bir kez daha tekrarlayan Vali Yazıcı, "Bizim topraklarımız su ile buluştukça ülkeye olan katkımız her geçen gün artıyor. Çünkü burası Türkiye´yi doyuran ilde buğdaydan bamyaya, zeytinden incire her şey yetişiyor. İlçe gezilerinden kırsal mahalle muhtarlarıyla buluştuğumuzda özellikle göletten su alamayan köylülerin bizimde suyumuz olsa, bize de bir gölet yapılsa, bizim topraklarımız suyla buluşsa biz daha çok üretsek diyorlar. Çalışkan bir halkımız var, Ülkesine vatanına milletine bağlı, Kuva-yi Milliye Şehrinin güzel insanları kendilerine imkân sunulduğunda en güzelini üretme yarışının içerisindeler. Bunu layıkıyla da başarıyorlar. Biz Devlet Su İşleri olarak, Orman ve Su İşleri Bakanlığı olarak Balıkesir´imize sunmuş olduğu hizmetleri kat kat fazlasıyla ödediğimizi düşünüyoruz. Suyu israf etmeden kullanarak hem içme suyu olarak hem tarımsal sulamada daha fazla kullanarak bu ülkeye daha fazla katkı sunacağız. Dünya Su Günümüzü kutluyorum. Özellikle su konusunda Allah bizi böyle bir kıtlıkla sınav etmesin. Suyumuzu dikkatli kullanalım. Onun için su hayattır diyorum ve hepinizi saygıyla selamlıyorum."diye konuştu.

DERECEYE GİREN ÖĞRENCİLERE ÖDÜLLERİ VERİLDİ

Etkinlik kapsamında düzenlenen resim ve kompozisyon yarışmasında dereceye giren öğrencilere hediyelerinin verilmesiyle tören son buldu.

"Su Hayattır" temasının işlendiği kompozisyon yarışmasında dereceye girerek 3. olan Susurluk Göbel Şehit Nusret Kula Ortaokulu öğrencisi Seren Mutlu ile Resim dalında 3. Olan Susurluk Göbel Şehit Nusret Kula Ortaokulundan İlknur Eser´e ödüllerini DSİ 25. Bölge Müdürü Rahmi Şahin,  Kompozisyon dalında 2. olan Çanakkale Yahya Çavuş Görme Engelliler Ortaokulu öğrenci Kadir Can Duran ile resim dalında 2. olan Edremit Mehmetçik Ortaokulu öğrencisi Ennur Gülter´e ödüllerini Garnizon ve 9. Ana Jet Üs Komutanı Hava Pilot Tuğgeneral Kemal Turan, kompozisyon dalında bölge genelinde 1. Türkiye genelinde 2.seçilen Edremit Mevlana Ortaokulu öğrencisi Sibel Kılınç  ile resim dalında 1. olan Biga Hamdibey Ortaokulu öğrencisi Ceyda Cesur´a ödüllerini Vali Ersin Yazıcı takdim etti.

Programa Vali Ersin Yazıcı, Garnizon ve 9. Ana Jet Üs Komutanı Hava Pilot Tuğgeneral Kemal Turan, Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu, DSİ 25. Bölge Müdürü Rahmi Şahin, çeşitli kamu kurum ve kuruluşlarının müdürleri ile öğrenciler katıldı.

22-03-201822-03-201822-03-201822-03-201822-03-201822-03-201822-03-201822-03-201822-03-201822-03-201822-03-201822-03-201822-03-201822-03-201822-03-201822-03-201822-03-201822-03-2018

Kasaplar Mahallesi Sındırgı Caddesi No 1/A Altıeylül / BALIKESİR - 0 266 277 10 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.