BALIKESİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) Eğitimcilerle Buluştu

  Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) Balıkesir temsilcilerinin eğitimcilerle buluşması; İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Cengiz, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcıları, şube müdürleri, okul müdürlerinin katılımıyla gerçekleşti.
Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) Eğitimcilerle Buluştu

TÜRKİYE GENÇLİK VAKFI(TÜGVA), YENİ NESİL GENÇLİK VAKFIDIR

      Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA), birkaç gencin inisiyatifiyle kurulmuş, merkezi Türkiye, çalışma alanı dünya olan, yenilikçi, fikri ve kültürel açıdan donanımlı, kendisine uluslararası bazda tüm fikirlere açık yetiştirebilen, icat çıkarmaktan çekinmeyen “Yeni Nesil Gençlik Vakfı”dır.

      TÜGVA, geleneklerine bağlı, Türkiye merkezli aynı zamanda dünyada iz bırakma vizyon ve misyonuna sahip, gençlerin bir araya gelerek kurduğu yeni nesil bir gençlik vakfıdır. TÜGVA özgüveni yüksek, çağı iyi okuyabilen, milli ve manevi değerlerine bağlı, fikri ve kültürel yönden donanımlı genç bir neslin oluşması düşüncesini kurumsal varlığının merkezine oturtmuştur. TÜGVA, ortaöğretimden liseye, üniversiteden iş dünyasına, kadın ve aileden eğitime, dış ilişkilerden medyaya kadar, geniş bir yelpazede etki alanına sahiptir. İyilik, doğruluk, adalet, merhamet gibi değerlerin tıpkı geçmişimizde olduğu gibi, bugün de bu topraklardan doğup dünyaya yayılması adına bir fikri olan, ideolojisini ve sinerjisini bu uğurda sarf edecek gençlerimizle beraberce yürüme arzusundadır.

HER İŞTE ALLAH RIZASINI GÖZETEN BİR GENÇLİK YETİŞTİRMEK İÇİN ÇALIŞIYORUZ

      Vakfın kuruluşundan bu yana izlediği yolun, elde ettiği başarılarının ve vizyonunun yansıması olan tanıtım filminin gösteriminin ardından; (TÜGVA)Balıkesir temsilcisi Semih Karabulut konuşmalarında, ecdadımızdan aldığımız en kıymetli miras ile bugün Türkiye Gençlik Vakfı olarak milli ve manevi değerlerine bağlı, ahlaklı ve her işte Allah rızasını gözeten, bir gençlik yetiştirmek için çalışmalar yaptıklarını dile getirdi.

TOPLUMUN HAZİNESİ OLARAK GÖRDÜĞÜMÜZ GENÇLİK, GELECEĞİMİZDİR

      İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Cengiz konuşmalarında, “Hedeflediğimiz, ideallerimizde yaşayan, Türk Milletinin ve Müslümanların arzuladığı hedefe yönelik çalışmalarıyla önümüzdeki günlere çok büyük değer katacak (TÜGVA) temsilcileriyle birlikte olmaktan mutluluk ve sevinç duyuyor, bu anlamlı toplantıyı tertip ettikleri için kendilerine teşekkür ediyorum.” sözleriyle başladı. Ardından, “Benim bugüne kadar İl Milli Eğitim Müdürü olarak katılmış olduğum toplantıların en anlamlılarından biri diyebilirim. Biraz önce de arkadaşlarımız çok güzel sunumlarını gerçekleştirdiler, ben Balıkesir adına umutlandım. Balıkesir’deki gençlerimize, milli ve manevi değerli aşılayabilmek adına neler yapılabilir, noktasında yaptığınız çalışmalar ve heyecanınız için sizleri takdir ediyor, tebrik ediyorum. Sizin gibi gençlerle bir araya gelmek ayrıca bize sevinç veriyor.” dedi.

    

GELECEĞİMİZİ BİLİMSEL BİR DİSİPLİN ANLAYIŞI VE GÜZEL BİR EĞİTİMLE SAĞLAYABİLİRİZ

        İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Cengiz, "Toplumun hazinesi olarak gördüğümüz gençlik, geleceğimizdir. Her millet kendi geleceğini inşa edecek olan gençleri en iyi şekilde yetiştirmeye çalışır. Tarihini, kültürünü, bütün mirasını onlara aktarmaya çalışır. Biz ki Müslümanlar, biz ki Türkler gerçekten çok büyük bir medeniyete sahibiz. Ama ne kadar çocuklarımıza bu değerlerimizi aktarabiliyoruz tabi ki tartışılır. Hele son zamanlarda çok daha tartışılır oldu. Çok önemli bir eğitimci olan Nurettin Topçu’nun inanç ve ideallerini öğrencilerinde gören öğretmeni, ´Sınıf içine girdiğinde, öğrencileriyle karşılaştığında, heyecanlanan, sınıfta tekrar doğan, tarihi yaşayan, kültürü yaşayan, çocuklarla bir arada bulunduğunda büyük bir sevinç içine gark olan.´ ’’ şeklinde tarif ettiğine değinerek yine Nurettin Topçu’nun “Gençlik meselesi eğitimsiz yapılmaz. Maarif neslin kurtuluşunu, maarifin yükselmesi ile yapabiliriz.’’ sözünden hareketle geleceğimizin şekillenmesinin bilimsel bir disiplin anlayışıyla, güzel bir eğitimle sağlanabileceğini belirtti.

HESABINI YAPAN BİR GENÇLİK İSTİYORUM

       Tarihimizde gençlik üzerine çok büyük çalışmalar yapmış, emek vermiş kişilerden, Mehmet Akif Ersoy, Necip Fazıl Kısakürek ve Sezai Karakoç’un idealize ettiği sembol gençlerden de bahseden İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Cengiz, hepimizin ruhunu ve düşünce dünyasını besleyen ve önder bir şahsiyet olan çok değerli şair, yazar Necip Fazıl Kısakürek’in “Gençliğe Hitabesi”nden alıntılar yaparak  Mehmed ismi üzerinde değerlerini sembolize ettiğini belirtip, Necip Fazıl’ın gençliği “Öyle bir gençlik istiyorum ki hakikatin İslam’da olduğunu haykıracak ve bu insan oluş sırrını anlatacak bir gençlik olsun. Yani dünyaya niçin geldiğini, ne yapmak istediğini, neden burada olduğunu ve bundan sonra da Allah’a karşı nasıl bir hesap vereceğinin hesabını yapan bir gençlik istiyorum ve buna göre çalışmalarını istiyorum.”  şeklinde özetlediğini dile getirdi.

ASIM’IN NESLİNİ YETİŞTİRMEK İSTİYORUZ

      " Milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy, gençliği, geleceğini inşaa etmek istediği kişiyi, idealindeki insanı “Asım” olarak karakterize ediyor. Çanakkale de ki mücadelesini özellikle söylüyor diyor ki:

     “Asım’ın nesli… diyordum ya… nesilmiş gerçek;

      İşte çiğnetmedi namusunu, çiğnetmeyecek.’’

      “Asım daha çok Müslüman Türk’ü temsil ediyor, sağlam bir imanı temsil ediyor tam inanmış, adanmış bir kişiliği sembolize ediyor, çetin bir mücadeleyi temsil ediyor, yedi düvele karşı kazanmış bir kişiyi temsil ediyor.” sözlerine yer vererek Mücadele azminden asla vazgeçmeyen bir kişilik olan Akif’in “Safahat” adlı kitabında, idealize ettiği gençliğin mutlaka bilgi ve ahlak sahibi, tembellikten, hazıra konmaktan, ayyaşlıktan, kıskançlıktan, hırslarından uzak olmasını sadece bilgi ve ahlakla donanmasını istediğini belirtti. Tabiri caizse “Asım”ın neslini yetiştirmek istediklerini dile getiren İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Cengiz, “Bütün gayret bütün çalışmalar da bunun üzerine olsun.” dedi.

MEHMET AKİF İDEALLERİNİ “ASIM”A, NECİP FAZIL “MEHMED”E, SEZAİ KARAKOÇ DA “TAHA” YA YÜKLER

      Gençliğe büyük önem veren, “Taha” ile bu dirilişi sembolize eden özel isim olan Sezai Karakoç’tan da bahsederek  “Diriliş Neslinin Amentüsü’’ adlı eserin, özlemi duyulan diriliş neslinin özelliklerini göstermesi bakımından oldukça önemli bir eser olduğunu söyleyerek Mehmet Akif ideallerini “Asım”a, Necip Fazıl “Mehmed”e, Sezai Karakoç da “Taha” ya yüklediğini belirtti. Ahmet Hamdi Tanpınar’ın gençlere eleştirel bakışına da değinerek onun“Gençler ihtirassız hatta heyecansız biraz ümitsizlik var. Tabi bu boşlukta ne bir çalışma olur ne bir sanat eseri meydana gelir ne de fikir oluşur. Bir çalışma yapmadan bir eser ortaya koyamazsınız. Emek vermeden hiçbir şey olmaz.” sözlerine yer verdi.

EN BÜYÜK DÜŞMAN TEMBELLİKTİR

     Ali Fuat Başgil’in “Gençlerle Başbaşa” kitabında gençliğin önünde birçok tehlikeli yolların ve yol kesicilerin, düşmanların olduğunu ifade ettiğini bunlara karşı uyanık olunmasını istediğini ve en büyük düşmanın da tembellik olduğunu söylediğini belirten İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Cengiz konuşmalarını, “Bizim son zamanlarda da şikayet ettiğimiz nokta, bizim yetiştiğimiz yıllara göre gençliğin daha rahat ortamda büyümeleri biraz da konformizm yaşam tarzının çok fazla yaygınlaşmasıdır. Konformizm beraberinde rahatlığı, adamsendeciliği getiriyor. Bu organizasyonlarla ancak gençlerimizi bir araya getirip çağın olumsuzluklarından uzaklaştırabiliriz. Böyle çalışmaların Balıkesir’imize bir hayat vereceğini, Balıkesir’imizin çok daha güzel noktalara geleceğini düşünüyorum. Bu akşamın da bir dönüm noktası olmasını Allah’tan niyaz ediyorum. Hep konuştuğumuz ve istediğimiz gençliğin burada somutlaştığını, bir kuşağa dönüştüğünü görmenin bizleri ayrıca mutlu ettiğini belirtmek istiyorum. Teşekkür ediyor, hayırlı akşamlar diliyorum.” sözleriyle tamamladı.

       Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) Balıkesir temsilcilerinin eğitimcilerle buluşması iyi dilek ve temennilerle sona erdi.

 

21-12-2015  21-12-2015

21-12-2015  21-12-2015

21-12-2015  21-12-2015

21-12-2015

Kasaplar Mahallesi Sındırgı Caddesi No 1/A Altıeylül / BALIKESİR - 0 266 277 10 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.