BALIKESİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Yeni Eğitim Sistemi ve İmam Hatip Okulları Panel ve Çalıştayı

Gençlik ve Spor Bakanlığı Gençlik Projeleri Destekleme Programı kapsamında Balıkesir İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Türkiye İmam Hatipliler       Vakfı (TİMAV) İşbirliği ile "Yeni Eğitim Sistemi ve İmam Hatip Okulları" Panel ve Çalıştay açılışı Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Muhterem KURT, Ayvalık Kaymakamı Namık Kemal NAZLI, Balıkesir Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Mehmet BAYYİĞİT, Balıkesir İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf CENGİZ, TİMAV Genel Başkanı Prof.Dr. Muhiddin OKUMUŞLAR, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Ahmet CENGİZ,  İl Milli Eğitim Şube Müdürü Rabiye KAHRAMAN, Ayvalık İlçe Milli Eğitim Müdürü Erkan BİLEN,  okul müdürleri ve öğretmenlerin katılımıyla 30 Mayıs 2015 Cumartesi günü saat 10.00´da Ayvalık Cunda Uygulama Oteli´nde gerçekleştirildi.
Yeni Eğitim Sistemi ve İmam Hatip Okulları Panel ve Çalıştayı

       Program saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı’mız okunmasıyla başladı.

ANA HEDEFİMİZ MEHMET AKİF’İN “ASIM’IN NESLİDİR.”

       Balıkesir İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf CENGİZ, konuşmalarını “Cumhuriyet tarihinde 1923 yılında 1950 yıllarına kadar değişik aşamalardan geçmiş İmam Hatip Liseleri 1950’li yıllardan sonra daha verimli olmaya başlamışlar ve günümüzde de artık İmam Hatip Liseleri nitelik ve nicelik itibariyle zirve yapmış durumdadır. Siyasetçilerden bilim adamlarına, akademisyenlere ve mühendis, tıp alanından iş adamına kadar bu okullarımızdan çok büyük değerler yetişmiştir. Bu konunun en büyük zirvesi çok değerli Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’dır. 19. Milli Eğitim Şurasında da alınan kararlar ekseninde çok önemli çalışmalar olacağına inanıyorum. 12 yıllık zorunlu eğitim yasasının çıkmasından sonra İmam Hatip Orta Okullarının açılması ve Kur’an-ı Kerim ile Siyer-i Nebi derslerinin diğer okullarda da seçmeli ders olarak okutulması Türkiye’deki eğitim hayatında bir devrimdir. İmam Hatip Liseleri de bu süreçte yerlerini alıyorlar. Balıkesir’de daha öce 13 İmam Hatip Lisemiz varken bugün 27 İmam Hatip Orta Okulu, 15 İmam Hatip Lisesi ve Bağımsız olarak 1 tane Kız İmam Hatip Lisesi vardır. Yine 2014-2015 devlet yatırım programlarında da 6 tane İmam Hatip Lisesi programa alındı. 9 tane İmam Hatip Orta Okulu inşaatına da başladık. Asla taassup içinde olmayan, fikirleri konuşabilen, tartışabilen, diyalektiğini yapabilen, tartışıp konuşmadan, analiz etmeden, sentez etmeden, ön yargı sahibi olmayan bir nesle ihtiyacımız var. Ana hedefimiz Mehmet Akif’in tasavvur ettiği, ‘Asım’ın neslidir.’ Ayrıca Necip Fazıl’ın kim var dediğinde bir anda ayağa kalkıp ‘Ben varım, ben varım, ben varım’ dediği bir nesildir.” sözleriyle tamamladı.

DİN ÖĞRETİMİNİ ÖNEMSİYORUZ

       TİMAV Genel Başkanı Prof.Dr. Muhiddin OKUMUŞLAR, konuşmalarında “İmam Hatip Liseleri Cumhuriyet tarihinde ülkemizin önemli okullarından biridir. Velilerimizin çocuklarının din eğitimini almaları, dinini öğrenmeleri üzerine inşa ettikleri bir okuldur. Yıllarca bu okullarımıza farklı bir okulmuş gibi bir algı oluşturuldu. Türkiye belki tarihinde eğitim alanında çok önemli yenilikler önemli ilkler yaşıyor. Sadece İmam Hatip olarak değil tüm eğitim alanındaki yenilikler ve güzellikler. İmam Hatip Ortaokullarının yeniden açılması ve ülkemizdeki öğrencilerimizin dinini doğru yerden öğrenmeleri doğru kaynaktan öğrenmelerini imkan sağlayacak seçmeli din derslerini icra edilmeye başlanması önemli unsurlardır. Din öğretimini önemsiyoruz. Bu bağlamda büyük çaba sarf eden çalışanlara kendisi de bir İmam Hatip mezunu olan Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’a vakfımız ve İmam Hatipliler olarak şükranlarımı sunuyorum. Bu panel ve çalıştay ile okullardaki eğitimin kalitesinin artırılmasını hedefliyoruz.” dedi.

 

YENİ EĞİTİM SİSTEMİ VE İMAM HATİP OKULLARI KONULU PANEL

       Gençlik ve Spor Bakanlığı, Türkiye İmam Hatip Okulları Vakfı (TİMAV) ve Balıkesir İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından “Yeni Eğitim Sistemi ve İmam Hatip Okulları" konulu panel 30 Mayıs 2015 Cumartesi günü saat 10.00´da Ayvalık Cunda Uygulama Oteli´nde gerçekleştirildi.

       Balıkesir Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet BAYYİĞİT başkanlığında gerçekleştirilen Panele,  Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Muhterem KURT, TİMAV Genel Başkanı Prof. Dr. Muhiddin OKUMUŞLAR, Selçuk Üniversitesi Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mehmet Ali AYDEMİR konuşmacı olarak katıldı.

       Balıkesir Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Mehmet BAYYİĞİT’in açılış konuşmalarının ardından konuşmacılar yeni eğitim sistemi ve İmam Hatip Okulları istatistiki bilgiler ışığında çeşitli yönlerden değerlendirildi.

YENİ EĞİTİM SİSTEMİ VE İMAM HATİP OKULLARI KONULU ÇALIŞTAY

     Gençlik ve Spor Bakanlığı, Türkiye İmam Hatip Okulları Vakfı (TİMAV) ve Balıkesir İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından “Yeni Eğitim Sistemi ve İmam Hatip Okulları" konulu Çalıştay 30 Mayıs 2015 Cumartesi günü saat 14.00´da Ayvalık Cunda Uygulama Oteli´nde gerçekleştirildi.

       Gençlik ve Spor Bakanlığı Gençlik Projeleri Destekleme Programı kapsamında Balıkesir İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Türkiye İmam Hatipliler Vakfı (TİMAV) İşbirliği ile "Yeni Eğitim Sistemi ve İmam Hatip Okulları" konulu Çalıştaya TİMAV Genel Başkanı Prof.Dr. Muhiddin OKUMUŞLAR başkanlığında Balıkesir genelindeki İmam Hatip Ortaokulu ve Anadolu İmam Hatip Liselerinde görev yapan 20 ilçeden 40 idareci ve öğretmen ile Selçuk Üniversitesi ve Necmeddin Erbakan Üniversitesi’nden 11 eğitmen iştirak etti.

    Çalıştayda, İmam Hatip Liselerinin Misyonu ve Vizyonu, Öğretmen Kalitesi ve Öğrenme Ortamı Kalitenin Artırılması İçin Öneriler,  Müfredat ve Ders İçerikleri Kalitenin Artırılması İçin Öneriler başlıkları altında çalışmalar yürütüldü.

    30 Mayıs 2015 Cumartesi günü saat 14.00´da başlayan "Yeni Eğitim Sistemi ve İmam Hatip Okulları" Çalıştayı 31 Mayıs 2015 Pazar günü katılımcılara sertifika verilmesiyle sona erdi.

  

  

  

  

  

  

  

  

 

Kasaplar Mahallesi Sındırgı Caddesi No 1/A Altıeylül / BALIKESİR - 0 266 277 10 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.