BALIKESİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

"Türkiye Okuyor" , "Balıkesir Okuyor"

        2014-2015 Eğitim-Öğretim döneminde kitap okumaya ilgilinin artmasına yönelik olarak İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, İl Milli Eğitim  Müdürlüğü, Belediyeler işbirliğiyle ilimizde başlatılan “Balıkesir Okuyor” kampanyası kapsamındaki kitap dağıtım töreni  25.03.2015 Çarşamba günü saat 13.00’da Bigadiç Yağcılar Yatılı Bölge Ortaokulu’nda gerçekleştirildi.


       Eğitim hakkı ve fırsatlarından yararlandırılarak okuma yazma becerisi kazanmış, okuma alışkanlığı gelişmiş bir toplum oluşturmak için Cumhurbaşkanlığımızca “Türkiye Okuyor Kampanyası” projesi başlatılmıştır.

        2014-2015 eğitim - öğretim döneminde kitap okumaya ilgilinin artmasına yönelik olarak İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, İl Milli Eğitim  Müdürlüğü, Belediyeler işbirliğiyle ilkokul ve ortaokul öğrencilerine yönelik kitap dağıtımı hedeflenmekte olup Balıkesir ilimizde başlatılan “Balıkesir Okuyor” kampanyası  kapsamında Bigadiç Yağcılar Yatılı Bölge Orta Okulunda gerçekleştirilen kitap dağıtım törenine,  Balıkesir Valisi Mustafa YAMAN, Bigadiç Kaymakamı Barış AKTAN, Bigadiç Belediye Başkanı İsmail AVCU, Balıkesir Üniversitesi Rektörü Kerim ÖZDEMİR, İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa ÇALTI, İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf CENGİZ, Bigadiç Garnizon Komutanı Mehmethan DOĞAN, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Hüseyin AŞIK, Bigadiç İlçe Milli Eğitim Müdürü Erdal EFE, Yağcılar Yatılı Bölge Orta Okulu Müdürü Mehmet ÇOBAN, davetliler, öğretmen ve öğrenciler katıldı.

        Tören, saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

KÜLTÜREL GELİŞİMİMZDEKİ EN ÖNEMLİ HUSUS KİTAP OKUMAKTIR

        Balıkesir Valisi Mustafa YAMAN konuşmalarında, “Ülkemizin kültürel ve ekonomik gelişiminin yanında eğitim gelişimini de sağlamamız gerekiyor. Yani kültürel gelişimimizdeki en önemli husus kitap okumaktır. 2008’den bu yana Cumhurbaşkanlığımız liderliğinde okuma kampanyaları yapılmaktadır. “İllerimiz okuyor, Türkiye okuyor” diyoruz. Kamu görevlileri, kamu kurumu yerel yöneticileri ve katkı sağlayan sivil toplum kuruluşları ile birlikte bu kampanya içinde bulunarak kitap dağıtıyoruz. Amacımız ülkemizdeki %1’lik kitap okuma oranından kurtulup kütüphaneleri, evimizin kitaplıklarını kitaplarla doldurmak, mümkünse yerel yöneticilerimizin katkılarıyla birlikte kahvehanelerimize de kitaplar ulaştırarak, kitaplık oluşturmak olmalıdır. Yani topyekün okumamız gerekmektedir.

FARKLI BAKIŞ AÇISINA SAHİP OLMAK İÇİN KİTAP OKUMALISINIZ

       Sevgili öğrenciler. Eğer bir meslek sahibi olmak düşüncesindeyseniz muhakkak ki farklı bakış açınız olmalı. Bunu da kitap okuyarak sağlayacaksınız. Bizler sizlerin kitap okuyan oran içerisinde olmanız arzusu içerisindeyiz.

YÜZLERCE KİTAP OKUMANIZI İSTİYORUM

        Bu vesile ile aranızda olmaktan mutluluk duyuyorum. Bu kampanyaya katkıda bulunan herkese teşekkür ediyorum. Sevgili öğrencilerimize  iyi dersler diliyorum.  Bu kampanyaya katılmanızdan dolayı sizlere teşekkür ediyor, öğrencilerimizden yüzlerce kitap okumasını istiyorum. Hepinize saygılar sunuyorum.” dedi.

HER ÖĞRENCİMİZE DÖRDER KİTAP OLMAK ÜZERE BİN KİTAP DAĞITIYORUZ

       İl Kültür Müdürü Mustafa ÇALTI, “Türkiye olarak eğitim öğretim alanında sürekli gelişme göstermekteyiz. Bu konuda yapılan tüm girişimlerle sosyal ve kültürel kalkınmayı hedeflemekteyiz. Okuma alışkanlığımızı geliştirmek için birtakım etkinlikler yapıyoruz. Onun için “Balıkesir Okuyor” kampanyamızı da bu şekilde sürdürüyoruz. Milli Eğitim Müdürlüğümüz, Belediyelerimiz, Sivil Toplum Kuruluşlarımız, gibi paydaşlarımızla yaptığımız etkinliklere en büyük desteği sayın valimiz Mustafa YAMAN’dan alıyoruz. Onun için kendisine çok teşekkür ediyorum. Yine Belediye Başkanlarımız da bizleri hiç yalnız bırakmıyorlar.

         Konuşmalarında bölgede tarihte önemli şahsiyetlerin yetiştiğine yer veren İl Kültür Müdürü Mustafa ÇALTI, “Bu bölgenin insanı vatanperver, milletine, bayrağına, devletine bağlı insanlardır. Böylesine önemli şahsiyetlerin torunları olan bu çocuklarımız da sizlerin burada bulunmanızdan onur duydular. Bizler her bir öğrencimize dörder adet, öğretmenlerimize de birer adet olmak üzere toplam bin tane kitap dağıtacağız. Bu kadar uzak bir yerleşim yerinde böylesine bir eğitim ve öğretimin olması ilimiz açısından çok önemli olduğunu düşünüyorum. Bu duygu ve düşüncelerle hepinize saygı ve sevgilerimi sunuyorum.”  sözleriyle konuşmalarını tamamladı.

        İl Milli Eğitim Müdürümüz Yusuf CENGİZ, konuşmalarına, “Öncelikle Sayın Valimiz’in Bigadiç Yağcılar Yatılı Bölge Ortaokuluna gelerek bu programda yer almalarından dolayı kendilerine özellikle teşekkürlerimi arz ediyorum. İl Kültür Müdürümüze bu organizasyonu gerçekleştirdiği için ve  Belediye Başkanımıza da bu organizasyona katkı sağladıkları için ayrıca teşekkür ediyorum.” sözleriyle başladı.

OKUL  KÜTÜPHANELERİNDEKİ KİTAP SAYISININ ARTMASINI İSTİYORUZ.

        “Bizler de İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak zaman zaman kitap okuma kampanyaları düzenliyoruz. 2014 yılında “Okuyan Okullar” projemizi Güney Marmara Kalkınma Ajansı desteğiyle altı yatılı bölge okulumuzda, altı taşıma merkezi ilköğretim okulumuzda, yine üç tane ayrı ilkokul ve ortaokulumuzda başlattık. Bu projemizin en önemli amacı  Z yani zenginleştirilmiş kütüphaneler adını taşıyan kütüphaneler oluşturmaktı. Tabi okullar bazında kütüphanelerin oluşturulması emek istiyor ayrıca maddi bir katılım gerektiriyor. Okullarımızın kütüphaneleri 2 bin 3 bin kitaba sahip olması gerekirken maalesef bu sayıyı bulamıyoruz. İnşallah bundan sonra Sayın Valimizin, İl Kültür Müdürümüzün ve Belediye Başkanlarımızın desteğiyle okullarımız kütüphanelerindeki kitap sayının artmasını ve kitapların güncelleştirilmesini istiyoruz.

YATILI BÖLGE OKULLARINDA SOSYAL ETKİNLİKLER ÇOK ÖNEMLİ

         Sayın valim altı tane yatılı bölge okulumuz var. Balya ve Kepsut ve Dursunbey olmak üzere üçü şehir  merkezinde. Kırsal bölgede olanlar Bigadiç Yağcılar Yatılı Bölge Ortaokulu, Sındırgı Düvertepe Yatılı Bölge Ortaokulu ve İvrindi  Korucu Yatılı Bölge Ortaokulu. Bu okullardaki çocuklarımız diğer çocuklarımız gibi okullarında 6 saat değil 24 saat kalıyorlar. Sosyal etkinlikler daha etkili olmaktadır. Kitap okuma kampanyası ve dağıtım töreni de bu anlamda çok önemli. Buradaki çocuklarımızı yetiştiren fedakar öğretmenlerimizi tebrik ediyorum. Bu duygu ve düşüncelerle  tüm haziruna sevgi ve saygılarımı sunuyorum. ” sözleriyle konuşmalarını tamamladı. 

EĞİTİMİN BU ÜLKEYE KATKISININ FARKINDAYIZ

        Bigadiç Belediye Başkanı İsmail AVCU, “Bugünümüzün hepimize hayırlı olmasını diliyorum. Bugün Bigadiç için güzel bir gün. Sayın Valim buradaki eğitim ordusunun faaliyetlerine katkıda bulunmak için Yağcılar’a gelerek bizleri şereflendirdiler. Ziyaretlerinden dolayı kendilerine teşekkür ediyor, hoş geldiniz diyorum.” sözlerinin ardından 1936 yılından itibaren eğitim öğretim faaliyeti devam eden Bigadiç Yağcılar Yatılı Bölge Ortaokulunun günümüze kadarki eğitim süreci hakkında bilgi verdi. “Eğitimin bu ülkeye katkısının farkındayız. Bunun için buradayız. Bu okulda ileriye dönük sosyal ve kültürel faaliyetlerin en iyisini icra edileceğine inanıyorum. Ayrıca bu bölgenin ve bu okulumuzun da faydalanacağı  kapalı spor salonu yapmayı arzu ediyoruz.  “Balıkesir Okuyor” kampanyasının  hayırlı olmasını diliyorum.” Sözleriyle konuşmalarını tamamladı.

      Bigadiç Yağcılar Yatılı Bölge Ortaokulu öğrencilerinin sunduğu Türk Halk Müziği dinletisini büyük bir beğeniyle ve ilgiyle dinlenildi.

      Kitap dağıtımının ardından “Hatıra Fotoğrafı” çekimiyle tören sona erdi.

 

BALIKESİR OKUYOR  BALIKESİR OKUYOR

BALIKESİR OKUYOR  BALIKESİR OKUYOR

BALIKESİR OKUYOR  BALIKESİR OKUYOR

BALIKESİR OKUYOR  BALIKESİR OKUYOR

 

Kasaplar Mahallesi Sındırgı Caddesi No 1/A Altıeylül / BALIKESİR - 0 266 277 10 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.