BALIKESİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

TÜBİTAK Araştırma Projeleri Danışmanlık Eğitimi Çalıştayı

     “Balıkesir Ortaokul ve Lise Öğretmenleri için TÜBİTAK Araştırma Projeleri Danışmanlık Eğitimi Çalıştayı”, 18-19 Kasım 2017 tarihleri arasında Balıkesir Lisesinde yapıldı.
TÜBİTAK Araştırma Projeleri Danışmanlık Eğitimi Çalıştayı

     “Balıkesir Ortaokul ve Lise Öğretmenleri için TÜBİTAK Araştırma Projeleri Danışmanlık Eğitimi Çalıştayı” açılış törenine, Balıkesir Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Baştürk, İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Yıldız, Balıkesir Üniversitesi akademisyenleri, İl Milli Eğitim Şube Müdürü Fahri Acar ile 17 ilçemizden 215 ortaokul ve lise öğretmeni katıldı.

      Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan program İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Yıldız’ın konuşmaları ile devam etti.

OKUYAN, ANLAYAN, ANLADIKLARINI ANLATABİLEN NESİLLER YETİŞTİRMEYİ HEDEFLİYORUZ

     İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Yıldız, 18-19 Kasım 2017 tarihlerinde gerçekleştirilecek olan çalıştayın ilimize hayırlı olmasını dileyerek başladığı konuşmalarında, akademik başarı anlamında Balıkesir ili olarak Türkiye’nin birçok ilinden daha iyi bir noktada olduğumuzu ifade ederek sürdürdü: “Gerek üniversitemizin kıymetli akademisyenleri gerek siz değerli öğretmenlerimizin gayretli çalışmaları ve katkılarıyla akademik başarı anlamında çok daha iyi noktalara erişeceğimize inanıyorum. Geçen yıl TÜBİTAK projelerinde birçok başarı elde ettik. Bu yıl inşallah proje sayımızı daha da artıracağız. Bizler öğrencilerimizin akademik başarılarının yanında sosyal, kültürel, sanatsal ve sportif alanlarda da başarılı olmalarını arzu ediyoruz. Çok okuyan, anlayan, anladıklarını anlatabilen nesiller yetiştirmeyi hedefliyoruz. Öğrencilerimizin okumayı artırma noktasında da katkılarınıza ihtiyacımız var. Sizlerin yürüteceği projelerle çok daha iyi noktalara erişeceğiz. İki gün boyunca sürecek olan bu çalıştayın ilimiz için çok yararlı olacağına yürekten inanıyor, değerli katkıları nedeniyle Balıkesir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kerim Özdemir’in şahsında Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Baştürk ile kıymetli akademisyenlerimize ve öğretmenlerimize teşekkür ediyorum.” dedi.

PROJE DEMEK BİLİMSEL DÜŞÜNCE ALIŞKANLIĞINI KAZANMA DEMEK

     Çalıştayın öncelikli olarak TÜBİTAK araştırma projeleri bağlamında ortaöğretimde görev yapan öğretmenlere danışmanlık eğitimi vermek olduğunu belirten Balıkesir Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Baştürk, konuşmalarında, “Asıl hedef ortaokul ve lisede öğrenim yapan çok kıymetli öğrencilerimizin proje tabanlı düşünmelerini sağlamak. Proje demek bilimsel gözlem demek, proje demek değerlendirme demek, proje demek raporlama demek, proje demek bilimsel düşünce alışkanlığını kazanma demek. Nihayetinde bu gibi çalışmaların amacı bizden sonra gelecek olan yeni nesillerin bilimsel düşünme alışkanlığını kazanmak demek. Üniversitemiz ile İl Milli Eğitim Müdürlüğünün iş birliğinde yapılan bu çalışmayı son derece önemsiyorum. Biz üniversitemiz olarak her zaman bu gibi uzun vadeli ürünlerini alabileceğimiz bir çalışmalara ve etkinliklere katkıda bulunmaya hazırız. Bu zamana kadar olduğu gibi bundan sonra da katkılarımız devam edecektir. Çalıştayı düzenleyen, gerçekleşmesine katkıda bulunan üniversitemizin değerli akademisyenlerine, öğretmenlere teşekkür ediyor, bu çalışmanın verimli ve başarılı geçmesini temenni ediyorum.” sözlerine yer verdi.

     Prof. Dr. Feray Köçkar, Prof. Dr. Hülya Gür, Doç. Dr. Gamze Dolu, Dr. Handan Ürek, Yrd. Doç. Dr. Ayşen Karamete’nin sunumlarının ardından çalıştay, uygulamalı eğitim süreci ile devam etti.

23 AKADEMİSYEN ORTAOKUL VE LİSE ÖĞRETMENLERİNE 12 ALANDA UYGULAMALI EĞİTİM VERDİ

     Balıkesir Üniversitesi ve Balıkesir İl Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliği ile hazırlanan ve Balıkesir İlinde lise ve ortaokul öğrencilerini proje hazırlama döngüsü içerisine alarak, genç beyinleri düşünmeye, gözlem yapmaya, soru sormaya, merak etmeye, merak ettiklerini araştırma ve araştırmalarını ürüne dönüştürmeye yönlendirmek ve teşvik etmeyi amaçlayan “Balıkesir Ortaokul ve Lise Öğretmenleri için TÜBİTAK Araştırma Projeleri Danışmanlık Eğitimi Çalıştayı” ile Balıkesir’de görev yapan gönüllü ortaokul ve lise öğretmenlerine Balıkesir Üniversitesinin 23 akademisyeni tarafından proje hazırlama, rapor yazma, değerlendirme ve sunma süreci ile ilgili 12 alanda uygulamalı eğitim verildi.

     TÜBİTAK Bilim İnsanı Destekleme Daire Başkanlığınca her yıl lise öğrencileri için Biyoloji, Coğrafya, Değerler Eğitimi, Fizik, Kimya, Kodlama, Matematik, Psikoloji, Sosyoloji, Tarih, Teknolojik Tasarım, Türk Dili ve Edebiyatı alanlarında ve ortaokul öğrencileri için Fizik, Kimya, Biyoloji, Matematik, Değerler Eğitimi, Kodlama, Tarih ve Türkçe alanlarında düzenlenen “Araştırma Projeleri Yarışması”na, “Balıkesir Ortaokul ve Lise Öğretmenleri için TÜBİTAK Araştırma Projeleri Danışmanlık Eğitimi Çalıştayı” ile ilimizde TÜBİTAK projeleri hazırlama sürecine katkı sağlanması amacıyla proje hazırlama sürecinde karşılaşılan zorluklar ele alınarak, çözüm önerileri üzerinde çalışmalar yapıldı.

     “Balıkesir Ortaokul ve Lise Öğretmenleri için TÜBİTAK Araştırma Projeleri Danışmanlık Eğitimi Çalıştayı”,  19 Kasım 2017 tarihinde sayısal ve sözel alandan seçilmiş 2’şer proje raporunun grup temsilcisi tarafından 15’er dakikalık sunumu ve soru-cevap/söyleşi şeklinde gerçekleştirilen değerlendirme çalışmasının ardından “Katılım Belgesi” dağıtım töreni ile sona erdi.  

20-11-2017  20-11-2017

20-11-2017  20-11-2017

20-11-2017  20-11-2017

20-11-2017  20-11-2017

Kasaplar Mahallesi Sındırgı Caddesi No 1/A Altıeylül / BALIKESİR - 0 266 277 10 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.