BALIKESİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Yabancı Uyruklu Misafirlerimiz Sertifikalarını Aldı

    Altıeylül ve Karesi İlçelerimizde ikamet eden yabancı uyruklu misafirlerimize yönelik düzenlenen Türkçe Dil Eğitimi kursuBalıkesir Valisi Ersin Yazıcı´nın katılımlarıyla Ali Hikmet Paşa İlkokulu konferans salonunda gerçekleştirildi. 
Yabancı Uyruklu Misafirlerimiz Sertifikalarını Aldı

ALTIEYLÜL VE KARESİ İLÇELERİMİZDE VERİLEN TÜRKÇE DİL EĞİTİMİ KURSU TAMAMLANDI

     Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü  ve İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü arasında Türkiye’deki Yabancı Uyruklu kişilerin uyumunu kolaylaştırmak amacıyla Türkçe Dil Kursları, Uyum Kursları ve Mesleki ve Sosyal becerilerin yükseltilmesine yönelik imzalanmış olan işbirliği protokolü kapsamında Altıeylül ve Karesi İlçelerimizde ikamet eden yabancı uyruklu misafirlerimize,  Altıeylül Halk Eğitimi Merkezi ile Karesi Halk Eğitim Merkezi ve ASO Müdürlüğü tarafından verilen Türkçe Dil Eğitimi kursu tamamlandı.

 A-1 SEVİYE KURSUNU TAMAMLAYAN 25 ÖĞRENCİ SERTİFİKASINI ALDI

     Düzenlenen sertifika törenine Vali Ersin Yazıcı, Altıeylül Kaymakamı Bayram Gale, Karesi Kaymakamı Ahmet Erdoğdu, İl Millî Eğitim Müdürü Şahan Çöker, İl Göç İdaresi Müdürü Hulusi Öztürk, daire amirleri, kurs öğretmenleri, öğrenciler ve ilgililer katıldı.

     Kursa katılan 83 öğrenciden A-1 seviye kursunu tamamlayan 25 öğrenciye sertifikaları Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı ile protokol üyeleri tarafından verildi.

     Çocukların uyum süreçlerinin kolaylaştırılması amacıyla kursların düzenlendiğini anımsatan Vali Yazıcı, dağıtılan setlerle çocukların hem Türkçeyi daha düzgün öğrenme fırsatı bulacaklarını hem de daha kolay uyum sağlayabileceklerini kaydetti.

GÜNDELİK YAŞAMDA ZORLANMAYACAKLAR

     Dünyanın  gönlü en zengin milleti olduğumuzu hatırlatan Vali Yazıcı, " Bizler misafirperver bir milletiz. Zaten atalarımız da bunu gösterdi biz de bunu gösteriyoruz. Bu zorlu ama insanlık adına çok onurlu ve güzel bir işi başarıyla yaptığınız için hepinizi tebrik ediyorum. Eğitimin yanında yaptığınız işin getirdiği zorluklara artı bir zorluk daha getiriyor. İnsanlık adına şerefli onurlu bir iş yapıyorsunuz. Hiçbir çocuğun anne ve babası onların durumunda olmasını istemez, kimse o koşulları isteyerek veya özgür iradesiyle karar vererek oluşturmaz."dedi.

BİZE YAKIŞANI YAPIYORUZ

     Genel koşullar ,ülkelerin koşulları,  yaşanan savaşlar ve benzeri durumların çocukları bu durumlara getirdiğini ifade eden Vali Yazıcı, " Biz Osmanlının torunlarıyız, bize yakışanı yapıyoruz. Burada da özellikle bu okula ve siz öğretmen arkadaşlara büyük görev düşüyor. Siz de layıkıyla bu milleti güzel bir şekilde temsil ediyorsunuz. Tabi ki çocuklarla uğraşmak zor. Yabancı olup iletişimle ilgili sorunlarda varsa daha da zorlaşıyor.  Onurlu ve insanlık adına güzel bir iş yapıyorsunuz. Güzel ve onurlu olan işinizi layıkıyla yapmaya devam edin. Bu milleti onlar sizle tanımış oluyorlar.  Özellikle dil kullanımında problemleri olduğu için büyük oranda siz ve öğretmen arkadaşlara büyük iş düşüyor. Bu okul içerisindeki tüm çocuklarla olan arkadaşlıkları bizim ülkemizle bizim milletimizle ilgili olumlu kanaatlerin oluşmasına sebebiyet veriyor. Bu okulun öğrenci kitlesinin ağırlıklı olması ve sizlerle ilgili olumlu şeyler duyduğumuz için Balıkesir adına teşekkür ederim." dedi.

 

30-09-2016  30-09-2016

30-09-2016  30-09-2016

30-09-2016  30-09-2016

30-09-2016

Kasaplar Mahallesi Sındırgı Caddesi No 1/A Altıeylül / BALIKESİR - 0 266 277 10 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.